JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

KTO JE NÁROD?

Kríza žánru | Editorial | Saša Salmela | 07.05.2015

_ma_small

Sú to takmer dva týždne, čo vo Fínsku prebehli voľby. Stromysa začínajú pomaly zelenať, a politické spektrum sa sfarbuje do hneda. Napriek tomu, že štyri najsilnejšie politické subjekty získali plus/mínus po dvadsať percent volebných hlasov, dve z nich utrpeli fiasko a dve triumfovali. Volebným víťazom sa stala Strana Stredu, tretími najsilnejšími sú tzv. Obyčajní Fíni. Predstaviteľ ľudu, znovuzvolený poslanec Hakkarainen, to v priamom televíznom prenose oslávil pitkou v lesnej kolibe svojho volebného obvodu. Chlapisko malo právo vyjadriť radosť.

Keď sa ale herečka Krista Kosonen, vlhký syn nejedného Fína, deň po voľbách vyjadrila, že volebný výsledok nijako nereprezentuje jej Fínsko, pretože žiadneho prívrženca Obyčajných Fínov nepozná, zniesla sa na ňu pobúrená vlna kritiky nielen od od voličov dotyčnej strany. Kupodivu, všetci sa oháňali demokraciou, svätým právom na slobodu názoru i jeho verejné vyslovenie: národ prehovoril a 17,7% sa hlási k Obyčajným Fínom. Ak arogantná Krista ohŕňa nad Obyčajnými Fínmi nos, odstrkuje sa od národa, o skutočnom živote ktorého tak či tak vôbec nič netuší (ako ostatne sama priznáva), pretože si žije vo svojej privilegovanej červeno-zelenej bubline v hlavnom meste. Na margo, v hlavnom meste a blízkom okolí žije takmer tretina obyvateľov tejto obrovskej krajiny, ktorá z juhu na sever meria 1160 kilometrov. Červeno-zelenú facku národu uštedrila i spisovateľka a režisérka Pirkko Saisio, ktorá sa vyjadrila, že zelení a liberálna ľavica si rozdelili hlasy inteligencie. Čo inteligencia nemôže voliť žiadnu inú stranu? Čo stúpenec žiadnej inej strany nemôže patriť k inteligencii? To môže tvrdiť len komunistická lesba!

Kto je ale národ? Klub zápecníkov, ktorý si v tmavej chyži mrmle, že cudzie nechce a svoje si nedá, no potom to svoje s prehľadom oserie alebo predá pod cenu prvej nadnárodnej kompánii, čo prejaví letmý záujem, a potom si za utŕžené strieborniaky odletí na tri týždne dvíhať sebavedomie do Thajska? Združenie staromilských xenofóbov, ktorému všetko inakšie (reformujúce sa, otvárajúce sa, jednoducho nenašské) je hrozbou, a aby sa toho nebolo treba báť, je nutné to a priori nenávidieť? Banda nekultúrnych primitívov, ktorá bedlivo ľpie na (národných) tradíciách, o ktorých nič nevie? Zberba, ktorá má plnú hubu vlastenectva, no neváži si prírodu vlastnej krajiny, kultúra ju nezaujíma, a z histórie si vyberá len to, čo sa jej hodí do krámu, aby si na preludoch z mýtickej minulostivybudovala identitu?

Takýto národ má mnoho práv, no málo povinností. Je jednoduchý , preto smie robiť chyby a slobodne vytrubovať do sveta svoje nekorektné názory na veci, ktorým nerozumie a pľuť predsudky do tvárí „iných“, pretože to je jeho oprávnený, írečitý spôsob komunikácie. Môže urážať a vysmievať sa – a sám sa uraziť na každého, čo jeho invektívy odmietne považovať za humor.

Hlasná menšina si uzurpovala právo nazývať sa národom. Kto sa s ňou nestotožňuje, k národu nepatrí, nerozumie jeho ubolenej duši a tým pádom ho nemá čo kritizovať. V mene demokracie. K tomu toľko, že psychologický výskum, uskutočnený v roku 2012 na Cornellovej univerzite pri príležitosti prezidentských volieb v USA, si dovolil vyjsť s kacírskou myšlienkou, že demokracia nefunguje, pretože ľudia sú na ňu jednoducho príliš hlúpi.

 

Bookmark and Share

Hodnotenie

6

Tento článok zatiaľ hodnotilo 81 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist