JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Keď investor uráža zdravý rozum

Kríza žánru | Editorial | Nataša Odeskalky | 15.03.2013

_ma_small

Súboj o Kremnicu medzi jej obyvateľmi na jednej strane a britskou ťažobnou spoločnosťou a štátnymi úradníkmi na tej druhej sa v poslednom čase zintenzívnil. Dôvodom je vytrvalý odpor miestnej komunity a panika ťažiarov, že by to s tým zlatom fakt mohlo nevyjsť.

S ich plánmi to nevyzerá ružovo: po prvé preto, že licencia na povrchovú ťažbu im podľa zákona zanikla v júni 2012, hoci banský úrad sa to pokúša ignorovať. Kremničania však majú špičkové právne krytie a už jeden súdny spor v súvislosti s nezákonným postupom pri úradnom schvaľovaní vyhrali.

Po druhé, kyanidové lúhovanie by v každom prípade muselo schváliť mestské zastupiteľstvo, ktoré pod tlakom verejnosti ťažbu odmieta. Pod vplyvom dlhodobej píárovej masáže v prospech ťažby by niektorí poslanci aj zmenili názor na vec, ale prísna kontrola Kremničanov im zatiaľ nedovolila úplne sa znemožniť. Aj pokus o obmedzenie práv občanov cez novelu geologického zákona skončil skôr, ako sa vôbec dostal na rokovanie parlamentu.

Pomery v gubernii

Napriek tomu skúsenosť so slovenskou realitou nášmu ťažiarovi stále dáva nádej. Nemôže celkom prekvapiť, že ho posmeľuje notorická úplatnosť úradníkov a niektorých mestských poslancov. Ťažiar dostáva vždy novú šancu. Projekt nemá všetky náležitosti? Nevadí, môže ich doplniť neskôr. S  dopadmi na ekonomiku a životné prostredie je problém? Nevadí, tak sa o tom nebavme. Lehoty schvaľovacieho procesu sa donekonečna predlžujú, podmienky potajomky obchádzajú.

Ďalšou útechou pre znervózneného ťažiara sú úspechy, ktoré u nás žnú oblbovacie kampane. A veru, skúša v tejto oblasti donekonečna a všeličo. Najnovšie máme na stole bizarný „rozvojový“ projektík Zrod Štureclandu. Toto medové bla-bla-bla v štýle ľúbime vás a prišli sme k vám konať dobro prichádza so sureálnou predstavou, že 10 rokov po ťažbe nad kilometrovým kráterom (alebo azda priamo v ňom) vyrastú divadielka, kúpele, turistické chodníčky a športové atrakcie v celkovej sume aj s prevádzkou bane 750 miliónov eur. Súdnemu človeku sa tu žiada brožúrku zavrieť a ísť sa vyvetrať. Ale to sme len na začiatku a anglosaský štýl tlačenia kalerábov si zaslúži pár slov.

Diškurz je v úvode vymedzený škôlkarskými definíciami, aby aj úbohí domorodci hneď pochopili že ťažiari sú dobrí chlapci, nie ako tí, čo chceli kremnické zlato predtým, vydrancovať ho a ujsť. Porovnanie s realitou však vyplavuje na povrch, že medzi bývalou „zlou“ a terajšou „dobrou“ ťažobnou spoločnosťou je asi 80-percentná recyklácia ľudských zdrojov.

Diskusná terapia obetí ťažby

Títo dobrí chlapci chcú v neutíchajúcej diskusii občanom vsugerovať, že si šialený nápad vyvrátiť celé územie zvnútra von vlastne vymysleli sami. Že sa už z vyvýšených miest mesta nechcú dívať na pokojne zvlnenú zalesnenú krajinu, ale na dno ťažobnej jamy. Konzultácia s miestnymi je akože jeden z tromfov projektovej vízie. Natíska sa predstava, ako nad rastúcou ťažobnou jamou spontánne vznikajú skupinky diskutujúcich občanov a hlučná prevádzka sa zakaždým na pár chvíľ zastaví, aby tvorivý dialóg miestnych mamičiek so zástupcami firmy vyriešil hlučnosť a prašnosť dynamitových odpalov. V družnom rozhovore s chlapmi v krčme sa potom rozhodne, čo s tými obrovskými kvantami jedovatého odpadu. A keby sa nebodaj odkalisko pretrhlo a došlo by k plošnej kontaminácii, pekne si všetci sadneme a preberieme to v krúžku anonymných alkoholikov. Jednoducho permanentná kolektívna psychoterapia pred ťažbou, počas aj po nej. Najprv vám s vaším súhlasom zničíme krajinu a ekonomiku a potom si môžete uplatniť svoje sväté právo a úplne svojbytne rozhodnúť, ako tie následky budete riešiť.

Deklarovaná túžba ťažobnej spoločnosti po diskusii s miestnymi občanmi sa výpovedne zráža so zažitou skúsenosťou. Keď sa nedávno aktivisti prihlásili do internetovej diskusie, aby jej akcionárov upozornili, že spoločnosť zavádza, dostali vynadané do zaostalých trotlov a ich príspevky boli zmazané, kontá zablokované. Následne si niektorí akcionári informácie od aktivistov overili a obchodovanie s akciami ťažiara sa prakticky zastavilo. Napriek tomu ten nemá zábrany slizko sa pretvarovať, že odhalenie jeho klamstiev pred akcionármi mu vyhovuje, sám mal takéto priznanie isto-iste v pláne. V úzkosti, že by naozaj mohol vypadnúť z hry, si operatívne nasype na verejnosti popol na hlavu.

Komunikačné mantry

Vizionársky dokument pokračuje klábosením o nových pracovných miestach, ktoré by vedela z voleja spochybniť priemerná gymnazistka, ale v komunikačnej brožúre nesmie chýbať. Špecialistov na povrchovú ťažbu Kremnica nemá a šoférov ťažkotonážnych nákladiakov prevážajúcich kontaminovanú hlušinu nebude potrebných stovky. Ale keďže sa do Kremnice budú hrnúť tisícky turistov, aby v údive so slúchadlami na ušiach hľadeli na nelichotivé obnažovanie kedysi malebného kraja, hotely budú praskať vo švíkoch a určite bude zhánka po nových čašníkoch.

Ešte väčšou zhovädilosťou je tvrdiť, že povrchová baňa spôsobí zhodnotenie nehnuteľností. Z vesmírnej hmloviny sa tu vytvára nový svet bez ohľadu na základnú realitnú logiku a skúsenosti s povrchovou ťažbou kdekoľvek inde. Nie je žiadne tajomstvo, ako vyzerajú povrchové bane vo svete a čo to znamená odstrelmi rozrýpať 800 metrov hlbokú jamu o rozlohe menšieho mesta. Ťažba týchto rozmerov vždy negatívne premieňa krajinu a život v nej a regiónom s bohatými ložiskami paradoxne neprináša bohatstvo, ale chudobu.

Vízia napokon manipulatívne podsúva niečo zvlášť perfídne. Snaží sa navodiť dojem, akoby spor o ťažbu zlata bol sporom generačným. Akoby mladí ťažbu chceli, aby nemuseli cestovať za prácou von, zatiaľ čo starí sú nedvižní, nemajú radi zmenu a z čistej pohodlnosti chcú status quo. Pomer generácií podpísaných pod petíciou z novembra 2011 takýto rozpor jednoznačne popiera. Okrem toho spektrum aj počet pracovných miest, ktoré môže povrchová baňa ponúknuť, sú v obrovskom nepomere voči spektru a počtu miest, ktoré by v jej dôsledku zanikli. Komunikačná kampaň, ktorá chce medzi skupiny obyvateľov zasiať neexistujúce konflikty, tu opäť demaskuje svoju tvár.

NIE means NO

Významnou súčasťou ťažobnej stratégie je nerozumieť slovíčku nie. Zatiaľ sa na Slovensku nenašiel prekladateľ, ktorý by ho preložil do angličtiny tak, že by mu ťažiar porozumel. Nestačí mu nesúhlasné vyjadrenie mestského zastupiteľstva k ťažbe z rokov 2006 a 2011, petícia nadpolovičnej väčšiny dospelého obyvateľstva mesta, ani postoj primátorky, ktorá bola znovuzvolená do úradu práve vďaka svojmu jednoznačne negatívnemu stanovisku k ťažbe. Ťažiar však vrhá ďalšie a ďalšie peniaze do presviedčania a vymýšľania, ako z kopy hnoja postaviť lunapark. Kriedový papier, na ktorom publikuje svoje farbisté príhovory, znesie sľuby megalomanských investícií, na ktoré táto firma registrovaná v daňovom raji ani zďaleka nemá. Otázne je, či tie fondy budú stačiť na presvedčenie mestských poslancov, že táto absurdná fatamorgána je reálny investičný projekt.

Kremničan je frustrovaný z neustálej hrozby a ignorácie jeho hlasu, ale neopúšťa sa a v rámci možností rozhodovať sa nechystá vložiť svoj životný priestor a majetok do rúk halucinujúcich vizionárov. Jeho príbeh dávno presiahol hranice chotára a nesie v sebe rozhodujúce otázky, na čom chce Slovensko založiť svoje hospodárstvo a aký vplyv na život v regióne u nás budú mať jeho obyvatelia. Píše sa tu pozoruhodná kapitola z dejín občianskeho povedomia na Slovensku.


Bookmark and Share

Hodnotenie

9

Tento článok zatiaľ hodnotilo 375 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 18.10.2013 (nike free run shoes cheap)

Diskusia k článku obsahuje 24 príspevkov


Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist