JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Anexia a jej dôsledky

Kríza žánru | Editorial | Daniel Šmihula | 03.06.2015

_ma_small

Anexia je násilné a jednostranné pripojenie cudzieho územia (patriaceho inému štátu) k vlastnému štátu. Takto pripojená môže byť čas územia cudzieho štátu alebo dokonca celé jeho územia. V minulosti išlo o vcelku častý spôsob zväčšovania územia štátu. No súčasné medzinárodné právo tento spôsob zakazuje – je tak spôsobom protiprávnym. Treba ju odlišovať od cesie (dobrovoľného zmluvného postúpenia alebo odpredaja), adjudikácie (prisúdenia medzinárodným rozhodcovským alebo súdnym orgánom) a tiež od spojenia štátov do nového štátneho útvaru.

Anexiu zakazuje medzinárodné právo priamo alebo nepriamo vo viacerých dokumentoch a to najmä odvolaním sa na rešpektovanie územnej celistvosti a nedotknuteľnosti hraníc (čl. 2 Charty OSN, Záverečný akt Helsinskej konferencie o bezpečnosti a spolupráci v Európe v zásade č. III a IV.) a pod.

Výzvu k zrieknutiu sa politiky pripájania cudzích území možno nájsť už v Atlantickej charte z r. 1942, ale aj v období prvej svetovej vojny: spomeňme Wilsonových 14 bodov a tiež boľševické volanie po mieri “bez anexií a kontribúcií”.

Deklarácia zásad medzinárodného práva týkajúca sa priateľských vzťahov a spolupráce medzi štátmi v súlade s Chartou OSN (rezolúcia VZ OSN č. 2625/XX z r. 1970) zákaz agresívnej vojny a povinnosť rešpektovať štátne hranice (ale aj línie prímeria!) ďalej rozviedla.

Štvrtá Ženevská konvencia z roku 1949 v článku 47 zakazuje anexiu priamo a ukladá prípadnej okupačnej mocnosti zdržať sa všetkých krokov, ktoré by zásadne a nezvratne menili faktické a právne pomery na okupovanom území.

Od roku 1945 rozhodujúce svetové mocnosti už žiadne územia k sebe nepripájali – v procese dekolonizácie ich skôr strácali. Výnimku predstavuje azda získanie kontroly nad Tibetom v r. 1951 zo strany ČĽR (pričom právny charakter tohto aktu má rôzne interpretácie) a ruské obsadenie ukrajinského Krymu v r. 2014 s deklarovaním jeho právneho pripojenia k Ruskej federácii.

V mimoeurópskom priestore sa o úspešnú alebo aj neúspešnú anexiu pokúsilo viacero štátov.

Za dlhodobo trvácne (hoci pôvodne protiprávne no neskôr medzinárodno-právne uznané) možno považovať indickú anexiu portugalských enkláv indickom pobreží (Goa a pod.) v r. 1961 a indonézsku anexiu Západnej Novej Guinei v r. 1962. Neskoršie uznanie zo strany medzinárodného spoločenstva bolo dosiahnuté okrem iného aj preto, že tieto anexie sa interpretovali ako dovŕšenie procesu dekolonizácie.

Dočasným pokusom bola indonézska anexia Východného Timoru v r. 1975-1999, jordánska anexia “Západného brehu” v r. 1950-88 a iracká anexia Kuvajtu v r. 1990-91.

Otvorenými a doteraz neuzatvorenými prípadmi sú napr. marocká okupácia a deklarovaná anexia Západnej Sahary, ktorá sa začala v r. 1975, a jednotlivé izraelské okupácie a anexie po roku 1967 (Východný Jeruzalem, Golanské výšiny, problém izraelských osád na “Západnom brehu” atď.).

Evidentne však akákoľvek anexia vyvolala dlhodobú medzinárodnú krízu. Územie je totiž jedným zo základných podmienok existencie štátu a všetky pokusy sa cudzieho územia zmocniť a zmeniť hranice vyvolávajú prudkú reakciu nie len postihnutého štátu, no aj ostatného medzinárodného spoločenstva. Ostatné štáty sa totiž obávajú, že ak by pokus o danú anexiu uspel, mohol by sa stať precedensom aj v ich prípade niekedy v budúcnosti. Taktiež pokus o anexiu vnímajú ako porušenie mocenskej rovnováhy – vo význame ustáleného a rešpektovaného usporiadania medzinárodných mocenských pomerov – čo by ich tiež mohlo v konečnom dôsledku ohroziť.

Bookmark and Share

Hodnotenie

5

Tento článok zatiaľ hodnotilo 96 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist