JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Výberové ticho bez záruky

Kríza žánru | Autonómna zóna | Tomáš Profant | 11.02.2013

_ma_small

Pred niekoľkými týždňami alebo mesiacmi tu Michal Havran ml. kritizoval Univerzitnú knižnicu v Bratislave. Hoci by som s ním v mnohom súhlasil, aj ma to trochu zamrzelo, pretože do nej pomerne často chodím a som rád, že vôbec je. Po včerajšku sa však musím pridať do zboru kritikov a kritičiek tejto inštitúcie.

Zvykol som si na to, že sa tu bežne medzi sebou rozprávajú študenti a študentky, zvykol som si aj na to, že napriek zákazom tu všetci bez problémov telefonujú. Už sa nepozastavujem ani nad tým, že sa medzi sebou bavia zamestnanci a zamestnankyne knižnice, alebo že pomoc pri vyhľadávaní knižiek poskytujú študentom a študentkám priamo v študovni.

Ich rozhovory v jej tichu len ťažko prepočujete. Ale dá sa to. Zaobstaral som si totiž štuple do uší. Obzvlášť po tom, keď mi na moju námietku, že som sem neprišiel počúvať jej príhody z dňa predtým, zamestnankyňa odporučila priestor vyhradený na rozprávanie.

Avšak včera sa moje štuple ukázali ako nedostatočné. V átriu knižnice sa konala vernisáž pri spomienke na významného slovenského filológa Júliusa Špaňára. Hoci je isto rád, že sa naňho nezabudlo, zrejme sa v hrobe obrátil, keď počul, ako sa jeho reprodukovaný prejav púšťa nahlas v priestoroch určených na štúdium.

Možno to architektom nenapadlo, ale zvuk sa priestorom šíri všetkými smermi a niekedy dokáže prekonať aj celé poschodie. Ale je možné, že o tom nevie iba pán riaditeľ. Zamestnanec knižnice mi na moju otázku ohľadom narúšania ticha odpovedal, aby som napísal sťažnosť. Išlo vraj o oficiálnu akciu.

Takže, vážený pán riaditeľ, mám pre Vás novinku. Knižnice nielen, že požičiavajú knihy, ale ešte aj poskytujú tiché priestory pre štúdium. Chodil som do knižníc vo viacerých mestách Európy a Afriky, ale nikde som nezažil, aby ich pokoj narúšali oficiálne akcie. Ak by ste mohli presadiť to, čo naznačujú symboly s ukazovákmi pri perách rozvešané po celej knižnici, bol by som Vám veľmi zaviazaný. Opäť by ste posunuli našu drahú Univerzitku o krok dozadu, tentokrát však správnym smerom.

Ak sa vám článok páčil, môžete jeho autora podporiť akoukoľvek sumou, napríklad 10 centami, na účte 171012903/0900.

Bookmark and Share

Hodnotenie

7

Tento článok zatiaľ hodnotilo 95 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 11.02.2013 (kat)

Diskusia k článku obsahuje 1 príspevkov


Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist