JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Kto je tu extrémista?

Kríza žánru | Editorial | Silvia Masalová | 03.12.2014

_ma_small

Hlavné správy, Magnificat a Lifenews, v posledných dňoch priniesli správu o nemeckom páre, ktorý vraj čelí väzeniu za to, že odmieta svoju dcéru pustiť na hodiny sexuálnej náuky. Ale toto naozaj nie je cause célèbre, za ktorú ju tieto médiá považujú.

Z pohľadu nemeckej legislatívy je to pomerne jednoznačná situácia: V roku 2012, v mestečku Eslohe -Reiste, Eugen Martens spolu s manželkou opakovane bránili dcére v návšteve povinného školského vyučovania a odmietli za to zaplatiť pokutu, ktorá je v Nemecku stanovená na 30 až 50 eur. Za to, že odmietol niekoľkokrát zaplatiť pokutu, bol E. Martens zadržaný a deň strávil v tzv. vynucovacej väzbe (tzv. Erzwingungshaft), ktorej sa mohol vyhnúť práve zaplatením. Podľa jeho vlastných slov to však pre neho neprichádzalo do úvahy, pretože toto považuje za otázku princípov. Vyjadril sa, že sexuálnu náuku považuje za potenciálne natoľko škodlivú, že zvažuje dokonca emigráciu.

Podtitulok na Hlavných správach cituje tvrdenie Martensa, že nie je „(...) ani extrémista, ani katolík. Naopak, ja chránim svoje deti pred sexuálnymi extrémistami!“. Rodina Martensových naozaj nie je katolícka, ale patrí k asi 2000 člennej náboženskej sekte, ktorá si hovorí Organische Christus-Generation (OCG), pôsobí v Nemecku a Švajčiarsku a ktorej líder a samozvaný apoštol Ivo Sasek, je v nemecky hovoriacom svete známy svojimi kontroverznými vyjadreniami aj aktivitami. Experti na sekty aj rôzni náboženskí predstavitelia (katolíci aj evanjelici) v Nemecku pred touto sektou varujú a považujú ju za radikálnu- napríklad aj kvôli Sasekovým vyjadreniam, že kto ho nenasleduje, nenasleduje Boha. Katolícky kňaz a zároveň splnomocnenec pre sekty Gerald Kluge ich prirovnal k Munovej sekte, alebo Svedkom Jehovovým.

Pozornosť vzbudila sekta už dávnejšie obhajobou fyzického trestania detí. Sasek je autorom brožúry, v ktorej sa písalo, že kto svoje deti ľúbi, vychováva ich palicou a jeho vydavateľstvo publikovalo aj knižku, ktorej autormi sú údajne jeho tri deti vo veku 11, 14 a 15 rokov, s názvom Mama, bitte züchtige mich! (Mami, prosím, trestaj ma!). Slová Eugena Martensa, prirovnávajúce v rozhovore školskú výuku o tom, že deti nenosí bocian, k násiliu, vyznievajú teda vskutku groteskne.

Ivo Sasek je tiež známy tým, že založil združenie proti cenzúre AZK (Anti-Zensur-Koalition), vydávajúce periodiká a zastrešujúce konferencie, kde dostávajú priestor ešte aj tie najbláznivejšie konšpiračné stihomamy. Popierači Holokaustu, bojovníci proti údajnému „čipovaniu“ obyvateľstva, proti NWO, iluminátom, či „chemtrails“ a odmietači očkovania (v roku 2011 sa na omši OCG nakazilo niekoľko detí osýpkami, jedno dieťa bolo hospitalizované) sa tu voľne miešajú s obhajcami rôznych autoritárskych režimov, či propagátormi „novej germánskej“ alternatívnej medicíny, scientológie alebo hnutia pro-life.

Korunu tomu všetkému ale nasadzuje súkromná online stanica Jugend TV, ktorú opäť prevádzkuje Sasek so svojimi prívržencami a kde sa tieto polopravdy a perfídne hoaxy prezentujú ako spravodajstvo pre deti. Kde je spravodlivé rozhorčenie a znechutenie z vymývania detských mozgov, keď asi 10 ročné dievčatko s bábikou číta na kameru sprostosti o tom, že ebola je vymyslená, že Európska Únia prevádzkuje na Ukrajine koncentračné tábory, alebo že Izrael sa obohacuje na obchode s ľudskými orgánmi? Ničím výnimočným nie sú ani ohyzdné príspevky o homo-lobby a fabulácie o –uhádli ste- genderi.

Ak je aj trio našich obľúbených hlásnych trúb hnutia pro-life s týmito skutočnosťami oboznámené, zjavne nemajú potrebu zaťažovať nimi svojich čitateľov.

Než teda v spravodlivom rozhorčení vezmeme do rúk fakle a krucifixy, alebo než začneme v kalendári nedočkavo odškrtávať dni, zostávajúce do referenda o rodine, skúsme sa zamyslieť. Nemecké väzenia zjavne nekypia kresťanskými rodičmi, ktorí by odmietali svoje deti pustiť do školy, lebo im tam chcú vymývať mozgy "genderisti", ako sa to prezentuje v hore spomínaných médiách.

Márne by sme hľadali v Nemecku stopy nejakého uceleného protestu proti sexuálnej náuke ako takej. Háklivé sú rôzne publikácie a kontroverzné sú rôzne poňaté knižky, ale od 70. rokov je tu osveta v otázkach reprodukcie, sexuality a sexuálneho zdravia súčasťou školského vyučovania a to naozaj spochybňuje málokto. Samozrejme s výnimkou zriedkavých prívržencov siekt.

Nemohli by sme sa už ako spoločnosť tiež posunúť k diskusii o tom, čo, kedy a ako deťom vhodne povedať? Poďme sa baviť o stratégiách, ako naše deti a mládež najlepšie informovať a ochrániť- nie pred fiktívnymi pokusmi o ich predčasnú sexualizáciu, ale pred reálnym nebezpečenstvom.

Ale pre prípad, že by sa väčšina občanov a občianok tejto krajiny predsa len rozhodli, že sexuálnu náuku v školách naozaj z celého srdca nechcú, mám plán B: navrhujem zaviesť povinnú sexuálnu náuku pre všetkých rodičov. Podtitul bude: všetko, čo vaše deti o sexe chcú vedieť, ale boja sa vás opýtať.

Zdroje:

Článok o prípade rodiny Martensových: www.derwesten.de/staedte/nachrichten-aus-meschede-eslohe-bestwig-und-schmallenberg/haft-fuer-vater-weil-tochter-nicht-zum-sexualkunde-unterricht-kam-id8323942.html

Vedúci sekty Ivo Sasek: de.wikipedia.org/wiki/Ivo_Sasek

www.focus.de/politik/ausland/montagsdemos-wirrer-youtube-kanal-skandalbuecher-mama-bitte-zuechtige-mich-die-wirre-sektenwelt-des-schweizers-ivo-sasek_id_4142454.html

Informácie o sekte OCG napríklad: www.kath.ch/infosekten/text_detail.php

Viac o aktivitách Sasekovho združenia: www.psiram.com/ge/index.php/Anti-Zensur-Koalition

Špeciálne o Jugend TV: www.blick.ch/news/skurrile-verschwoerungtheorien-schweizer-guru-benutzt-kinder-fuer-propaganda-id3132336.html

www.stern.de/panorama/fragwuerdige-kinder-nachrichten-wer-hinter-jugend-tvnet-steckt-2137517.html

Bookmark and Share

Súvisiace články:

Hodnotenie

7

Tento článok zatiaľ hodnotilo 259 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist