JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

V saune.

Kríza žánru | Autonómna zóna | Mária Modrovich | 22.11.2013

_ma_small

Keď Helena vošla do sauny, malá drevom obložená miestnosť bola vyhriata na maximálnu teplotu. Chcela hneď zase vyjsť, ale za ňou už stála ďalšia žena, tak sa podvolila, nechala sa vtlačiť dnu. Vstúpila a po špičkách precupkala k miestu na spodnej úrovni oproti dverám – pre prípad, že by teplotu neuniesla a potrebovala rýchlo vybehnúť. Bola zabalená v uteráku, a keď si sadala, dávala pozor, aby si rýchlo prekrížila nohy, nechcela ženu zaťažovať pohľadom na vykúkajúce časti svojho tela.

Žena Helenu bez váhania obišla a vystúpila na hornú lavicu. Dala si načas, rozložila si uterák, ktorý niesla pod pazuchou, a pohodlne si naň ľahla. Nohy vystrela dohora na rozpálenú drevenú stenu za Heleniným chrbtom. Helena nemala čas poriadne si ju obzrieť, žena bola pri príchode tiež ovinutá uterákom, ale len okolo pása. Helena kútikom oka dovidela na jej pravý prsník. Ležal si tam, trochu pretekajúci z hrudníka nabok, nesmierne biely, ako zamiesená šiška položená na šikmine, pomaly podliehajúca gravitácii. Ružová bradavka prezrádzala plnku: jahodový lekvár. Žena si prstami prečesávala mokré vlasy, oči mala zavreté. Helena by sa bola uspokojila s nenápadným špehovaním intímnych detailov ženinho tela, ale dvere sa otvorili a dnu vplávala ďalšia žena a za ňou ďalšia. Prvá zaujala rovnakú pozíciu ako žena s prsami plnenými jahodovým lekvárom, zrkadlila jej polohu v náprotivnom rohu. Helena zaškúlila smerom k nej a našla ďalšiu vykúkajúcu bradavku, čokoládovú. Nutela. Keď sa žena usalašila ležiac naznak s nohami vyloženými na stene, otvorila aj uterák, ktorý mala okolo bedier. Keby sa Helena mohla otočiť trošku viac, bola by videla celú škárku medzi ženinými nohami. Takto si bola istá len tým, že na žene nebol ani jediný chĺpok.

Druhá žena, čo vošla, si sadla na spodnú lavicu oproti Helene. Dolná časť jej tela bola zakrytá uterákom, ale prsia nie, leskli sa na nich kvapky vody, z bazéna, alebo zo sprchy. Boli veľké a vzhľadom na ženin vek Helenu prekvapili svojou pevnosťou. Obrovské areoly, svetlo hnedé. Úloha týchto šišiek bola jasná, boli predurčené na kojenie. Helenu zaujímalo, či si táto matersky pôsobiaca žena ukradla hodinku pre seba, či si odkrojila čas z dňa preplneného rodinnými povinnosťami, aby bola so svojím telom sama, v saune, kde z nej aspoň na chvíľu nikto nechcel sať, alebo či jej telo bolo len predispozíciou na to, stať sa matkou, aj keď bola možno single a skôr štetôčka.

Dvere sa znovu otvorili – moment, ktorý Helena využila na to, aby do rozhorúčených dutín rýchlo natiahla trochu chladného vzduchu – a dnu vošli dve ženy. Sadli si vedľa pŕs na kojenie. Boli v približne rovnakom veku, tiež mohli byť mamičky, ale teraz boli zabraté do debaty, ktorá ich prinútila stíšiť hlasy, keď vošli do miniatúrnej miestnosti plnej iných bytostí s prsami. Sadli si a pokračovali v rozhovore, ich tlmený dialóg Helenu upokojoval. Pozorovala nohu jednej z nich, preloženú, pohupujúcu sa v rytme reči priateľky, s nechtami nalakovanými na červeno. Okrem Heleny bola jediná, kto si prekrížil nohy. Ako žena počúvala svoju kamarátku, vpracovávala si do vlhkých vlasov kondicionér z miniatúrnej fľaštičky, asi darček z nejakého časopisu alebo hotela, potom fľaštičku podala priateľke a natiahla si ramená, vystierajúc ich nad hlavu. Prsia jej poskočili vyššie a ona si slastne vzdychla. Druhá žena mala tiež odhalený hrudník. Zabratá do vlastného rozprávania si nevšimla, že uterák, pôvodne obkrútený okolo bokov, sa jej rozpadol a odhalil pristrihnuté chĺpky ohanbia. Elegantná úprava: Versailles medzi ženskými lonami.

Sauna Helene zrazu pripadala ako posvätné miesto, kam ženy tisíce rokov prichádzali, aby boli samy sebou, očistené od vonkajších aj vnútorných hodnotení a rebríčkov. Atmosféra ju posilňovala a zároveň ju nútila poddať sa. Pristihla sa, ako s úctou hľadí na malé výseky tých cudzích tiel, na žilky na nohách, na strie na bokoch, na záhyby na bruchách a krkoch, páčilo sa jej, že miestnosť nepáchla potom – predstavovala si, že mužská sauna smrdí –, dojímali ju odtiene lakov na rukách a nohách, farebné odtiene kože, vlasov, očí.

Cítila, ako pod náporom horúčavy a estrogénu mäkne. Na tomto mieste je ženská krehkosť v bezpečí, uvedomila si. Uľavilo sa jej. Pod všetkými tými turbanmi z uterákov sa ukrývala sila dômyselne zavinutá tak, aby nevypadla, aby ju nikto nezneužil. Prebytočné myšlienky na druhých, ktoré ženám neustále zamestnávali mozgy, sa voľne odparovali, stúpali s teplým vzduchom hore, k stropu, aby nakoniec úplne zmizli v drevených škárach. Chvíľu neriešiť, že muž naznačil plastiku, že pohľadom vyzlieka riaditeľku škôlky, že syn je na svoj vek trochu spomalený. Ako sa po roku a pol vrátiť do kancelárie, keď mám pocit, že už nič poriadne neviem. Miestami nenávidím svoju malú dcéru. Svokra mi ničí manželstvo. Mesiac som sa nevyspala. Môj priateľ si nechal vyfajčiť od kolegyne...

Ženy by sa mali stále pohybovať v skupinách, povedala si Helena. V skupinách a vo vyhriatom prostredí. Chcela patriť k tejto svorke.

Bolo to zasadnutie žien, pozostatky nejakého prapôvodného koncilu, symbolická minikapsula feminínnosti v najrýdzejšej podobe. Extrakt, skamenelina, vzorka ženskosti. Helena mala nutkanie osloviť tie ženy, spojiť sa s nimi aj verbálne, zdalo sa jej, že ich poznanie je prastaré a vševedúce. A že tým pádom musia byť aj láskavé. Dokonca ani žena nonšalantne a sebaisto rozložená v rohu, symetrická, príliš symetrická, s puntičkársky rozvrhnutými črtami, v Helene nevyvolala ani závisť či neistotu.

A na oplátku za vlastnú pohodu mala chuť povzbudiť dievčinu v opačnom rohu, povedať jej, že je krásna, nech sa na svoje lýtka tak nemračí.

Helena by osadenstvu sauny najradšej rozdala dotazník s otázkami. Krátke alebo dlhé vlasy? Sú vulgarizmy sexi alebo nie, a ako je to s tetovaním, a s červeným rúžom? Je červený rúž ordinárny alebo vzrušujúci? Je to naozaj v poriadku, keď žena nevarí? Koľko lásky potrebuje dieťa? A čo podvod?

Poraďte mi, pomôžte. Nádych. Horúci vzduch jej popálil nozdry, poriadne sa zabalila do uteráka a odkráčala k sprchám. Pustí si studenú.

 

Ukážka z knihy Tichý režím, Drewo a srd, 2013

 

Bookmark and Share

Súvisiace články:

Hodnotenie

6

Tento článok zatiaľ hodnotilo 48 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 24.11.2013 (hu)

Diskusia k článku obsahuje 3 príspevkov


Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist