JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Chvála NATO a NSA

Kríza žánru | Editorial | Juraj Mesík | 23.05.2014

_ma_small

Už sa stalo priam povinným rituálom nadávať u nás na NATO, Američanov a ich zlovoľnú NSA. Zvlášť potom, ako niektorí úprimne uverili, že CIA „zorganizovala“ revolúciu na Ukrajine, čo čestných a hodnotovo zakotvených Rusov prinútilo oslobodiť Krym spod ukrajinského žido-banderovského útlaku a pripnúť ho k matičke Rusi. Slovensko je dnes zamorené konšpiráciami, kydaním na NATO a neuveriteľne naivným rusofilstvom.

V zemi, ktorá zažila inváziu ruských tankov v auguste 1968 a vyše 20 rokov ruskej okupácie by sa človek až začudoval, kde sa to berie. Je evidentné, že ruská agentúra ide v celej Európe na plné kolo, chŕli tony ruskej propagandy a jej trolovia o dušu „diskutujú“ na internete, ale je tiež zjavné, že na hltanie jej nezmyslov u nás existuje vďačná pôda v podobe verejnosti bez historického povedomia, bez pocitu zodpovednosti a bez snahy kriticky uvažovať.

Ruská okupácia Krymu plne a definitívne potvrdila správnosť rozšírenia NATO o bývalé krajiny východného bloku. Na Slovensku to ešte nemusíme cítiť, ale pre Estóncov a Lotyšov s ich 25 až 27% ruského obyvateľstva by bez NATO bola dnes už „game over“: pár tisíc dobre vyzbrojených a vycvičených „zelených mužíkov“ z Ruska by dokázalo obe krajiny vnútorne rozvrátiť a priviesť do občianskej vojny a rozvratu. Na Ukrajine k tomu stačilo 12%.

Ruský spisovateľ Viktor Jerofejev súčasný ruský režim charakterizoval slovami: „Ultrakonzervatívny cáristický antieurópsky režim. V ruštine to voláme samoderžavie.“. Pripomeňme si ešte, že je to režim vedený podplukovníkom KGB a že KGB je priama pokračovateľka NKVD, organizácie, ktorá vyvraždila milióny obyvateľov bývalého Sovietskeho zväzu a milióny ich týrala a utýrala v gulagu. To sú tie skutočné duchovné pramene elity Ruska. Vyhrážky ruského vicepremiéra Rogozina  Rumunsku bombardérmi nie sú náhodným úletom – sú presnou diagnózou imperiálnej mentality. Keby sa bombardérmi vyhrážal popredný predstaviteľ USA, bola by z toho medzinárodná kauza. Pri Rusoch ticho.

Ruská agresia je vážnym dôvodom pre zriadenie základní NATO v blízkosti východných hraníc. Platí to aj pre našu krajinu budovateľov širokorozchodných, hoci s Ruskom priamo nehraničí. Najlepšie s (aj) americkými vojakmi. Prečo americkými? Pretože mnohí z nich sú vojaci zakalení v bojoch, ktorí by pred žiadnymi mužikmi neuhli. Teda nie kabaretní vojaci bez moderných zbraní a munície akých máme na Slovensku. Pri všetkej úcte – čo máme nie je chyba vojakov, ale politikov. A verejnosti, ktorá verí, že mier a bezpečnosť potrvajú večne a padajú z neba zadarmo.

O základni NATO na Slovensku ešte ani nediskutujeme, ale z Česka už prišla prvá lastovička naznačujúca ako môže prípadná debata vypadať aj u nás. Čerstvý minister obrany Stropnický nezaváhal a pripodobnil možnú základňu NATO v Česku k ruskej okupácii. To nás vedie k inému pohľadu na tak úprimne nenávidenú americkú NSA (Národná bezpečnostná agentúra) odpočúvajúcu kdekoho, vrátane politikov v Európe.

Nebyť uší NSA,  Američania a členovia NATO by zo Stropnického rečí mohli vyvodiť nesprávne závery – napríklad, že Česko v tichosti začína meniť svoju orientáciu. Vyvolávajú mnoho vážnych otázok: Je Stropnický (a podobní politici v Česku, na Slovensku a v Európe) len čakateľom na výnosné miesto v nejakej dcérenke Gazpromu, sledujúc žiarivý príklad nemeckého ex-kancelára Schrodera? Alebo je už na niekoho výplatnej páske – a nejde o tú z českej vlády? Je vari Stropnického miesto vo vláde iba prejav obávaného českého „eurohujerizmu“ ktorým sa Česi snažia dokázať Bruselu, že to s rovnosťou šancí myslia vážne – hľa, v Prahe môže byť ministrom obrany každý? Alebo mu len menili psychiatrickú liečbu a vyjadril sa ešte skôr, než mu nové lieky zabrali?  To všetko sú možnosti s rôzne vážnymi bezpečnostnými dôsledkami. My nevieme. Ani politici Babišovej ANO a ich vládni partneri z ČSSD nemusia vedieť. Ale aspoň NSA vďaka odpočúvaniu svojich verne-neverných spojencov možno vie o čo ide.

Bookmark and Share

Súvisiace články:

Hodnotenie

4

Tento článok zatiaľ hodnotilo 654 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist