JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Überkultúrna vojna

Kríza žánru | Editorial | Michal Havran ml. | 25.07.2011

_ma_small

Anders Behring Breivick nie je žiaden frustrovaný copywriter s macbookom na lízing, ktorý rozpúta kultúrnu vojnu len preto, že by chcel byť spisovateľom, no musí platiť hypotéku. Breivick je nórsky masový vrah, ktorý podľa prvých správ zavraždil najmenej 95 ľudí.

Vo viac ako tisícpäťstostranovom manifeste na „obranu“ Európy pred islamom, politickou korektnosťou, liberalizmom, ktorý nie je, ako inak, ničím iným, ako modernou formou marxizmu, vyzval na novú krížovú výpravu.

Nie, nemáte halucinácie, nečítate formulácie a výzvy konzervatívnych slovenských webov, týždenníka, stránky nadácií a inštitúcií. Ich autori, správcovia a sympatizanti sú odhodlaní „brániť“ kresťanskú Európu aj na najtemnejších diskusných fórach. Breivick síce nemal čas, odvahu, peniaze na to, aby si to rozdal na férovku s islamistami vo výcvikových táboroch v Hindukúši, ale zato ukázal, ako systematicky sa s vnútorným nepriateľom dokáže vyrovnať doma. Podľa New York Times strieľal aj do mŕtvych, aby sa náhodou nestalo, že sa medzi nimi ukryjú nejakí živí. Strieľal do detí, lebo zlo treba zničiť v zárodku, do zvrátenej liberálnej mládeže, ktorá verí v multikulturálny charakter spoločnosti. Aká náhoda, že Breivick, zabíjal v Európe v čase, keď do Haagu odletelo z Belehradu lietadlo s posledným hľadaným zločinom Hadžičom. Aj ten začal svoju tragickú kariéru bojovníka proti multikulturalizmu v Bosne Emira Kusturicu a skončil ako vyrezávač chorvátskych a bosniackych jazykov a očí vo Vukovare.

Keď pred pár rokmi nebohý Ján K. Myšľanov upozornil, že jeden slovenský spisovateľ sa na stránkach platených nemeckou telekomunikačnou korporáciou oddáva podobným úvahám ako dnes Breivick, ozval sa mi jej vydavateľ a neskôr nejaký právnik. Vydavateľ mi vynadal, ako vedia len deti z malého mesta, a právnik sa nám za uverejnenie Myšľanovovho článku vyhrážal zničením. Multikulturalizmus, ktorý ani jeden z nich nikdy nezažili, začínal byť na Slovensku moderným terčom. Útočiť na Židov veľmi nebolo ako, keďže iní aktéri kultúrnej vojny ich už zlikvidovali, na Rómov sa tiež nedalo, lebo predsa len sa cez rómske projekty dajú získať nadačné peniaze, tak ostávali len moslimovia a liberáli. Vinu zato, že sa takýto slovník dostal do spoločenskej diskusie, dnes nesú aj mainstreamové média, ktoré mali okamžite rozpoznať jeho kontaminačný potenciál a netváriť sa, že však predsa poslanci, rektori a intelektuáli sú voči nenávisti imúnni.

Breivick je chorý muž, ktorý s inkvizičnou jasnozrivosťou povedal, že chápe utrpenie, ktoré spôsobil, ale čo sa dá robiť, niektoré liečebné procedúry sú bolestivé, obzvlášť tie, kde ide o zdravie našej civilizácie. Ľudia, ktorí dnes uvažujú o vzťahoch medzi civilizáciami, náboženstvami, veriacimi a neveriacimi v kategóriách nadradenosti, nenávisti, by si po kultúrnych jatkách mali uvedomiť jedno. Nie každý kresťanský fundamentalista je terorista, ale každý Breivick a Timothy Veigh sú kresťanskými fundamentalisti.


Text vyšiel aj v denníku Pravda

Bookmark and Share

Hodnotenie

6

Tento článok zatiaľ hodnotilo 292 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 29.07.2011 (s)

Diskusia k článku obsahuje 131 príspevkov


Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist