JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Ako som sa nestal homosexuálom

Kríza žánru | Editorial | Michal Havran ml. | 03.02.2015

_ma_small

Jarrko bol právnik z farárskej rodiny. Z Helsínk. Na raňajky pil vodku s džúsom. Po francúzsky vedel dostatočne málo nato, aby sa v seminári rozprával iba s cudzincami – s Kirsty, budúcou farárkou v Škótsku, a so mnou. Dva roky sme boli susedmi. Jarrko nemal v izbe sprchu, chodieval ku mne. Kirsty tiež. Doniesla CD Best of Bedrich Smetana, myslela si, že mi tým urobí radosť, osprchovala sa, uvaril som kávu a zapálili sme si.

Kirsty hovorila po francúzsky horšie ako Jarrko, mala prízvuk lovcov veľrýb, nerozumel som jej ani v angličtine. Chodievali sme do gay klubu Sous-sol. Bol to najlepší nočný podnik v meste – go-go tanečníci, nafetovaní dídžeji, otvorený do šiestej ráno. V pondelok ráno sme išli z klubu na raňajky a z café na prednášky. Skončil zimný semester, vo februári sa Jarrko vrátil. Zaklopal a vošiel do izby s uterákom a čokoládou Toblerone, kúpenou na helsinskom letisku. Pracoval som za stolom, sadol si za mňa, na posteľ a zmesou fínštiny, angličtiny a francúzštiny mi povedal, že je gay. Potila sa mu plešina. Večer sme išli jeho coming out osláviť do Sous-sol, Kirsty sa najebala, nemala už prachy, z baru zobrala slamky, pospájala ich do polmetrovej megaslamky a vypila na diaľku niekoľko drinkov z okolitých stolov.

Jarrko bol samotár. Nikoho nehľadal, s nikým nespával. Boli sme traja cudzinci, okolnosti z nás urobili priateľov, až dokým neprišla na návštevu Kirstina segra, jej snúbenec sa zabil v Nemecku pri autonehode, cestou za ňou. Prestali sme chodiť von, počúvali sme Smetanu a sľubovali si, že keď sa skončí škola, ostaneme v kontakte. Neostali sme. Jarrko žije v Helsinkách a Kirsty v Aberdeen, nepíšeme si.

O pol roka neskôr sa moja francúzština zlepšila natoľko, že som mohol hovoriť aj s domácimi. So Sebastianom sme chodievali na biliard a do café. Bol študentom teológie, jeho motivácie boli vágne. Nebýval v seminári, v meste mal byt, platil mu ho strýko, módny návrhar Cardin. Občas prišiel ku mne na návštevu, doučoval som ho gréčtinu, on mňa život francúzskej bohémy. Na jar mi povedal, že ma miluje a chce so mnou ujsť. Kam? Na juh, môžeme žiť v zámku jeho strýka, v Lacoste, na hrade, čo patril Markízovi de Sade. Povedal som mu, že ľudia neutekajú domov, ale z domu. Opýtal sa ma, čo môže pre mňa urobiť. Chcel mi dokázať, že ma naozaj miluje a dokáže sa preto obetovať, aby ma presvedčil a odišli sme spolu. Nepotreboval som nič. Na druhý deň mi doniesol zbierku Aloysiusa Bertranda: Gaspard de la Nuit. Ukradol ju, pre mňa. Myslel si, že ma zbalí na prvú zbierku voľného verša v dejinách franćuzskej literatúry. Nepomohlo.

Chodievali sme ďalej na biliard, začiatkom leta som víkend strávil v Lacoste, v spoločnosti celej jeho rodiny a polovice umeleckého Paríža. Sebastian ma nechal ubytovať veďla svojej izby, dúfal, že ma zlomí. V nedeľu sme odišli, keď som sa vrátil po prázdninách, Sebastian bol preč. Odišiel žiť do Paríža. Raz som ho po rokoch stretol v metre, nastupoval na smer Châtelet. Zakričal, že ma miluje. Neviem, čo robí, či žije na hrade Lacoste. Keď sme tam boli, miesto bolo zamknuté – otvárajú ho v lete, počas divadelného festivalu.

 

Bookmark and Share

Hodnotenie

5

Tento článok zatiaľ hodnotilo 274 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist