JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Mária Modrovich - články

Poznámky substitúta: 51. „Maternica na prenájom"

Editorial | 09.04.2014

Zdroj: Šarm/Galina Lišháková, 13. apríl 2011, www.pluska.sk Odmietate sa zmieriť s tým, že nemôžete mať vlastné dieťa? Vo Veľkej Británi či na Ukrajine vám ho môže legálne vynosiť náhradná matka. Na Slovensku či v Česku sa pri podobnej snahe ocitnete na hrane zákona.

Poznámky substitúta: 50. Rôzne druhy tiel

Editorial | 02.04.2014

Keď som bola malá, na istý čas som sa ocitla na zvláštnom mieste. Bolo plné plných žien a ľudí, ktorí sa o ne starali. Ďalšie, chudšie ženy, a jeden doktor, obliekajúci sa do bieleho plášťa, ktorý skôr pripomínal mužskú verziu sárí.

Poznámky substitúta: 49. Liaheň

Editorial | 27.03.2014

Letáky na ratanovo-sklenenom stole na prízemí boli okrem španielčiny písané aj v angličtine, nemčine a francúzštine. Spoločnými jazykovými silami sme začali lúštiť, čo ponúkajú.

Poznámky substitúta: 48. A ľudia pribúdajú a pribúdajú

Editorial | 18.03.2014

Za kuželmi svetla z bateriek sme lesom kráčali z menšej pláže späť na našu pláž a smerom k domu. Les bol krátky a riedky, a poradili nám ho ako skratku v reštaurácii. Bál som sa, ale Renáta išla predo mnou, a to mi dodávalo istotu. Ani nie v takom obvyklom ego-triperskom zmysle, že ak by na nás útočil divoký primát, Renáta by bola prvá na rane– aj keď asi aj to zohrávalo úlohu –, ale skôr v takom „duchovnejšom“ zmysle: mal som pocit, že nasledujem niekoho, kto aspoň trochu vie, kam ide. Alebo kam sa chce dostať. Radšej to prestanem rozpitvávať, aby som neznel ako Majk Maďarič / Marek Spirit.

Poznámky substitúta 47: Pokus o vniknutie IIa

Editorial | 12.03.2014

Vlhkost sposobila, ze sa mi klavesnica zasekla v americkom mode. Slovenska klavesnica asi jednoducho v tropoch nefacha, makcene aj dlzne so suchotom odpadavaju z pismen ako palmove listy zo stromov.

Poznámky substitúta: 46. Pokus o vniknutie

Editorial | 05.03.2014

Personál domu je nedobytný rovnako majiteľ a samotná nehnuteľnosť. Renáta je presvedčená o tom, že vôbec nie je náhoda, že sa nikomu z nich nedá dovolať. V tom dome sa niečo deje, hovorí mi pri raňajkách, pri obede, aj pri večeri. Musíme na to prísť.

Poznámky substitúta: 45. Sen II

Editorial | 26.02.2014

Realiťákovi sa už niekoľko dní nedarí spojiť s majiteľom domu. Najnovšie vymyslel, že sa cez bratranca pokúsi skontaktovať priamo s miestnym personálom, upratovacou čatou, starajúcou sa o pozemok. Renáta je jeho nápadom nadšená.

Poznámky substitúta: 44. Dom

Editorial | 19.02.2014

Sníva sa mi o tom dome. Taký pohodlný sen, ktorý si človek môže režírovať, sám si v ňom kurátovať svoje rozhodnutia. O to ťažšie je potom akceptovať, keď v určitom bode prechádza réžia do rúk podvedomia. Akoby moje podvedomie bolo niekým cudzím – filmárom s úplne inou víziou príbehu.

Poznámky substitúta: 43. Osídlia

Autonómna zóna | 12.02.2014

Predstierajúc, že sme zamilovaná zazobaná dvojica z Východnej Európy, sme si dohodli stretnutie s miestnym realitným maklérom. „Páči sa nám ten dom na pláži, prvý za hotelovým komplexom. Nie je náhodou na predaj?“

Poznámky substitúta: 42. Vážny záujem

Editorial | 05.02.2014

Deň prvý bol príchod, deň druhý začíname prečesávaním pláže v Nosare. Je to dlhá pláž, omnoho dlhšia ako v Tambore. Keď stojím za prílivu cca uprostred, rovno pred naším hotelom, cez kúdol slanej hmličky takmer nedovidím ani na jej konce. Najprv sa chceme vydať napravo od hotela, do miest, kde Renáta možno zahliadla Denisku/osobu pripomínajúcu Denisku.

Poznámky substitúta: 41. Gombíky

Editorial | 29.01.2014

Salma alias Renáta odmieta všetky náznaky môjho harašenia. Predtým stačil jemný pohyb malíčkom, a už to išlo, teraz o to vyslovene škemrám – a nič.

Poznámky substitúta 40. Nevadí, nevadí

Autonómna zóna | 23.01.2014

Predstava príchodu do Nosary: rajské večerné ticho prehlušené len partiou mladých nemeckých surferov, popíjajúcich v bare Tucan margarity. A cikády. Z nejakého dôvodu si Nosaru predstavujem bez zavýjania opíc.

Poznámky substitúta: 39.

Editorial | 15.01.2014

Skoro som ju zabil, keď mi pri obede v otvorenej „sode“ pri ceste mimochodom povedala, že pred pár týždňami videla Denisku. Asi. Na surfovom výlete v Nosare.

Poznámky substitúta: 38. Úprimne

Autonómna zóna | 08.01.2014

Prehovoriť Renátu, aby sa ku mne pridala, som ktovie prečo považoval za kľúčové.

Poznámky substitúta: 37. Ilúzie

Editorial | 11.12.2013

Keď som klientovi oznámil, že sa chystám ísť hľadať Denisku, a poprosil ho o extra rozpočet na cestu a výdavky, opýtal sa, či je to naozaj nevyhnutné.

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist