JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Humanizmom zmagorená kaviareň a nenávistný hlas Boží

Kríza žánru | Editorial | Arpád Soltész | 12.08.2015

_ma_small

Predseda strany, ktorá má v názve slobodu a solidaritu, vyslovil názor, že pokiaľ ide o otázku afrických utečencov „je prostý ľud ďaleko rozumnejší, ako politici zmagorení európskym humanizmom“ (sic). Veru, hlas Boží humanizmom zmagorený nebýva. Ani dnes, ani nikdy v minulosti, ani v otázke migrantov, ani v žiadnej inej. Akurát nie v každom období prejavuje rovnakú odvahu a nie vždy zaznieva rovnako nahlas.

Momentálne začínajú ľudia celkom otvorene, pod svojimi vlastnými menami, vykrikovať veci, na vyslovenie ktorých si ešte prednedávnom zakladali anonymné účty s veľavravnými nickmi ako thor88. Hajlovanie už nie je hanba, ale mainstream.

V podstate je zbytočné pospolitému ľudu vyčítať, že aj pri nesmierne zložitých problémoch dáva prednosť jednoduchým riešeniam. Dokáže im porozumieť, sú uchopiteľné. Fero z horného konca Vyšnej Nižnej azda nie je pripravený vlastnoručne topiť tú africkú háveď v potoku za šopou, ale keby ju niekto zaňho nahádzal do mora, uľaví sa mu. On vlastne nechce, aby sa migrantom, Rómom, či homosexuálom diali zlé veci. Prosto len chce, aby neboli.

Ak sa už čoskoro stane ich nebytie verejne prezentovateľným politickým programom, zodpovednosť za to ponesú tí, ktorí rôzne jednoduché riešenia začínajú zaraďovať do svojej politickej ponuky.

„Slovensko  je už dnes sužované cigánskym problémom. Potrebujeme mať ďalší podobný problém s imigrantmi? Chceme, aby si naše ženy, domy a zem brali násilím Afričania či moslimovia,“ pýta sa v mene Mariana Kotlebu posledné vydanie jeho občasníka Náš kraj.

„Ak sa pozrieme na to, ako nedokážeme riešiť problémy s Rómami, tak je nad slnko jasnejšie, že jedného dňa – pri dostatočne veľkej koncentrácii – budeme mať rovnaké a možno aj väčšie problémy s utečencami z kultúrne nekompatibilných civilizačných okruhov,“ prikyvuje mu liberálny Richard Sulík.

Medzi nimi dvoma sa nachádza široké spektrum strán a politikov, ktorí hovoria zhruba to isté.

Chromíkove referendum dôkladne premaľovalo politickú mapu Slovenska nahnedo. Bezmála deväťsto tisíc ľudí prišlo povedať, že „buzerantov tu nechceme“. Fico potreboval len o dvestotisíc hlasov viac, aby mohol vládnuť sám.

Úlohou politických lídrov je ľudí viesť. Hovoriť im aj veci, ktoré nepotešia. Dokázať ich presvedčiť, že zložitejšie a ťažšie riešenie je v konečnom dôsledku to lepšie. Ba že niekedy ani nemusí byť dobré, iba je čestné.

To by boli úlohy lídrov. Lenže šéfovia oportunistických spolkov s náhodne vybranými názvami nepoznajú iné hodnoty ako tie, ktoré sa dajú vyjadriť v eurách. Stranícki šéfovia absolútne nemajú záujem niekoho niekam viesť. Toto nie je žiadna súťaž ideí, len zúfalá tlačenica o to, kto sa postaví do čela lynčujúcej luzy.

Súčasný politický establišment, od Fica cez Sulíka a Figeľa až po Freša, nechápe, že náckov nemožno prekričať hajlovaním. Podarí sa im jediné – legitimizovať ich. Vydláždia ľudákom cestu k moci a bude chatrnou útechou, že ich hnedá revolúcia zavesí na kandeláber okamžite po „salónnych roztlieskavačoch“ a „bratislavskej kaviarni“.

Autor je komentátor portálu noviny.sk

Bookmark and Share

Hodnotenie

6

Tento článok zatiaľ hodnotilo 482 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist