JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Fico ovládol Bratislavu..

Kríza žánru | Editorial | Peter Weisenbacher | 29.11.2010

_ma_small

...alebo aspoň "Ficov Ftáčnik ovládol Bratislavu", tak takéto titulky som očakával od pravicových médií po zverejnení jasného víťazstva nezávislého kandidáta na primátora Bratislavy.

Na moje veľké prekvapenie boli subtílnejší, ale to je asi len taktika. Po vulgárnej anti kampani, ktorá bola v priamom protiklade s "politickým programom" SDKÚ, ktoré na zmobilizovanie svojich znechutených voličov nevedeli vymyslieť nič iné ako oprášiť démonizáciu osoby Róberta Fica a teraz sa vrátia k svojej odrhovačke o slušnosti v politike a podrývať primátorovanie Milana Ftáčnika skrz čokoľvek nesúvisiace s komunálnou politikou.

Nepredbiehajme však. Radujme sa na chvíľku, z toho, že na bratislavskej radnici skončil Ďurkovského marazmus, že arogantná pravica dostala od voličov riadne "po čumáku" a musí si uvedomiť, že žiadnu trafiku si z metropole európskej krajiny robiť nebude. Radujme sa, že s Milanom Ftáčnikom a jeho týmom sa do politiky vracia skutočná ľavica, ktorej Ficov súčasný Smer skutočne nie je reprezentantom, skôr hanbou. Radujme sa, že primátor Ftáčnik chce prinášať progresívne témy ako participatívny rozpočet a že neklesol v predvolebnej kampani na úroveň svojich súperov a súperky na ktorých tiež mohol vytiahnuť ich minulosť.

Skúsme si na chvíľu predstaviť -lebo myšlienky stoja vždy na začiatku zmien- že toto je návrat skutočnej ľavice do "veľkej" politiky. Dúfajme, že miesto Milana Ftáčnika ako zlepšovateľa imidžu Smeru a získavateľa nových voličských skupín bude také silné, že v tejto podivnej strane pretlačí ľavicové témy a snáď k tomu prizve aj zvyšok významných osobností z ľavicového spektra, ktoré sa dnes potulujú na periférii, pokým si veľkopodnikatelia s mandátom od voličov sociálnej demokracie spravili zo Slovenska bankomat.

Nemajme však veľké oči a nemyslime si, že sa to stane zajtra, alebo o rok. Na najbližšie obdobie nezabúdajme na sľuby, ktoré Milan Ftáčnik dal nám, svojim voličom a všetkým obyvateľom hlavného mesta, lebo vraj chce byť primátorom i tých čo ho nevolili.

Potešili ma jeho reakcie keď sme sa rozprávali o Dúhovom PRIDE či zneužívaní právomocí polície voči ľudskom-právnym aktivistom a aktivistkám počas návštev čínskeho a ruského prezidenta. Vidí to inak a chce s tým niečo robiť. Pomôžme mu, no neskĺznime do toho čo pravicoví voliči, že čokoľvek pravicové je lepšie ako čokoľvek iné, lebo všetko iné je vlastne len prezlečený "bubák Fico" a komunizmus. Ak pre politikov začína deň po voľbách predvolebná kampaň k tým ďalším, tak pre aktívnych občanov v slobodnej spoločnosti by deň po voľbách mala skončiť eufória a začať kontrola a konfrontácia ich (z)volených zástupcov.


Bookmark and Share

Hodnotenie

7

Tento článok zatiaľ hodnotilo 89 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 06.12.2010 (.)

Diskusia k článku obsahuje 22 príspevkov


Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist