JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Arabská migračná vlna a nevinná Slovač

Kríza žánru | Editorial | Juraj Mesík | 23.09.2015

_ma_small

Ťažko povedať, prečo sa masy migrantov z Arábie, Afriky a južnej Ázie valia do zahnívajúcej a dekadentnej Európy a nie do duchovného a mierumilovného hodnotového raja v Rusku. Asi nechytajú Russia TV a podľahli imperialistickej propagande prehnitého a zanikajúceho Západu...

Skôr ako úderka v zložení Čarnogurský - Kotleba - Rostas a duchovní bratia ponúknu veriacim nové šťavnaté sústa a ďalšiu migračnú konšpiráciu – tá o migrantoch vozených do Európy americkými loďami bola fajn, ale predsa len časom vyprchá – a skôr ako Róbert Fico x-tý krát zopakuje tézu o tom, že my malí Slováci za nič na tomto svete nemôžeme, pozrime sa trochu na náš skromný historický príspevok k destabilizácii Blízkeho Východu.

Orientálny panovník známy pod umeleckým menom Liliputin síce na obrazovke hlavných správ STV rozpráva čosi iné, ale migračná vlna leta 2015 má svoje hlavné zdroje v explozívnom populačnom raste obyvateľstva Arábie, Afriky a južnej Ázie a v bezpečnostnej destabilizácii niektorých krajín - zvlášť Sýrie, Afganistanu a Iraku.

Občianska vojna v Sýrii má svoje hlbšie historické korene v masakrách civilného obyvateľstva režimom Háfiza Assáda, otca súčasnej hlavy Sýrie. Až jej bezprostredným spúšťačom boli sny a nádeje vyvolané v roku 2010 „Arabskou jarou“, a ešte pred ňou dlhé úporné sucho. To v prvej dekáde 21.storočia zničilo sýrske poľnohospodárstvo a vyhnalo milióny schudobnených roľníkov a pastierov zo sýrskeho vidieka do okolia Damašku, Aleppa a ďalších miest na západe Sýrie.

Režim rodiny Assádovcov je dlhodobo podporovaný Ruskom a množstvo zbraní, ktoré poslúžili pri vraždení Sýrčanov aj vo vojnách proti Izraelu pochádzalo z Československa. Ešte začiatkom deväťdesiatych rokov sme ho zásobili dodávkou 252 tankov T 72M made in Martin - z toho 58 bolo doručených už po rozbití republiky zo SR . K mieru a regionálnej stabilite mierumilovná a zásadne nevinná Slovač prispela aj dodávkou 400 tankov T 55 (v rokoch 1982-85) plus 950 BVP (v r. 1981 až 1989) Husajnovho do Iraku - a v rámci náboženskej neutrality a udržiavania mieru a stability šlo 180 tankov T 54 a T55 (1989-90) plus 400 BVP (1986-1989) aj ajatolláhom do Iránu.

Neboli to zďaleka prvé stroje z Martina, Detvy či Dubnice, čo poslúžili na vraždenie ľudí na Blízkom Východe. „Na prelome 70-tych a 80-tych rokov minulého storočia som bol na obchodnej lodi, ktorá celú jednu zimu vozila z Juhoslávie do Sýrie tanky. Doviezli sme ich tam viac, než mala vtedajšia rakúska armáda. Všetky boli z Martina. Pre komančov to bol dobrý obchod...“, píše slovenský námorník. Vojna a genocída ktorou Rusi na generácie rozvrátila šance na aký-taký poriadok v Afganistane je kapitola sama o sebe.

Keď budú Liliputin alebo Róbert Fico na obrazovke STV znovu rozprávať o mierumilovných Slovanoch, čo za nič zlé na svete nemôžu, skúste si spomenúť na niektoré z uvedených čísiel. Ich zdroj je Štokholmský medzinárodný inštitút pre výskum mieru, www.sipri.se.

Bookmark and Share

Hodnotenie

6

Tento článok zatiaľ hodnotilo 319 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist