JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Kto má právo ísť von- revolučná príručka

Kríza žánru | Editorial | Michal Havran ml. | 31.01.2012

_ma_small

Bol som na prvej manifestácii proti Gorile, ostal som chvíľu a odišiel.

 Neviem kto to zvolával, nerozumel som výzvam z pódia, no veľmi jasne som si všimol, že v dave sa pohybovali desiatky ľudí s bundami Thor Steinar a podobnými nacistickými sračkami. Vedľa rozdával nálepky Matovič, poslanec Poliačik tam náhodou venčil psa, na krku mal zelený šál  SaS. Je pravdou, že to bolo pred tým, ako Sulíkovi zalepilo stretnúť sa s Kočnerom. Odišiel som, keď mi kamoška dala do ruky noviny Mariána Kotlebu, ktoré ma vyzývali na boj „proti cigánskemu teroru.“  Mal som z toho celého zlý pocit a neprežíval som žiadne euforické stavy.

No napriek tomu si nemyslím, že akcia nemala zmysel, a že ľudia, ktorí prišli na námestie nie sú oprávnení k tomu, aby boli nahnevaní. A to bez ohľadu na ich politické presvedčenie. Protest som už viac neriešil, keby sa Konštantín Čikovský zo Sme nevyjadril, že ma silné pochybnosti o tom, či môže ulica niečo zmeniť. Niekto iný zase napísal, že väčšina ľudí, ktorá tam bola je aj tak poistená v Dôvere, ktorá patrí Pente. A odrazu som bol svedkom diskusií o tom, kto má vlastne právo vyjadrovať svoj názor na ulici. A zistil som, že pekné boľševické tradície spochybňovania úprimnosti a  oprávnenia ľudí byť nasratými, sú stále živé.

V 88 písalo Rudé Právo na adresu disidentov, že sa nemajú načo sťažovať. Dostávajú predsa peniaze z kapitalistického západu, nakupujú si v Tuzexoch a nikdy nezabudnem na vetu, že „ vyvaľujú sa zadarmo v zotavovniach ROH.“ Máme tu predsa Ľudový front, je si stále z čoho vyberať a Perestrojka umožní aj nespokojným hlasom, budovať nový, moderný komunizmus. Ide len o to, aby ľudia nerezignovali a dobre si uvedomili, že napriek všetkému sa majú lepšie. Máme Auparky, aj adidasky vo výpredajoch, aj McDonalds už robí zdravé šaláty, a Hrušovský sľubuje novú ústavu.

Ľudia, ktorí idú na námestia tam ale nechodia preto, že zatvorili butik Puma, ktorý ponúkal možnosť vyrobiť si vlastný model topánok. Ani preto, že Burger King je už tri týždne zatvorený, kvôli obskúrnemu problému registračných pokladníc. Ale preto, že majú, ako všetci Európania, vysokú citlivosť na otázky spojené s našou predstavou slobodnej a spravodlivej spoločnosti. Chodia a pôjdu tam preto, lebo November 89 ich naučil, že ulica nevládne, no vytvára účinný tlak, že je čerstvou šlehou do žíl spoločnosti, kde koluje najrozšírenejšia droga, Haš- Čák.

Celkom ale chápem ľudí, ktorí roky slúžili SDKÚ- v novinách, v reklamných agentúrach, na mítingoch, že majú potrebu tento pohyb diskreditovať. Ich  štýl zosmiešňovania ľudí svedčí najlepšie o tom, že sa stali definitívne súčasťou establishmentu, zdielajú s ním rovnaký tik bohorovnosti. Treba ich  upokojiť. Nebojte sa, toto nie je revolúcia, ani povstanie, nikto to nevedie, aj keď si to mnohí budú chcieť pripísať, preto to aj tak  vyzerá. Hnutie nemá politický profil, nechce nikoho vešať, spája fašistov, liberálov, demokratov, konzervatívcov, feministky, homosexuálov aj farárov. Nechápem, prečo má niekto problém pochopiť, že ísť na ulicu je zvrchované politické právo. Tento svet je v celkom slušných sračkách, lokálna politická diera ešte viac a napriek tomu je stále dosť ľudí, ktorých najviac zo všetkého irituje zloženie ľudí na námestiach, alebo pôvod masky Anonymous.

Aké sú teda kritéria, ktoré oprávňujú príčetného občana tejto diery ísť na ulicu?  Má právo požadovať vyšetrenie podozrení z korupcie, keď sám nosí neurológovi svojho otca zlacnený koňak? Má právo ísť vôbec na posvätnú revolučnú pôdu námestia SNP v AirNike a vykrikovať neprístojnosti, oups, aké silné slovo bude nasledovať, proti kapitalizmu?  Je situácia naozaj taká zlá, alebo nás opantal  revolučný nepokoj a melancholický pohľad na svet nám bráni vidieť všetko pekné, čo v tejto krajine vzniklo v podobe útulných hangárov a pekných sklobetónových búd pre kognitívny proletariát?

Áno má, pretože právo ísť do ulíc nepodlieha morálnemu skeneru práve tých, ktorých roky Gorila vyživovala a chovala v náručí. Protest nie je disciplínou náboženského pokánia, ani castingom na vstup do Raja. Je korekčným mechanizmom, ktorý dokáže v dejinách raz za čas, nekoordinovane a za posmechu Rudých Práv nahnať strach tým, ktorí sa cítia nedotknuteľnými. Politickú luzu nič nedesí viac ako ulica.

Slovenská spoločnosť sa dnes ocitla v situácii, keď sa časť ľudí bojí rezignácie pravicového voliča a druhá má pocit, že ani ústavná väčšina pre Smer nie je dostatočne veľké víťazstvo. V takom momente predstavuje ulica jediný autentický spôsob, ako im všetkým ukázať, že nás je najviac a predstavujeme viac ako celá überústavná väčšina.

Bookmark and Share

Hodnotenie

9

Tento článok zatiaľ hodnotilo 339 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 02.02.2012 (STBak Galko)

Diskusia k článku obsahuje 45 príspevkov


Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist