JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Najčítanejšie

Pohodom vchod!

Michal Havran ml.

Koľko chodiť?

Ľuboš Dojčan

Píšte všetci modrým perom

Michal Havran ml.

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Peter Weisenbacher

Editorial

Vážení predstavitelia cirkví na Slovensku,

Editorial | redakcia | 11.03.2016

je krátko po oznámení výsledkov ďalších veľmi významných volieb na Slovensku. Najbližšie dni či týždne ukážu, kto bude viesť Slovensko počas ďalších štyroch rokov. V týchto voľbách kandidovala aj strana Kotleba - Ľudová strana naše Slovensko (ĽSNS).

Normalizácia

Editorial | Rado Geist | 23.11.2015

Spomienky na November sa postupne menia na nostalgické hľadanie stratených nádejí. Alebo použime už otrepanú frázu – ukradnutej revolúcie.

Posvetenie zázračného

Editorial | Rado Kovács | 05.11.2015

Pri vstupe len Laučíkova báseň Na prahu: „Ozvena prvotného výbuchu je prítomná / v jase, / v tiesni jaskýň / a chveje sa v našich pamätiach. / Odkryté vnútro potopy: / tvoje oko otvorené / do krehkosti / snežných previsov!” Potom kamene a kríže, jaskyne a človek.

Arkadi Zaides –Rozhovor

Editorial | Ján Sklenár | 03.11.2015

Zábery, aké poznáme z médií – muži hádžu kamene, kdesi horí dom, vojaci strieľajú. Násilie sa deje na územiach okupovaných Izraelom, my ho sledujeme na projekčnom plátne. A je to práve izraelský tanečník, ktorý ho komentuje originálny spôsobom – prostredníctvom svojho tela napodobňuje pohyb tiel na plátne. Najskôr ľahostajne, potom stále vášnivejšie.

Postupné odumieranie

Editorial | Rado Geist | 02.11.2015

Dva najambicióznejšie projekty európskej integrácie – spoločná mena a voľný pohyb osôb – postupne zanikajú. V príčinách i spôsobe, akým sa to deje, je možné vidieť silné paralely. Sú tiež najviditeľnejším prejavom postupného odumierania sna o európskej jednote.

Fašizmus, vo všetkých svojich podobách

Editorial | Lukáš Makovický | 28.10.2015

„Namiesto toho, aby bol politikou a ekonomikou vojny je nový fašizmus globálnou zhodou o bezpečnosti, udržiavaním 'mieru' o nič menej hrozného“, napísal v denníku Le Monde francúzsky filozof Gilles Deleuze. Pokračujúc, tento nový fašizmus funguje prostredníctvom „orchestrácie všetkých našich malých strachov, všetkých malých zúfalstiev, ktorá z nás robia mikro-fašistov povolaných na potlačenie každej podozrivej veci, každej podozrivej tváre, každého prisilného slova, v našich uliciach, v našich štvrtiach, v našich kinách.“ [1] Vo svojom kontexte môže toto konštatovanie pôsobiť banálne, no zároveň na ňom nie je takmer nič, čo by sa nedalo označiť za kontroverzné.

Zvyknúť si na chudobu

Editorial | Michal Havran ml. | 27.10.2015

Niektoré generácie prácu nepoznali. Hovorí sa o nej, ako starých rodičoch, čo zomreli skôr, ako sa narodili ich vnuci. Poznám také rodiny, väčšina z nich žije na juhovýchodnom Slovensku, trávil som s nimi istý čas, aby som pochopil, čo to znamená, žiť na okraji spoločnosti, na najvzdialenejšom zráze spoločnosti, keď vás k životu púta iba káblová televízia platená desaťpercentným úrokom od úžerníkov. Nevieme pochopiť, ako môžu mať takýto ľudia telefóny a kábel, koľkokrát sme to počuli, o utečencoch, alebo nezamestnaných. Ako keby sa ich život mohol zmeniť, keď sa vzdajú mobilu a zrušením televízie si nájdu prácu.

Vláda expertov

Editorial | Rado Geist | 26.10.2015

Podľa Európskej komisie má hospodárske riadenie v EÚ posilniť vytvorenie národných rád pre konkurencieschopnosť – nezávislých inštitúcií, ktoré majú vládam dávať odporúčania v oblastiach súvisiacich s konkurencieschopnosťou ekonomík.

Čas sa hrozivo míňa

Editorial | Rado Geist | 19.10.2015

S blížiacim sa termínom globálnej klimatickej konferencie v Paríži rastie pravdepodobnosť, že sa na nej nezrodí zmysluplná dohoda o obmedzení emisií skleníkových plynov. Zlyhanie, ktoré si nemôžeme dovoliť.

Keby všetky bubny sveta

Editorial | Tibor Ferko | 14.10.2015

Keby milióny bubnov bubnovalo po celom svete na ratu, azda by to zmiernilo odpudivé správanie sa predpokladanej väčšiny voči migrantom. Lebo väčšina má sklon prijímať signály z odinakiaľ, len ak prehlušia dupot domácich odporcov. Podľa toho, čo potárali podajedni nami vyvolení v parlamente, ale aj nami nevolení v médiách, pán prezident nemá oporu v nich, a kto vie u koho doma, ale naisto ju má aj bez bubnov v širšom európskom priestore.

Merkollande v Štrasburgu

Editorial | Rado Geist | 12.10.2015

Stredajšie vystúpenia Angely Merkelovej a Françoisa Hollanda v Európskom parlamente boli naozaj symbolické. Symbolizovali hĺbku problémov, ktorým Európa čelí, a neexistenciu vízie, ako ich riešiť. Je mnoho dobrých dôvodov žiadať, aby Európa bola jednotná. Otázkou je, aká má byť a pre koho.

Putin je opäť v hre

Editorial | Rado Geist | 05.10.2015

Ešte pred pár mesiacmi mohol Vladimir Putin vyzerať ako globálny vydedenec. Pevne usadený na tróne v Moskve, no nepozývaný do „lepšej spoločnosti“ lídrov tzv. vyspelého sveta.

Michal Habaj: CAPUT MORTUUM

Editorial | Michal Habaj | 03.10.2015

Ukážky z novej zbierky poézie Michala Habaja.

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist