JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Egypt sa vydaril

Kríza žánru | Editorial | Milan Šebo | 24.02.2011

_ma_small

S Egyptom to vyzerá zatiaľ dobre, pretože vojenský puč sa podaril. Na čele sú generáli, ktorí nám osobne pomáhali mučiť nepriateľov Spojených štátov.

 Väčšinou to prebieha tak, že fajčiaci dôstojník CIA postáva vonku kým domáci ,,teroristu“ mučia, a rozprávať sa s ním ide až keď dotyčný od bolesti odpadáva. Tam, v tých miestnostiach, postávali aj naši noví obľúbenci:  Omar Suleiman, inteligentný a rozhľadený vyjednávač, a Mohammed Hussein Tantawi, teraz v podstate vládca Egypta.

Divadlo v krajine však  bude nutné dohrať do konca, takže asi predsa len nejaké voľby budú. Už teraz si preto platíme dve opozičné hnutia: Kefayu aj Hnutie mladých šiesteho apríla. Doláre tečú aj do mimovládok, aby obživlo prozápadné kultúrne podhubie, podobne ako u nás po 1989. Funkčné recepty meniť nie je nutné.

Moslimskí bratia sú, po tom čo počas Mubarakových represií zažili, už pomerne rozvážni a pragmatickí, a novú „demokraciu“ asi zbytočne politicky provokovať nebudú.

Vedia, že máme egyptskú armádu a viac im vedieť netreba. Ešte predtým ako skorumpovaných egyptských generálov morálne odsúdime, je nutné si uvedomiť, prečo nám tak verne slúžia.

Dovolíme im totiž vlastniť asi tretinu egyptských aktív. Z tých viac ako miliardy dolárov, čo im ročne posielame, si postupne nakúpili stavebné spoločnosti, vyrábajú lieky aj olivový olej a veľké príjmy majú aj zo Suezského prieplavu. Patria im aj obrovské komplexy v Sharm el Sheiku, takže treba sa ísť rýchlo vykúpať (teraz sú dobré zľavy).

Ak sa na to pozrieme z hľadiska základnej vlastnosti tohto systému, pažravosti, tak ani oni, a ani my nerobíme nič neprirodzené.

Naša vojenská junta už dvoma spôsobmi deklarovala, že by si rada skupovala dôležité sektory egyptskej ekonomiky aj naďalej.

Represívnu politiku voči Gaze, trochu prekvapivo, nemení a aj mierová zmluva s Izraelom, ktorej otvorením sa mohlo dosiahnuť aspoň minimum dôstojnosti pre Palestínčanov, ostane ako bola.

Apropos, Wikileaks svetu dodali pekné dokumenty o obrovských ústupkoch palestínskych vyjednávačov pri tajných rokovaniach s Izraelom, len aby sa už súčasná kóma Palestínčanov skončila. Samozrejme, izraelskí etnokrati komplet všetky návrhy zamietli.

Egypt asi urobí menšie ústupky, možno dostanú Iránci v Caire aj ambasádu a občas Suezom preplávajú, ale slúžiť nám bude verne aj naďalej.


Autor je spravodajcom World Business Press Online v Londýne

Text vychádza v rámci spoločného projektu JtT a stáleho zastúpenia Friedrich Ebert Stiftung na Slovensku. Jeho obsah nemusí vyjadrovať názory FES-u

Bookmark and Share

Hodnotenie

8

Tento článok zatiaľ hodnotilo 51 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 24.02.2011 (PeterS)

Diskusia k článku obsahuje 12 príspevkov


Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist