JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Kto vie hovno?

Kríza žánru | Editorial | Joe Grim Feinberg | 05.12.2012

_ma_small

Videl som dnes Od Fica do Fica, nový film Zuzany Piussi. Videl som zaujímavý film o tragédii obyvateľov Slovenska, ktorí napriek svojmu občasnému úsiliu a odhodlaniu vzoprieť sa korupcii nedokážu zmeniť systém, ktorý je (v slovách Fedora Gála, vystupujúceho vo filme) „treba záložiť od znovu“. Lenže nie som si istý, či režisérka uvidela ten istý film.

Ako inak si mám vysvetliť jej lamentovanie na konci filmu, že (zasa prostredníctvom Fedora Gála) gorila ubrala hlasy pravici a že (slovami gorily Jaroslava Haščáka, ktoré Piussi berie za svoje) “Volič vie o povahe vecí hovno”? Zdá sa, že namiesto tragédie o ťažkosti organizovania sa a presadenia skutočne nových ideí o skutočnej zmene systému, zaznamenala na povahe vecí len rozcitlivenosť, že zasa nevyhrala voľby tradičná pravica.

Celkom chápem, že režisérka tento film (ako nám hovorí v úvode) „začala robiť zo zúfalstva“. No možno nemám brať vážne všetko, čo zúfalý človek povie. Zúfalstvo je prirodzené pre ľudí, ktorí nepoznajú východisko zo situácie, v ktorej sa nachádzajú. Dúfal som však, že práve kauza gorily dá konečne perspektívu takým ľuďom, akou je Piussi—nazvime ich protikorupčná inteligencia—aby sa z márnej podpory tradičnej pravice oslobodili. Kvôli kauze gorila sa mohli začať pýtať, prečo sa stalo, že údajne protikorupčné strany podľa všetkého nie sú lepšie než Ficov Smer.

Mohli dospieť k názoru, že zásadný problém nie je vo Ficoch tejto krajiny, ani v Dzurindoch, ale práve v Haščákoch. Doteraz protikorupčná inteligencia navrhovala rôzne zákony, ktoré mali zakazovať korupciu u politikov— a zároveň podporovali iné zákony, ktoré len pomáhali veľkým podnikateľom, ktoré im zabezpečili viac zdrojov a prijateľnejšie podmienky, prostredníctvom ktorých používajú svoj vplyv a obchádzajú väčšinu zákonov, aby získali práve tie politiky a tých politikov, ktoré  im vyhovujú.

Z časového hľadiska sa film najviac sústreďuje na protesty proti gorilám, teda na samotný proces hľadania východiska zo systému korupcie. Vidíme rôzne názory, rôzne organizačné taktiky, rôzne problémy, pred ktorými stoja  ľudia, ktorí zväčša doteraz nemali veľkú skúsenosť s organizovaním sociálnych hnutí (ktorých je na Slovensku mimoriadne málo). Vidíme vývoj od veľkých protestov, rozširovania okruhu účastníkov a rastúcej verejnej podpory, cez vnútorné spory organizátorov až po praktický rozpad hnutia, ktorý bol viac-menej súbežný s voľbami, v ktorých zvíťazila jedna z tradičných skorumpovaných politických strán. A z toho všetkého, čo ona sama zaznamenávala, vidí Piussi len to, že volič vie hovno? Vari na  aktivistov nepozerala  ako na tragických hrdinov s chybami a nedostatkami, ale len ako na hlupákov z frašky? Teda rovnako, ako na voliča pozerá Haščák? Ak je to tak, potom je vec jasná: radšej nechajme krajinu šikovným Haščákom, ktorí nemajú organizačné problémy, lebo každú organizáciu si môžu kúpiť a riadiť sami.

Neorganizovaný ľud prehral pred príliš dobre organizovanou veľkou politikou. Je to riadna škoda a elegantný dej, ale čo? Keď nie sme dosť odvážni, aby sme konečne zvrhli všetky prehnité vlády, asi by sme mali chcieť,  ako kedysi navrhol  Brecht, rozpustiť ľud a zvoliť nový?

A to je vo filme—aj mimo filmu?—najväčšou tragédiou: že časť zúfalej protikorupčnej inteligencie môže stále veriť v tradičnú pravicu, v tých absurdne fraškovitých spasiteľov.

Autor je americký sociológ a etnológ z University of Chicago. Žije na Slovensku

Bookmark and Share

Súvisiace články:

Hodnotenie

8

Tento článok zatiaľ hodnotilo 304 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 10.12.2012 (kritik)

Diskusia k článku obsahuje 39 príspevkov


Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist