JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Brecht a kebab do ruky

Kríza žánru | Editorial | Tomáš Profant | 14.02.2013

_ma_small

Slovenské národné divadlo zaradilo do svojho repertoáru jednoaktovku Bertolta Brechta, Malomeštiakova svadba. Už na premiére sa jej dostalo kontroverzného prijatia. Niektorí diváci a diváčky odchádzali počas hry. Najprv som si myslel, že snáď preto, že tá hra je tak zlá, že sa ani nedá dopozerať, v jej priebehu som však pochopil, že ich zrejme pobúrili prvky spojené so základnými telesnými potrebami.

Expresívne pojaté stvárnenie Brechtovho výsmechu malomeštiackych neduhov sa tak ukázalo ako stále aktuálne a zrejme bude potrebné ho hrať dokým z neho budú šokovaní diváci a diváčky odchádzať.

Hra je pritom výborne spracovaná a miestami vyslovene zábavná. Obsahuje síce aj menej náročné formy humoru, ale napríklad skvele preložená a zahraná balada o cudnosti vyvoláva salvy smiechu. Jadrom však ostáva poukazovanie na falošnosť malomeštiackej morálky. Či už je to nežičlivosť pri podávaní jedla, ohováranie druhých alebo predstieranie panenstva, dielo nemilosrdne odhaľuje charakterové chyby spoločnosti. Robí to bravúrne a menej prudérny divák sa na hre isto zabaví. Spoločnosť s takýmito vlastnosťami sa nemilosrdne rozpadá, rovnako ako zle zlepený nábytok hlavného hrdinu. Problémom však je, nakoľko súčasná je Brechtova fraška v našich časoch. Ktorú ženu dnes budú na Slovensku ohovárať za to, že nevstúpila ako panna do manželského zväzku, či že bola na svadbe tehotná? Kto si dnes skladá nábytok tak, ako to naznačuje hra? Kde si dnes ľudia nedožičia jesť?

Určite je zmysluplnejšie brať všetky tieto prvky ako karikatúry spoločnosti. Vo svojej dobe možno reálne javy, sa už celkom zmenili a stali sa z nich púhe metafory. Dnes sa malomeštiactvo prejavuje v iných súvislostiach. Dobre to ukazuje jednominútové video šíriace sa sociálnymi sieťami zvané tiež „Kebab do ruky“. Vypuklým spôsobom sa tu prejavuje sebavedomie založené na identifikácii so značkovým oblečením. Hoci je protagonista videa predmetom výsmechu, len vyjadruje to, čo je vlastné mnohým, ktorí ho zdieľajú – konzumnú identitu založenú na hierarchickom vzťahu k ľuďom bez značkových nálepiek. Nadradené vymedzovanie sa je vo videu tiež vidno vo vzťahu k mimobratislavským „cépečkárom“ ako aj v opozícii Bratislavčan/Východniar.

Podobné prvky našich identít nie sú ničím výnimočným. Rovnako sa vymedzujeme voči Rómom alebo „zaostalým“ obyvateľom Afriky. Tieto dnešné malomeštiacke neduhy v našej spoločnosti však Brechtova hra netématizuje. Je otázne, ako by jej hlavnú myšlienku autor vyjadril dnes, pretože hoci jej dejové prvky možno nie sú zo súčasného sveta, hra ako celok aktuálna stále je. Zameriava sa síce na falošné vzťahy v rámci určitej vrstvy, v ktorej sa konzum ešte nemal ako uchytiť, na druhú stranu sa však cez Brechtov groteskný pohľad môžeme pozrieť na nás samých a uvedomiť si, že falošnosť, prudérnosť, či závistlivosť sú rovnakou súčasťou našich vzťahov ako vtedy, tak aj dnes (a obávam sa, že až na veky vekov). V tomto zmysle je teda hra prínosná aj preto, že by mohla pomôcť rozprúdiť debatu o zmenách v malomeštiackej morálke od času svojho vzniku po súčasnosť. A okrem toho tiež ešte poskytuje príjemný divadelný zážitok.

 

Ak sa vám článok páčil, môžete jeho autora podporiť akoukoľvek sumou, napríklad 10 centami, na účte 171012903/0900.

Bookmark and Share

Hodnotenie

7

Tento článok zatiaľ hodnotilo 97 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 18.02.2013 (onlyme)

Diskusia k článku obsahuje 27 príspevkov


Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist