JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Kon-Tiki 21. storočia

Kríza žánru | Editorial | Peter Balko | 17.09.2015

_ma_small

28. apríla 1947 sa šesťčlenná posádka na čele s nórskym moreplavcom a antropológom Thorom Heyerdahlom vydala na plavbu cez Tichý oceán z Peru do Polynézie. 6 980 km za 101 dní. Bez motora, na tradičnej inkskej plti z balzového dreva, oddaní len slnku a prúdu. Expedícia, ktorá mala dokázať, že ľudia už pred 1 500 rokmi nevideli v moriach a oceánoch múry, ale cesty, vstúpila do dejín zámorských objavov pod názvom Kon-Tiki.

Thor Heyerdahl, syn majiteľa pivovaru a zoologičky, prejavil už v ranom veku náklonnosť k prírodným vedám a ako sedemročný zakladá vlastné zvieracie múzeum, pozostávajúce z exemplárov motýľov, mušlí i ježkov. Po štúdiu zoológie a geografie na univerzite v Osle vymenil teóriu za prax a podnikol niekoľko výprav do Polynézie. Na ostrove Fatu-Hiva strávil rok života bez civilizačných výdobytkov, podriadený len prírode a manželke Liv. Na ostrove Marquesas sa prvýkrát stretol s teóriou o objavení srdca Tichého oceánu z východu, z Ameriky. Legenda hovorila o bradatom bielom bohovi, ktorý prešiel cez nekonečnú hladinu Tichého oceánu z bodu, spoza ktorého vychádza slnko. Hovorili mi Vracocha alebo Kon-Tiki.

Moreplavecké dogmy, zapečatené dejinami, vedeckými dôkazmi a predstavou hrdého sveta bez slepých máp, však tvrdili opak – Polynézia bola modernej civilizácii odhalená zo severu, z Ázie. A tak vedecký svet teóriu Thora Heyerdahla, opierajúcu sa o nedôveryhodné nálezy podobností medzi kultúrnymi zvykmi polynézskych a peruánskych kmeňov a šialený predpoklad hraničiaci s bájkou, že Polynéziu objavil pred pätnástimi storočiami legendárny Kon-Tiki, aby jeho čin následne v predkolumbovskom období zopakovali indiánske kmene na primitívnych plavidlách, pripomínajúcich vor alebo raft, poháňaní takmer sedemtisíc kilometrov výlučne Humboldtovým prúdom, označil za vtip hodný ženského volebného práva.

„Nesmiete sa dať odradiť, ak ste o niečom presvedčený, aj keď je celý svet proti vám,“ povedal Thor Heyerdahl niekoľko dní po tom, čo na primitívnom plavidle, zostrojenom bez použitia moderných technológií a materiálov podľa nákresov španielskych kolonizátorov Nového sveta zo 16. storočia, preplával za sto dní z Peru do Polynézie. Posádku okrem neho tvorili sociológ a jediný španielsky hovoriaci člen Bengt Danielsson, experti na rádiokomunikáciu a vojnoví veteráni Knut Haugland a Torstein Raaby, navigátor a výtvarník Erik Hesselberg, inžinier a predavač chladničiek Herman Watzinger a papagáj Larita. Thor Heyerdahl ako jediný, s výnimkou papagája, nevedel plávať. Počas plavby, ktorá začala v peruánskom Callao, čakali na posádku šesťmetrové vlny, päťdesiatstupňové horúčavy, húfy žralokov modrých, vráskavec o veľkosti poltárskych sklární, problémy s rádioprijímačom, pochybnosti, potýčky i paranoje. Šťastného konca v podobe stroskotania v koralovej zátoke polynézskeho ostrovčeka Raroia sa nedožil iba papagáj Larita.

Thor Heyerdahl napísal zo zápiskov knihu s názvom Expedícia Kon-Tiki: Na plti cez južné more, ktorá bola preložená do 70 jazykov a celosvetovo sa predalo 50 miliónov výtlačkov. Dokumentárny film, pozostávajúci z autentických Heyerdahlových záberov natočených na 16 mm kameru, získal v roku 1 950 Oscara. Úspešná plavba Kon-Tiki, ktorú vedecký svet odmietol vnímať ako rukolapný dôkaz o objavení Polynézie z východu, bola opätovným objavením objaveného, potvrdením tézy, že voda v podobe riek, jazier, morí či oceánov, bola z pohľadu ľudstva zakaždým vnímaná ako cesta. Nie ako múr.

Dnes, tesne za prahom 21. storočia, je svet opäť nútený pozrieť sa do zrkadla. Mapa svetadielov, kontinentov a oceánov vyhladila všetky biele miesta a objavy zámorské vystriedali objavy vnútorné. Šanca objaviť panenskú zem je omnoho nižšia ako objaviť nový druhu idiotizmu. Alebo empatie. Stredozemné more križujú každý deň desiatky lodí, vratkých vorov, raftov či pltí, preplnených až po okraj tými, ktorých svet, kedysi vystužený rovnakými radosťami, starosťami, láskami, sklamaniami a snami ako tie naše, sa prepadol do seba a dokonal apokalypsu. Tí, z ktorých sa nestanú doživotní vyhnanci a bezzemkovia na starom kontinente, skapú pod hladinou. Neoplakaní a anonymní. Iba v roku 2015 prekonalo plavbu zo severnej Afriky k juhoeurópskemu pobrežiu 432 000 ľudí. Sme cesta alebo múr?

Keď to pred 1 500 rokmi vedel Kon-Tiki, pred 700 rokmi Indiáni, pred 68 rokmi šestica šialených Nórov, prečo by sme to dnes, v roku 2015, v rozbúrenom oku strednej Európy, v novej kapitole modernej civilizácie, nevedeli my, kresťanskí, pohostinní, do pŕs sa bijúci, národne a sociálne cítiaci Slováci?

 

Bookmark and Share

Hodnotenie

6

Tento článok zatiaľ hodnotilo 106 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist