JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Koniec veľkého dobrodružstva

Kríza žánru | Editorial | Michal Havran ml. | 10.02.2015

_ma_small

Pán Chromík trpí poruchou vnímania skutočnosti. Nie je v tom sám, stane sa to kdekomu. Keď prehrajú politici alebo športovci, zvyknú sa na verejnosti kajať, chcú "zhodnotiť príčiny vedúce k neúspechu" a "vyhodnotiť chyby". Reakcie pani Verešovej a Chromíka sú na pozadí škôlkarskej mantry mamaoco v rozpore s tým, ako dospelí ľudia príjmajú porážku.

Možno je to spôsobené tým, že AZR nebola zoskupením dospelých ľudí s jasnou a premyslenou argumentáciou, ale zoskupením bielych koní RKC, ktorá si už umyla ruky a k svojim dietkam sa po porážke neprihlásila. Pohľad na natešenú tvár pána Chromíka, keď s radosťou oznamoval, že ho podporilo milion ľudí, zabudnúc, že tri milióny si ho nevšimlo, pripomínal výraz dieťaťa po prvej jazde na boboch. Nevadí, že máme sneh v umelohmotných pančuškách, rozmliaždené rebrá a rozbité kolená, malo to atmosféru, prehĺtali sme vločky.

Existujú rôzne príčiny vedúce k porážke, no ani jednu z nich AZR nepomenovala. Ani nemohla. Ako nemali kapacitu presvedčiť ľudí a formulovať referendové otázky do podoby zrozumiteľnej aspoň na desiate prečítanie, tak nie sú schopní pripustiť svoje zlyhanie. Referendum neskrachovalo na voličskej apatii, na zlom volebnom systéme a zlých médiách. Jedinou príčinou jeho neúspechu je infantilný a sektársky charakter AZR. Keď dospelí ľudia hovoria, že celá krajina musí ísť voliť a nie sú pritom schopní ponúknuť jediný seriózny argument okrem ocomama na úrovni pieskoviska, môžem sa pýtať, prečo by som ich mal brať vážne a či nie je lepšie kúpiť im milkšejky a plyšákov.

AZR je napríklad presvedčená o tom, že "otvorila otázku rodiny". Nedokážem si ani len predstaviť, ako také otvorenie môže vyzerať. Nehovorili sme snáď o rodine v našej civilizácii ostatných tritisíc rokov, nepremýšľame nad tým, ako sa mení, ako sa vyvíja, o tom, že ju všetci potrebujeme bez ohľadu na to, čo nás rozdeľuje? Tento infantilný vnem poznám zo základnej školy, keď som videl prvýkrát písmeno A. Chvíľu som si myslel, že sa na svete objavilo práve preto, lebo som si ho práve vtedy uvedomil. Podobne tak AZR pôsobí dojmom, že práve objavila spoločnosť a jej komplikovaný charakter. Nechápem len, prečo sa chcela so svojim údivom podeliť a primäť nás, aby sme sa čudovali spolu s ňou. Niečo v myslení AZR nedovoľovalo ponoriť sa do spoločnosti, pomenovať v nej to, na čom im záleží a ponúknuť nám zrozumiteľnú verziu ich pohľadu. Svet dospelých sa líši od sveta detí aj v tom, že si dokážeme uvedomiť vlastnú bezradnosť. AZR si svoju vlastnú neschopnosť dostať sa ďalej ako za mamaoco neuvedomila, uviazla v detskom svete bipolárneho myslenia, strašidiel a túžbe po rodine na mieru.

RKC si musí uvedomiť, že hlavnú chybu urobili je stratégovia. Vytiahli niečo ešte horšie ako bola Tutková, ktorá dnes publikuje iba na časovej osi a bojuje za Putina. Vytiahli nedospelých ľudí neschopných empatie. Ľudí, čo vraveli, že sa postia a modlia za výsledok, ľudí, čo verili, že pastelkové logá nás namotajú na dobrodružstvo. Biele kone RKC iba ukázali, že cirkvi sú dnes izolované od spoločnosti, vedú jednosmernú komunikáciu a namiesto toho, aby sa zaoberali otázkou, čo prinášajú, čo ich v spoločnosti robí nenahraditeľnými, stavili na detské zlostné rúčky. Tak ale, hádam, takto sa za spásu nebojuje.

Bookmark and Share

Súvisiace články:

Hodnotenie

9

Tento článok zatiaľ hodnotilo 630 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist