JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Jurajovi "Dafi" Dankovi

Kríza žánru | Autonómna zóna | Remi Kloos | 22.12.2014

_ma_small

Čo má robiť literát, keď stratí svojho najmilovanejšieho čitateľa? A to takého, o ktorom prehlási, že keby len on bol jeho jediným čitateľom, tak by jeho písanie malo zmysel? Ak si poviete - Tvoje starosti by som teda chcel mať! - nečítajte prosím ďalej. Prečítajte si niečo múdrejšie.

Mojím strateným najmilovanejšim čitateľom bol Juraj "Dafi" Danko. Nevidiaci, ktorý bol v ich komunite niečo ako Dalajláma a promotér. Organizoval množstvo podujatí, pomáhal, kde sa dalo aj nedalo, napriek svojmu hendikepu. Teda promotér bez finančného zisku, samozrejme.

Juraja som spoznal počas jednej čítačky v Nitre. Bola tam veľmi prijemná atmosféra, pretože sa zišla zostava ľudí, ktorá pozorne počúvala ukážky z čítaných kníh a výbuchy smiechu neboli veru zriedkavé. A medzi nimi vynikal práve Jurajov smiech. 

Nedal sa nevšimnúť aj vďaka tomu, že sa smial aj na vyslovene jemných fórikoch. V diskusii sa potom spýtal, či sú knihy aj v e-verzii, pretože preňho, ako čitateľa, je veľmi pracné naskenovať knihu stranu po strane a potom previesť do počítača, ktorý mu ju "prečíta". Prekvapil ma, že takto už previedol dve moje knihy.

Jeho slová ma šokovali. Veď občas sa stane, že v rozmare dám svoju knihu niekomu a pritom viem, že si ju často ani neprečíta. A on, aby ju mohol "čítať", musel vynaložiť fakt veľa práce. Dojalo ma to. Zostali sme spolu v kontakte, poslal som mu aj Pdf-ká kníh, aby ich nemusel prácne skenovať.

Dokonca aj prišiel na čítačku do Bratislavy, a to až z Nitry. To je sila. Veď už z Petržalky je pre mnohých problém prísť! Juraj mal v sebe niečo ohromne milé, čo nájdete, napríklad u buddhistov. Mal som pri ňom pocit, že som znova malý chlapec a on je môj kamarát.

A jedného dňa, sadnem k počítaču, otvorím Fejsbúk s tým, že čo je s Jurajom, pretože som už dlhšie od neho nič nezaregistroval, či ma náhodou aj neunfriendol. (To sa mi stáva pomene často, keď statusom stúpim niekomu na otlak.) On ma však neunfriendol. 

Zomrel.

Zaskočilo ma to. Jeho náhla smrť, fakt, že som o tom nevedel. Najviac ma však zaskočil ten smútok a prázdnota, ktorú som pocítil z odchodu niekoho, koho som stretol dvakrát v živote.

Dohodli sme sa s Jurajom, že zorganizujeme nejakú čítačku pre nevidiacich. Pre toto milé publikum, čo asi ťažko pozerá do smartfónu počas čítačky, alebo sa často rozhliada hore-dolu a pritom veľmi často nič nevidí. Zďaleka nie toľko, čo vidia nevidiaci.

Keď zomrie spisovateľ, maliar, básnik, hudobník... nastane v spoločnosti smútok, priamo úmerný ich veľkosti a akceptácii v spoločnosti. Odchádzajú spravidla v sprievode vyhlásení iných umelcov a osobností. Čitatelia však odchádzajú v tichosti. Takisto aj necelebritní ľudia, ktorí však pomohli množstve ľudí, mnohokrát viac, ako ten, či onen umelec. V spoločnosti sú niečo ako bezmenní hrdinovia, neznámi vojaci v boji za to, aby sa tu žilo ľuďom ľahšie.

Preto som musel napísať toto malé literárne rekviem. 

Pre Juraja "Dafi" Danka. Juraj, chýbaš mi a budeš mi chýbať. Bol si naozaj pravým nositeľom mena Juraj. Aj keď, síce ako nevidiaci Juraj, si bojoval s drakmi, ktorých si ty videl veľmi dobre, lepšie ako my, vidiaci, ktorý ich často nevidíme.

Respect.

Bookmark and Share

Hodnotenie

8

Tento článok zatiaľ hodnotilo 94 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist