JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Ako si plniť sny?

Kríza žánru | Editorial | Ivana Kaduková-Adamcová | 23.09.2011

_ma_small

Nešťastníci sa zvyknú pýtať, prečo sa ich želania neplnia, keď po nich nielen túžia, ale sa o ich naplnenie aj intenzívne snažia? Ak ešte veria v Boha a modlia sa ako bonus navyše, je to veľké životné sklamanie, ktoré postupne oberá človeka o vieru nielen v Boha, ale aj v seba samého.

O jednoduchých veciach sa píše najťažšie. Znejú hlúpo a otrepane. Aj mnohé náboženstvá majú na niektoré zložité veci celkom jednoduché odpovede, ale ľudia po takých banálne znejúcich odpovediach netúžia. Je to priamo úmerné ich pocitu (ne)naplneného života, tomu, či sa im darí alebo nie. Ak sa im nedarí, jednoduché vysvetlenia problémov im znejú ako urážka a nezodpovedajú predstavám a vynaloženému úsiliu. Ale napriek tomu zopakujem starú, jednoduchú pravdu, i keď ju všetci vo svojich srdciach dávno poznáte.

Niektoré želania nie sú splniteľné, lebo Boh, Osud, Vyššia Bytosť, Kozmos, Inteligencia (…) rozhodla, že ich splnenie musí počkať, kým naň človek „dorastie“. Alebo ich nesplnenie má byť poučením na ceste, aby sa človek začal správať inak voči ľuďom okolo seba. Zlé správanie môže byť vážnou prekážkou v splnení túžob. V kresťanstve to nazývame hriechom, inde sa to volá napríklad karmický zákon. Ale môže ísť aj o to, že splnenie vášho priania by vám mohlo priniesť utrpenie alebo vašim blízkym. Ak by existoval niekto taký, kto by vedel všetky tieto veci z nadhľadu posúdiť a každú situáciu by sa snažil premeniť na najlepšiu možnú pre nás, bolo by logické, že by nemohol splniť všetko po čom túžime. Aj keď to znie ošúchane a môžeme to počuť na každej náboženskej výchove, lepší príklad ma nenapadá. Rodič nedá dieťaťu nôž, aj keby po ňom túžilo, lebo vie, že to je priveľké riziko. Dieťa by si mohlo ublížiť. Z našej „obmedzenej“ perspektívy nevieme zhodnotiť situáciu ako nebezpečnú, nedobrú pre nás. Preto kvôli nesplneným túžbam často prichádza zlosť, sklamanie, pochybnosti. Uspokojilo vás to?

Ak sa roky o čosi snažíte a nič sa nedeje, tak určite nie. Zrejme sa budete ďalšie roky snažiť o to isté, kým svoju myseľ nenaladíte na iný kanál a nezačnete načúvať aj niečomu inému, než svojmu egu. Alebo ako hovoria psychológovia, kým nerozšírite svoje vedomie. A propos, aj psychológovia tieto veci vysvetľujú podobne. Príroda sa riadi inštinktami, preto akceptovanie skutočnosti pre ňu nie je problém. Je si istá, že sa všetko deje ako má. Človek vzdialený inštinktom, dokonca jednajúci v protiklade k nim, opúšťa stav nevedomia a vytvára sa vedomie. Vedomie okrem iného prináša pochybností a kde sú pochybnosti, je aj možnosť viacerých ciest. Iba inštinkty sa rozhodujú nepochybne, jednoznačne a bez strachu. Vedomie nám túto vymoženosť vzalo. Problémy tak vedú človeka k osamelosti, k opustenosti dokonca aj od prírody. Kresťanstvo to zobrazuje príbehom o raji a zjedením zakázaného ovocia. Uvedomenie je vlastne akýmsi útekom z raja, stratou nevinnosti. Človek si však praje život jednoduchý, bezproblémový. Nenávidí pochybnosti, chce istotu, nie pokusy, ale výsledky. Zabúda pritom, že istoty môžu vzniknúť len z pochybností a výsledky z pokusov. Zdráhame sa prechádzať temnotami a nejasnosťami, i keď vieme, že poznanie prichádza až po prejdení temnotami. Svetlo vidíme len v tme. Bez toho by sme ani nevedeli, že nejaké svetlo je. Stretla som zopár ľudí, ktorí sa odmietajú rozprávať o smutných veciach alebo odmietajú čítať knihy s nejakou vážnou problematikou. Poznám aj takých, ktorí podobne odmietavo vnímajú všetky témy o sexe. Vytvárajú si rôzne tabu. Popierajú tak nejakú časť samých seba, ktorú nezvládajú a udržiavajú sa umelo v raji. Aj to môže byť dôvod nenaplnenia ich snov.

Ak ste sa práve stali veriacim šťastlivcom, ktorý nemá problém akceptovať náboženské vysvetlenia svojich nezdarov, dokonca ich pretaviť do pozitívnej interpretácie (napríklad že neexistujú žiadne nezdary, ale v skutočnosti sú to míľniky, pri ktorých sa máte čosi naučiť a postúpiť ďalej), môžete si začať plniť sny. Prečo by Boh nechcel pomôcť splniť túžbu, ktorá prispeje k vášmu dobru i dobru iných a napomôcť vývoju vašej duše? Kľúčové je poznať, respektíve myslieť ako Boh. Naladiť sa na inú úroveň myslenia, zhodnotiť čestne túžby a motívy svojho želania, či si zaslúžite naplnenie takého cieľa a či vás naozaj tento cieľ naplní. Potom vám už nestojí nič v ceste a smelo proste, nenechajte sa strhnúť sklamaním, netrpezlivosťou ani pochybnosťami. Dôverujte sebe i Bohu a budete inšpirovaný vo svojich rozhodnutiach až uskutočníte svoj sen. Ak vaša viera nepozná strach, možno naplnenie sna dostanete expresne ako dar nebies.

 

PS: Trochu odľahčený výklad Evanjelia podľa Matúša 7, 7 až 11.   

 

Bookmark and Share

Hodnotenie

6

Tento článok zatiaľ hodnotilo 45 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 25.09.2011 (PeterS)

Diskusia k článku obsahuje 3 príspevkov


Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist