JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Najčítanejšie

Pohodom vchod!

Michal Havran ml.

Koľko chodiť?

Ľuboš Dojčan

Píšte všetci modrým perom

Michal Havran ml.

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Peter Weisenbacher

Autonómna zóna

Mesiáš ani neprišiel

Autonómna zóna | Miloslav Szabó | 30.10.2015

Dedina a mesto, rodná hruda a vykorenenosť, naši a cudzí, pospolitosť a samota... Tak znejú protiklady, medzi ktorými osciluje príbeh chlapca, rozprávača z románu maďarského spisovateľa Szilárda Borbélyho Vydedenci. Mesiáš už odišiel? Po veľkom úspechu maďarského i nemeckého vydania máme možnosť zoznámiť sa s dielom aj vo vynikajúcom slovenskom preklade Magdy Takáčovej, ktorý na knižný trh prinieslo vydavateľstvo Kalligram.

Dedina a mesto sú dva opačné svety. Rád ich však spájam

Autonómna zóna | Ján Markoš | 28.04.2015

Svoj bežný pracovný týždeň trávi na troch miestach. Jakub Tomiš študuje v Brne, stážuje v Bratislave, ale nezanevrel ani na svoju rodnú dedinu Dolný Lopašov v okrese Piešťany. Zorganizoval kultúrny víkend, letné kino, pomáha vydávať obecné noviny, plánuje osádzať farebné lavičky a už v mladom veku sa stal zástupcom starostu. „Rád dokazujem, že sa dobré veci dajú robiť aj na dedine, ktorá je často v mestách vnímaná posmešne,“ hovorí dvadsaťtriročný študent, zakladateľ iniciatívy Lepší Dolný Lopašov

Pochopiť krajinu, pochopiť jazyk, pochopiť prázdno

Autonómna zóna | Rado Kovács | 23.04.2015

Stáť zoči-voči fotografiám útrob jaskýň pre mňa znamená v prvom rade konfrontovať sa s laučíkovským “malomocenstvom jazyka”. Na prvý pohľad možno paradox, v skutočnosti akoby to bolo nezvratným dôkazom, že jaskyne a poézia sú jedno(duché).

Soľ zeme (a svetlo sveta)

Autonómna zóna | Miloslav Szabó | 19.02.2015

V jednej zo svojich najznámejších fotoreportáží brazílsky fotograf Sebãstiao Salgado nafotil "dobrovoľných otrokov" v brazílskej zlatej bani. Tisíce mužov vynáša po tenkých drevených rebríkoch z desiatky metrov hlbokej jamy niekoľkokrát za deň na chrbtoch hlušinu v nádeji, že v nej nájdu drahý kov. Pracujú disciplinovane ako jeden veľký organizmus, bez použitia modernej techniky a strojov. Uvedomujú si, že keď padne jeden z nich, strhne so sebou všetkých ostatných. No akonáhle pocítia, že majú opäť pevnú pôdu pod nohami, začne sa strkanica. Scenéria pripomína starých flámskych majstrov, na plátnach ktorých sa mieša realizmus so symbolikou pekla. Motívy týchto nešťastníkov sú vskutku ľudské, priveľmi ľudské: sú to "otroci svojho sna o zbohatnutí".

Abrahim H. Khan: ľudské práva sa môžu stať rigidnou doktrínou

Autonómna zóna | Stanislava Chrobáková Repar | 17.02.2015

Profesor Abrahim Khan je jeden z najuznávanejších odborníkov na svetové monoteistické náboženstvá a filozofiu náboženstva. Moje otázky ho v istom zmysle uviedli do rozpakov. Tvrdí, že ak dnes akademici prechádzajú do sféry publicistiky či zmluvne podchyteného „korporatívneho výskumu“, alebo ak sa verejne vyjadrujú napríklad aj k otázkam o smerovaní ľudskej spoločnosti či politicky korektnom naprávaní jej dlhov, od politikov, kazateľov, novinárov alebo blogerov sa v ničom neodlišujú: „Svoje pohľady vydávajú za pravdu alebo za poznatky o realite, v skutočnosti sa však venujú promócii svojich záujmov, ktorá súvisí s ich symbolickým ziskom, reputáciou alebo vlastným zabezpečením.“ A pre istotu dodáva: „Aj moje odpovede sú takýmto spôsobom poznačené.“ Nepoznám skromnejšieho a úprimnejšieho človeka, ktorý by tak kriticky voči sebe (a tak ústretovo voči iným) vymedzoval svoj vlastný priestor. A nemusel by. Profesor Khan tým však mimovoľne odpovedal na otázku, prečo sa politické špičky vo svojom konaní neinšpirujú u (naj)inteligentnejších a (naj)vzdelanejších elít, hoci ich majú rovno pod nosom. Ukazuje sa, že problém môže byť na obidvoch stranách pomyselného dialógu.

Osobné je ekonomické alebo O kolonizovaní života prácou

Autonómna zóna | Nina Power | 16.02.2015

„Nie je isté, či dnešný charakter práce ešte umožňuje mať vnútorný život, aký sme poznali kedysi. Ak má mať feminizmus budúcnosť, musí rozpoznať nové spôsoby kolonizovania života a existencie novými formami nadvlády,“ píše Nina Power v časopise Glosolália.

Láska – choroba manželstva

Autonómna zóna | Tomáš Hellebrandt | 19.01.2015

Inštitúcia manželstva trpí vážnou chorobou. Tá ju rozožiera zvnútra a postupne dusí funkcie, ktoré v minulosti manželstvu zabezpečovali jedinečné a výnimočné postavenie v živote ľudí a spoločnosti. Za dvesto rokov, od počiatočnej diagnózy, bolo vyskúšaných viacero liekov, ktorých úlohou bolo zabrániť ďalšiemu množeniu tohto ničivého vírusu. Každý priniesol dočasnú úľavu, ale za pomoci širších sociálnych zmien v spoločnosti choroba nakoniec liek prekonala a utiahla svoje smrteľné objatie. Za posledné polstoročie sa jej podarilo zvrhnúť inštitúciu manželstva z piedestálu, na ktorom tisícročia hrdo stála, a spochybniť jej budúcnosť. Tá choroba sa volá láska.

O niečom čo možno ani nie je, alebo ak je, tak to nebude

Autonómna zóna | Maroš Krajňak | 16.01.2015

Som autorom troch próz, dá sa povedať, že ide o voľnú trilógiu „prepojenú“ cez konkrétnu geografickú kulisu. Pri úvodných diskusiách k debutu, mi vo vydavateľstve bola položená veľmi prirodzená otázka, aký očakávam predaj. Ako úplný neznalec prostredia, som poznal iba orientačne počty iných titulov z literárnej kategórie kam som chcel mieriť, vyslovil som vtedy ambíciu „V priebehu roka sto". Uvažoval som o vlastnom marketingu hlavne cez internet, veril som tiež, že ak vydavateľstvo príjme pozitívne rozhodnutie, bude samozrejmé, že aj ono vyvinie primeranú „promo" snahu.

Nič, Hermann Nitsch

Autonómna zóna | Martin Kasarda | 30.12.2014

Krv svine stekajúca po nahom ženskom tele s kristovsky rozpaženými rukami a s previazanými očami s pozadím z bieleho plátna vyvoláva aj dnes skôr pocit nevoľnosti, než oslobodenia. Nie, nie je to krásne. Toto je umenie? Čo je umenie?

Je mi jasné, že zámery nadprirodzených síl neodhalím

Autonómna zóna | Peter Macsovszky, Ondrej Štefánik | 24.12.2014

Rozhovor Petra Macsovszkého so spisovateľom Ondrejom Štefánikom.

Jurajovi "Dafi" Dankovi

Autonómna zóna | Remi Kloos | 22.12.2014

Čo má robiť literát, keď stratí svojho najmilovanejšieho čitateľa? A to takého, o ktorom prehlási, že keby len on bol jeho jediným čitateľom, tak by jeho písanie malo zmysel? Ak si poviete - Tvoje starosti by som teda chcel mať! - nečítajte prosím ďalej. Prečítajte si niečo múdrejšie.

MEDZIHMLA 2014

Autonómna zóna | Peter Balko | 19.12.2014

Medzihmla je jednodňový literárny festival, ktorého 6. ročník sa uskutoční 20. decembra 2014 (v sobotu) o 18h v priestoroch Divadla B. S. Timravy v metropole juhu. V Lučenci, v Lošonci.

Dnes sa viac telefonuje ako miluje

Autonómna zóna | Andrea Puková | 19.12.2014

S Gillesom Lipovetskym o Paríži, o strachu z informácií a o tom, prečo je našou prvoradou úlohou investovať do vzdelania

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist