JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Detské choroby a homosexualita

Kríza žánru | Editorial | Peter Weisenbacher | 14.05.2012

_ma_small

Keď som bol malý, tak som si myslel, že deti nosí bocian, darčeky ježiško a dokonca, že ľudia v Afrike sú preto čierni, lebo tam svieti veľa slnko.

Takéto a podobné hlúposti si nepochybne myslí a aj hovorí väčšina detí, často-krát z toho vznikajú roztomilé situácie. Problém nastáva ak si človek nezmysly na tejto úrovni myslí aj v dospelosti, väčšinou jeho vlastný so zvyškom sveta. Ak si takéto bludy však myslí poslanec parlamentu a v drahom obleku ich rozpráva do televízie, je to problém celej spoločnosti.

V 90. rokoch sa na vysvetlenie a často-krát i ospravedlnenie všakovakých patologických javov politického života používala formulka, že náš štát je mladý, demokracia trpí detskými chorobami, treba jej nechať čas na dozretie. Ak by som aj pomlčal o tom, že to bol nezmysel už vtedy a nehorázna drzosť bola ospravedlňovať tým besnenie a zločiny mečiarizmu, tak sa nemôžem dnes nepýtať či by náš nedávno zmaturovaný štát nemal už konečne prestať používať plienky a cumeľ.

Cítim sa naozaj ako keby som hovoril na malé dieťa, keď ešte aj v roku 2012, tesne pred už 3. ročníkom Dúhového PRIDE musím vysvetľovať, že poslanec Kuffa nie len, že je prinajmenšom neinformovaný a nevzdelaný, ale skôr klame a zavádza, lebo Svetové zdravotnícka organizácia, nič také ako on netvrdí, ale navyše sa snaží posunúť ľudsko-právnu debatu o LGBT 100 rokov dozadu. Inu, regres nezastavíš. Čudujem sa ako takýto človek môže sedieť v parlamente, čudujem sa všetkým "experimentátorom", ktorý opakovane do parlamentu zvolia nejakú podivnú stranu na jedno použitie. V jeho životopise sa dočítame, že rozumie len ruštine a celý život pracoval ako drobný, vidiecky úradník. Nič proti, ale toto malo priniesť zmenu k lepšiemu do Národnej rady?

Realite treba však čeliť a tak po hádam miliónty ráz opakujem. Homosexualita je rovnako ako heterosexualita sexuálna orientácia, nič viac a nič menej. Sexuálna orientácia je zakódovaná (a teda definovaná) v našej DNA, ako vieme vďaka rozlúšteniu ľudského genómu. To sú fakty. Akékoľvek žvatlanie o chorobách, liečení, vplyve výchovy a podobné skazky sú na úrovni "vedy o jednorožcoch" a diskusií o výskyte trpaslíkov v lesoch Malých Karpát. Oceňujem snahy poslanca Poliačika v tomto smere dovzdelať kolegov, ale ocenil by som ich viac keď bol v koalícií a jeho SaS práve LGBT tému zahodila ako prvú ešte na koaličných rokovaniach, kvôli "vyššiemu dobru" zostavenia pravicovej vlády, ktorú o necelý rok a pól pre malichernosť rozbila.

Hlavným problémom však nie je nevzdelanosť poslanca Kuffu, takých tam máme, takých tam majú aj v "dospelých" demokraciách. Problém je v implikáciách, ktoré takýto výrok prednesený v tomto pléne a takto široko medializovaný má a bude mať. Nepochybujem, že debaty na podobnej úrovni sa vedú pri pive v každej druhej krčme 4. cenovej kategórie medzi rozpravou o pristátí mimozemšťanov v Dolnom Kubíne a špekuláciách o tom či Hitler ušiel na Borneo. Takéto reči však nikto neberie vážne, obvykle ani tí čo ich vedú a na osudy LGBT ľudí na Slovensku nemajú žiaden vplyv. S rečami poslanca to je však inak, z titulu svojej funkcie má jeho slovo váhu a poslúži na ďalšiu diskrimináciu a útlak.

Keď sme pred takmer štyrmi rokmi s LGBT aktivistami a aktivistkami zvažovali, že zorganizujeme na Slovensku (konečne) Pride, základná otázka znela, čo ním chceme dosiahnuť, povedať. Oslavovať, ako to býva v Beneluxe či Škandinávií, nie je čo a zabaviť sa môžeme a vieme aj na diskotéke. Za cieľ sme si teda dali prelomiť pestované stereotypy podporované populárnymi médiami o tom čo sú to LGBT ľudia a ukázať akí a aké sú v skutočnosti, striasť z tejto témy nekonečnú mýtizáciu a démonizáciu včítane patologizácie. Pri všetkej skromnosti, do značnej miery sa nám to podarilo (a som nesmierne rád, že v tom niektorí a niektoré stále pokračujú), médiá prestali uverejňovať zábery polonahých ľudí z festivalu v Riu a namiesto toho ponúkali strastiplné životné príbehy slovenských lezieb a gejov. Spoločenská diskusia sa presunula z pseudo-medicínskych mýtizácií na reálne problémy a vrcholoví politici museli zrazu odpovedať na otázky o téme o ktorej sa tvárili, že nevedia, že existuje.

Nie, nebojte, nemám ružové okuliare, viem, že okrem toho zmeneného tónu sa nestalo nič. Vláda Ivety Radičovej, ktorú dnes glorifikujú i mnohí ľudsko-právni aktivisti a aktivistky reálne nespravila vôbec nič, okrem toho, že dala pár drobných na Q-centrum (s ktorým mám však z ľudskom-právneho hľadiska celkom problém). Rovnako však viem aké podstatné bolo ten tón zmeniť, akú nádej to vnieslo do životov mnohých LGBT ľudí, ktorí svoju orientáciu musia tajiť, lebo inak by prišli o zamestnanie, bývanie, že to bol nevyhnutný prvý krok k zrovnoprávneniu. A do toho vojde akýsi pán Kuffa, ktorého meno som nikdy v živote nepočul (a dúfam, že už ani nebudem) s argumentom, ktorí v civilizovanom svete používajú už iba neonacisti a fundamentalisti. Nevieme koľko máme na Slovensku násilných útokov voči LGBT ľudom, nevieme koľko mladých spácha samovraždu keď o sebe zistia, že nie sú hetero, vieme, ale, že sa dejú, dejú sa totiž všade vo svete a dejú sa (aj) kvôli takýmto výrokom.

Poviete si slododa prejavu, demokracia. Každý si môže povedať čo chce, aj keď je to nevzdelaný trkvas. Inu môže, o jednorožcoch, trpaslíkoch a pristátiach UFO, to nikomu neuškodí. Kam však vedú nenávistné reči (hate speech) voči menšinám vieme "vďaka" koncentračným táborom a plynovým komorám veľmi presne. A pre tých a tie čo náhodou nevedia: symbolom holokaustu nebola len žltá hviezda, ale aj ružový trojuholník! Poslanca NR SR za výroky prednesené v pléne nemožno trestne stíhať a to ani so súhlasom parlamentu a dokonca ani po zániku jeho mandátu, zjednodušene povedané vyššia forma imunity -indemita, takže akékoľvek mediálne bubliny o trestných oznámeniach sú zbytočné a tak maximálne ukazujú na nedovzdelanosť aj druhej strany. To je však len technická otázka, skutočný problém je niekde inde, takéto nebezpečné bludy totiž môže vykrikovať beztrestne ktokoľvek a kdekoľvek. Je odôvodnené sa obávať, že budú motiváciou pre krčmových mudrcov aby svoje pivné reči považovali za názor, verejne si ho zastávali a žiadali aby sa podľa nich točil svet, veď aj v parlamente sa to hovorilo. Dnes už vieme, že rasizmus nie je názor, ale trestný čin, vieme, že jedno ľudské právo nemožno použiť na obmedzenie iného ľudského práva, darmo bude Kotleba vo svojom smiešnom maškarnom úbore brať slobodu prejavu nadarmo.

Ak je rasizmus trestný čin, osvietimská lož trestný čin, tak už včera bolo neskoro na to aby boli homofóbne a nenávistné prejavy voči LGBT menšine smerujúce k potláčaniu základných práv a slobôd uzákonené ako trestný čin tiež.

Autor je riaditeľom Inštitútu ľudských práv

Bookmark and Share

Hodnotenie

6

Tento článok zatiaľ hodnotilo 357 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist