JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Britský deň zúčtovania

Kríza žánru | Editorial | Rado Geist | 27.04.2015

_ma_small

Podľa prieskumov verejnej mienky nemajú britskí konzervatívci veľkú šancu, že po voľbách 7. mája zostavia jednofarebnú vládu. Znamená to, že klesá riziko odchodu Británie z Európskej únie?

V januári 2013 premiér David Cameron sľúbil, že sa zásadným spôsobom renegociujú vzťahy krajiny s EÚ. V preklade to znamená návrat dôležitých kompetencií z Bruselu do Londýna. Ak bude jeho strana vo vláde aj po voľbách, výsledok nechá schváliť v referende o zotrvaní krajiny v únii.

Pravdepodobnosť, že sa dvom najväčším stranám, labouristom a konzervatívcom, podarí zostaviť jednofarebnú vládu, je malá. Liberálov na pozícii tretej strany vystrieda Škótska národná strana (SNP). Neúspešné referendum o škótskej nezávislosti jej nijako neubralo na popularite, v máji môže získať 50 z 59 škótskych kresiel vo Westminsteri. Nahor sa tlačí aj euroskeptická Strana nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP).

Znamená to, že žiadne ľudové hlasovanie nebude? Nie tak rýchlo. Cameronovi sa možno neujde úloha premiéra, ktorý vyvedie krajinu z únie. K britskému referendu o členstve v EÚ však môže viesť viac ciest. Konzervatívci môžu zostaviť koaličnú vládu. Abstrahujme od málo pravdepodobných možností (SNP či veľká koalícia s labouristami). Ak by aj ich partnermi boli opäť proeurópski liberálni demokrati, referenda sa nevzdajú. Pre Camerona alebo iného konzervatívneho premiéra by to bola priveľká cena. Sklamania voličov sa možno až tak obávať nemusí, spočítali by mu to však jeho vlastní euroskeptickí poslanci.

Ďalším partnerom by mohli byť severoírski unionisti, tí referendum podporujú. Farageova UKIP vyhlásila, že nemá záujem o koalíciu s konzervatívcami. Stále by však mohla podporiť ich menšinovú vládu. V tom prípade je hlasovanie o vystúpení z EÚ prakticky jasné.

Situácia nebude iná, ani ak sa Edovi Milibandovi podarí výnimočný finiš a jednofarebnú vládu zostavia labouristi. Ich prípadná väčšina bude iba tesná. Tlak konzervatívcov, UKIP a hádam aj vlastných nespokojných poslancov (euroskeptické nálady rastú aj u labouristov) môže dotlačiť Milibandovu vládu k vyhláseniu hlasovania. Koaličná vláda, zostavená s liberálnymi demokratmi či SNP (čo je problematické) by odolávala lepšie, ak by mala dostatočnú väčšinu. Lenže SNP môže kalkulovať ešte inak: úspešné referendum o vystúpení Británie z EÚ je asi najistejšou cestou k úspešnému referendu o škótskej nezávislosti.

Referendum ešte môže nakoniec zablokovať Snemovňa lordov. Dnes sa zdá, že jej väčšina by zákon o vyhlásení referenda neodsúhlasila. Dolná komora ich má síce šancu prehlasovať, je to však komplikovanejšie a proces by sa zdržal prinajmenšom o dva roky. Ktovie, čo bude potom.

Celé sa to však môže vyvŕbiť úplne inak. Od roku 2011 má britská vláda povinnosť vyhlásiť referendum pri akomkoľvek ďalšom prenose kompetencií na Brusel. Je nepravdepodobné, že sa také niečo v najbližšom čase neudeje – či už zmenou zmlúv, alebo inou cestou. Zdá sa, že Londýn sa svojmu „dňu zúčtovania s EÚ“ nevyhne. Otázkou je iba to, kedy presne a za akých okolností.

Bookmark and Share

Hodnotenie

6

Tento článok zatiaľ hodnotilo 23 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist