JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Pavol Hardoš - články

Nechajte maličkých chodiť do školy

Editorial | 02.02.2015

Úlohou sexuálnej výchovy je naučiť deti prijímať informovanú zodpovednosť za svoj vlastný sexuálny život. Akokoľvek dobré môžu byť úmysly rodičov, Aliancie, alebo kohokoľvek iného, pohlavný život si nakoniec každý žije sám. Ale každé dieťa má právo byť na tento život adekvátne pripravené.

Konzervatívne hodnoty a homosexualita

Editorial | 05.01.2015

Zakaždým, keď sú odporcovia zrovnoprávnenia homosexuálov označení za konzervatívcov, trochu ma to zarazí aj zamrazí. Zarazí, lebo na postojoch napr. Aliancie za Rodinu nevidím takmer nič skutočne konzervatívne – ich kuchynská démonológia vylúčenia a strachu z odlišného, ich fetišizácie jednej formy rodinného žitia a hľadanie imaginárnych nepriateľov má v mnohom bližšie ku klasickému chápaniu fašizmu než bohatému intelektuálnemu odkazu mysliteľov ako Edmund Burke alebo Michael Oakeshott. A zamrazí, lebo som ešte nezaznamenal, že by sa voči tomuto ideologickému mimikry nejaký slovenský konzervatívec ohradil (možno s opatrnou výnimkou Štefana Hríba). A to je skutočne zarmucujúce.

Banalita volebného zákona

Editorial | 05.06.2014

Každý nedovzdelaný absolvent internetovej občianskej náuky ochotne odrapotá klišé o nedokonalosti demokracie, aby nám vzápätí ponúkol vlastný zlepšovák. To, že tieto zlepšováky priamo popierajú princípy demokracie, ktorú chcú vylepšovať, ich príliš netrápi. Bude nám sveta žiť, stačí len vylúčiť z volieb: neplatičov daní, negramotných, starších ako 60, nezamestnaných, nevzdelaných, príživníkov (podčasti a) poberači sociálnych dávok; b) celý verejný sektor), a pod. (nehodiace sa škrtnite). Alebo, veď nie sme extrémisti predsa, stačí len vážiť hlasy, tým hlúpym a škaredým menej ako nám, premýšľajúcim, študovaným, dane platiacim, samozrejme. A tiež treba, aby kandidovali len tí schopní. Tak treba zrobiť, aby dobre bolo.

Ústavou proti logike

Editorial | 03.03.2014

Zmene legislatívneho chápania manželstva by mala predchádzať rozumná diskusia s logickými argumentmi podloženými empirickými faktami. Keď sa však konečne menšina homosexuálne orientovaných začína vyhrabávať z geta predsudkov a nenávisti a predkladať také argumenty, hodlajú niektorí konzervatívci diskusiu ukončiť zmenou ústavy. Nieto lepšieho argumentu do diskusie o homosexuálnych zväzkoch ako si dupnúť silou 90 hlasov. Lebo ľudia si zaslúžia Kulturkampf. Nezodpovedne rýchlo sa tu ide rozhodovať o právach menšiny mať možnosť v budúcnosti si usporiadať svoje vzťahy. Za touto rýchlosťou akoby stála skôr argumentačná nemohúcnosť a strach z neznámeho.

Nejasná správa o konci manželstva a civilizácie vôbec

Editorial | 19.09.2013

V utorok večer som sa ako divák zúčastnil diskusie Čo je to manželstvo? organizovanej HFI – Inštitútom pre ľudské práva a rodinnú politiku. Už ten otáznik v názve bol zavádzajúci, okolnostiam príhodnejší by bol zrejme výkričník. Nebola to totiž diskusia, hoci mala všetky formálne náležitosti: sálu, mikrofóny, moderátora, divákov a hostí s rozličným názorom, bola to skôr seba-diagnostická správa o stave konzervatívneho myslenia. A prognóza určite nie je dobrá.

Mlčanie kníhkupcov

Editorial | 03.07.2013

Aká je spoločenská zodpovednosť kníhkupcov? Starajú sa vôbec knižné reťazce o to, aké nenávistné a lživé traktáty vystavujú na svojich pultoch?

Je multikulturalizmus zlý pre ženy?

Editorial | 13.05.2013

Keď si Susan Moller Okin vo svojej rovnomennej eseji položila túto otázku, odpoveď tejto liberálnej feministickej filozofky mnohých prekvapila. Jej rozhodné áno odštartovalo diskusiu, ktorej relevantnosť je zrejmá aj o 13 rokov neskôr, keď ju obnovili nedávne aktivity skupiny FEMEN.

Malá DOMA

Editorial | 04.04.2013

Keď v roku 1996 schvaľoval americký Kongres zákon na ochranu manželstva (The Defense of Marriage Act, DOMA), ktorý obmedzil na federálnej úrovni manželské výhody a uznávanie manželstiev medzi štátmi len pre heterosexuálne zväzky, zaradili legislatívci medzi zdôvodnenie aj potrebu vysloviť morálne odsúdenie homosexuality ako takej.

Na obranu demokracie a univerzalizmu

Editorial | 21.03.2013

Tento text nie je o Venezuele, teda aspoň primárne nie. Je polemickou reakciou, v ktorej na príklade omylov Tomáša Profanta poukazujem, že relativizmus je nefunkčným univerzalizmom a demokracia bez univerzálnych práv nedáva zmysel.

Neoliberalizmus a hľadači alternatív

Editorial | 14.03.2013

Svet obchádza strašidlo neoliberalizmu a mnohí jeho odporcovia sú schopní privítať a vzývať kohokoľvek, kto sa mu aspoň zdanlivo postaví.

Chávizmus s bravčovou tvárou

Svet | 07.03.2013

V ktoromsi zo svojich komediálnych vystúpení mal Slavoj Žižek celkom dobrý postreh. Poznamenal, že je smutnou tradíciou mnohých ľavičiarov po celom svete upínať sa na realizáciu socializmu niekde v nejakej inej krajine. U nás je to všetko na nič, ale tam v Stalinovom Sovietskom Zväze, tam v Maovej Číne, tam na Castrovej Kube, tam u Moralesa v Bolívii, tak tam sa konečne realizuje ten skutočný socializmus, ktorý bude inšpiratívnym vzorom do budúcna. Čo tam po skutočnostiach, dôležité sú ideály!

Ronald Dworkin (1931–2013)

Editorial | 21.02.2013

Minulý týždeň vo štvrtok zomrel filozof Ronald Dworkin. Patril k najvýraznejším postavám súčasnej politickej a právnej filozofie. Spolu s ním definitívne odchádza generácia [1] titanov liberálnej filozofie, ktorí zásadným spôsobom formovali naše dnešné politické myslenie.

Teória hajzlov

Editorial | 07.02.2013

Aaron James je filozof s doktorátom z Harvardu, vyučuje na UC Irvine, špecializuje sa na politickú filozofiu a konštruktivizmus v morálnej teórii. A napísal knihu Hajzli: Teória.

Na obranu konšpiračných teórií

Editorial | 10.01.2013

Konšpiračné teórie majú zlé meno. Pre väčšinu ľudí sú konšpiračné teórie pejoratívnym označením iracionálnych nezmyslov.

Kultúra slobody, kultúra strachu

Editorial | 19.12.2012

Ťažko o tom písať, keď už len zvoliť slová na opis udalosti môže mať politický podtext. Už len použitím slova ‘tragédia‘ sa môže naznačiť, že sa tomu nedalo zabrániť, že sa to stáva, že je to súčasťou neúprosnej krutosti života, čosi ako lavíny a zemetrasenia.

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist