JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Je Putin rukojemníkom Kadyrova?

Kríza žánru | Editorial | Juraj Mesík | 12.05.2015

_ma_small

V uplynulom týždni zaujala pozornosť svetovej verejnosti krátka správička o tom, že vodca Čečenskej republiky prikázal svojim ozbrojeným silám zastreliť príslušníkov ozbrojených síl z iných regiónov Ruska. “Ak sa ktokoľvek objaví na našom území bez vášho vedomia, a to bez ohľadu na to, či je z Moskvy alebo Stavropoľa, zastreľte ho," nariadil Kadyrov na schôdzi svojho ministerstva vnútra. Pre kontext, Čečenská republika, formálne súčasť Ruskej federácie, má 1.3 milióna obyvateľov a rozlohu tretiny Slovenska, čo ju v geografických pomeroch Ruska robí úplným trpaslíkom.

Viete si predstaviť, že by guvernér amerického štátu Montana alebo Havaj (štáty s podobným počtom obyvateľov ako má Čečensko) vyhlásil, že pri vstupe na územie štátu bez jeho súhlasu, budú štátni policajti strieľať na vyšetrovateľov FBI alebo CIA? Alebo že by niektorý zo slovenských županov vyhlásil, že na území „jeho“ kraja nemajú štátni kriminalisti z Bratislavy bez jeho súhlasu čo hľadať, ak pravda nechcú byť postrieľaní? Na takýto „Divoký Západ“ by vláda USA reagovala bleskovo a razantne a dá sa predpokladať, že dokonca ani slovenská vláda by takéto vyhlásenia neprehliadla.

Ale v Rusku je ticho a moc sa snaží tváriť, akoby sa vôbec nič nedialo. Ruský opozičný politik Ilja Jašin uverejnil 23. apríla v Echo Moskvy text, v ktorom vysvetľuje čo sa vlastne stalo – nasledujúce riadky sú prekladom jeho slov.

Právnici Vadim Prochorov a Olga Mikhailova, zastupujúci rodinu zavraždeného Borisa Nemcova požiadali komisiu vyšetrujúcu túto politickú vraždu o vypočutie Kadyrova. Ide o logickú požiadavku, keďže Kadyrov je dôležitým svedkom a potenciálne aj podozrivým z objednania Nemcovovej vraždy. Obaja doteraz obvinení sú alebo boli členmi čečenských bezpečnostných síl, ktoré sú pod dôslednou kontrolou prezidenta Čečenska. Kadyrovu odpoveď na predvolanie prípadne predvedenie už poznáme. Kadyrov nariadil svojim ozbrojencom zastreliť členov ruských federálnych síl činných v trestnom konaní, ak ich akcie nie sú konané s jeho súhlasom.

Jašin pokračuje: „ Nazvime veci pravými menom: Čečensko v skutočnosti získalo nezávislosť, o ktorej snívali bradatí bojovníci bojujúci v deväťdesiatych rokoch v horách Kaukazu. V Čečensku ruské zákony neplatia. Zákon je tam jeden - Kadyrov. Len on rozhoduje koho potrestať a koho odmeniť. A Kadyrov je pripravený obhajovať nezávislosť svojej rodnej krajiny. Vrátane so zbraňami, ktoré je opripravený obrátiť proti federálnej vláde. To, čo doteraz naznačoval, teraz hovorí o tom priamo a verejne.

Jeden z kľúčových úspechov, ktorými Putin získal moc a slávu medzi Rusmi bolo „nastolenie mieru na Kaukaze“. Po dvoch krvavých vojnách v ktorých zahynulo okolo 25 tisíc ruských vojakov a okolo 180 tisíc obyvateľov Čečenska, zostalo formálne Čečensko súčasťou Ruska. Formálne: skutočnosť je iná. Kým v roku 1989 žilo podľa cenzu na území Čečenska 24.8% etnických Rusov a 66% Čečenov, cenzus v roku 2010 narátal už len 1.9% Rusov – a 95% Čečenov. Po Putinovej „víťaznej vojne“ je dnes Čečensko v podstate etnicky čistá krajina bez Rusov. Mimochodom Inguši, ktorí prežili genocídu roku 1944 spolu s Čečenmi, vyčistili svoju krajinu od Rusov ešte dôkladnejšie – v roku 1989 žilo v Ingušsku 13 % Rusov a 74% Ingušov, v roku 2010 bolo Ingušov 94% - a Rusov 0,8%.

Nielen že bolo Čečensko od Rusov etnicky vyčistené: federálnej dotácie do rozpočtu Čečenska tvoria 90%, inými slovami víťazné putinské Rusko platí porazenému Čečensku obrovské výpalné, alebo ak chcete tribút. A Kadyrov dnes hrozí ruským silovikom postrieľaním a ľudia pochádzajúci zo silových štruktúr Kadyrova zabíjajú Rusov – aj keď „len“ opozičných - v centre Moskvy pár metrov od Kremľa. Na druhej strane „kadyrovci“ verne slúžia Putinovi vo vojne proti Ukrajine na Donbase.

Jašinov záver je tristný: „Putin v podstate odovzdal celé Rusko pod vedenie tejto malej republiky. Bolo nám povedané, že je to cena za mier. To je falošný argument. Vzhľadom k tomu, že je to "mier" založený na ľubovôli a beztrestnosti, nevyhnutne povedie k novej vojne. Putin sa stal rukojemníkom Kadyrova, ale ešte horšie, urobil rukojemníkov tohto muža z nás všetkých. Zodpovednosť za to nesie jeden človek - Putin.“

Bookmark and Share

Hodnotenie

5

Tento článok zatiaľ hodnotilo 124 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist