JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Dúhový PRIDE 2011: reparát zo štátu

Kríza žánru | Editorial | Peter Weisenbacher | 03.06.2011

_ma_small

Slovensko stojace na špici civilizovaného sveta v tolerancii gejov? Fikcia? Nie, história. Slovensko ako súčasť vtedajšieho Rakúskeho mocnárstva v roku 1787 bolo prvou krajinou na svete kde bol zrušený trest smrti za homosexuálny styk. A nahradený - v porovnaní humánnou - trojmesačnou terapiou nútenými prácami. To bolo však skutočne dávno, za cisára Jozefa II. Dnes má Slovensko problém čo i len prijať na pôde svojho demokratického a ľudskými právami sa oháňajúceho parlamentu čisto proklamatívne uznesenie o pohoršení nad tým, že trest smrti za „homosexualitu“ ešte stále niekde existuje.

Slovensko ako štát, však nemá len tento schizofrenický problém, ktorým žiaľ trpí väčšina kapitalistických krajín (aj tradičných zástancov ľudských práv) v ringu globálnych ekonomických záujmov a zásobísk nerastných surovín pod zadkami perverzných diktátorov.

Slovensko ako štát, si nevie ustrážiť ani len štátny monopol na použitie sily políciou: vlastnou - v prípade škandalóznych udalostí sprevádzajúcich návštevu jedného z najväčších diktátorov sveta - čínskeho prezidenta; a v podstate akoukoľvek - v prípade ovládnutia Bratislavy nacistami v máji 2010 počas Dúhového PRIDU. Čuduj sa svete, mnohí sme si mysleli, že boli porazení v 45-tom.

Už túto sobotu, 4. júna od 13:00 na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí počas Dúhového PRIDU nepôjde teda zďaleka len o ľudské a menšinové práva - nie, že by to bolo per se málo - ale i o to, či táto krajina je štát, či má štátnu moc, alebo ako sa vraví v politologických skriptách je s centrálnou vládou, ktorá si v prípade násilia jednej skupiny obyvateľstva voči druhej (čo býva často i počiatok občianskych vojen) vie vynútiť nastolenie právneho stavu, potrestať vinníkov a hlavne ochrániť obete, nezúčastnených a tých a tie, ktoré si len realizujú svoje ústavne práva.

Ak ste teda zabudli o čo sa rozohrala partia medzi vyvolávačmi ducha Jozefa Tisa v maškarných kostýmoch a ľudsko-právnymi aktivistami, aktivistkami, známymi osobnosťami i minimálne tisíckov bežných občanov tejto krajiny 22. mája minulého roka, spite ďalej. Len sa potom nečudujte do čoho sa to zobudíte. A ak nie, tak poďte pomôcť „našej mladej republike“ zložiť reparát zo štátnosti. Zvolená vláda, minimálne personifikovaná najvyššími štátnymi predstaviteľmi, o to nestojí.

Ale veď to predsa nevadí, republika bola a ostáva vecou verejnou a medzi štát a vládu dávať rovnátko už nechceme, či?

autor je výkonný riaditeľ Dúhového PRIDE Bratislava

viac info na www.duhovypride.sk

Bookmark and Share

Hodnotenie

6

Tento článok zatiaľ hodnotilo 100 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 06.06.2011 (mylite sa vsetci)

Diskusia k článku obsahuje 39 príspevkov


Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist