JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Ľahko ju objavil, keď už bola!

Kríza žánru | Editorial | Veronika Šikulová | 09.01.2013

_ma_small

Internetový portál s názvom Kloaka sa prezentuje ako Magazín experimentálnej a nekonvenčnej tvorby. Včera na fejsbúku som si všimla svoje meno na akejsi čiernej listine účastníkov knižných ankiet.

V prvej chvíli som sa zľakla, ku koncu roka ma popreháňali exekútori a figurovala sa na čiernych listinách niektorých poisťovní, ktoré vôbec nie sú také sociálne ako by sa mohlo zdať. Veci som začala dávať do poriadku, preľakla som sa, že opäť ma dobehla minulosť a znovu môžem čakať poštu od exekútora. Ako sa mi uľavilo, že ide len o anketu o knižkách!

Nemám rada ankety. Ani tie o knižkách nie. Mám rada knižky a slová, a rada píšem. Keď sa ma pred koncom roka moja najlepšia kamarátka Tina Čorná (prívlastok aj predmet sú v tomto texte dôležité), opýtala, či jej odpoviem, ktorá knižka sa mi najviac minulý rok páčila, urobila som to, lebo viem, že podobných nemilovníkov ankiet medzi spisovateľmi je viac. Kamošku nenecháte v štychu. Rovnako som odpovedala (ak najlepšia, tak najlepšia, uviedla som tú istú!) internetovému portálu idnes, ktorý ma viackrát cez fejsbúk urgoval.

Poďme k tej čiernej listine. Jej autor pán Michal Rehúš musel mať počas sviatkov pocit, že objavil Ameriku. Odpoviem citátom: „Ľahko ju objavil, keď už bola! Prečítal všetky literárne aj neliterárne ankety, ktoré sú na konci roka také moderné, a akože si dal veci do súvislostí. Jeho text je rozčlenený na tri časti. Jedni z účastníkov akože spáchali „delikt“ sebapropagácie, iní, tam som sa ocitla aj ja, „delikt“ propagácie vlastnej rodiny a tí ostatní „delikt“ propagácie vlastného vydavateľstva.

Za svoju rodinu sa nehanbím, naopak, som na ňu pyšná a často o nej v rôznych súvislostiach hovorím. Môj otec bol najlepší slovenský prozaik Vincent Šikula, jeho druhá manželka Anna Blahová Šikulová je redaktorka a prekladateľka z francúzštiny, z angličtiny prekladá moja nevlastná sestra Elenka Šikulová, píše aj moja vlastná sestra Agáta Petrakovičová, písali a publikovali otcovi súrodenci Viliam F. Šikula a Alexander Šikula, publikuje aj môj bratranec Bystrík Šikula, šéfredaktor Slovenských pohľadov, blogujú dcéry môjho bratranca Jura: Janka a Eliška Šikulovie, vydala som sa za Mareka Mihalkoviča, syna jedného z najlepších slovenských básnikov, konkretistu Jozefa Mihalkoviča, švagrom mi je prozaik a prekladateľ z francúzštiny Boris Mihalkovič, jeho manželka Beáta prekladá pre vydavateľstvo Slovart napríklad Jane Austenovú. Netajím sa tým, naopak, že cez manžela Mareka a jeho otca som sa ocitla v rodine s Miroslavom Válkom, jeho prvou manželkou bola sestra Jozefa Mohalkoviča, Marianna, ktorá tragicky zahynula. Zostala po nej dcérka Miroslava, dnes Valová, riaditeľka Literárneho centra, vynikajúca prekladateľka z taliančiny a francúzštiny, manželka Stana Vala, prekladateľa (napríklad Umberta Eca) z taliančiny a bývalého kultúrneho atašé vo Francúzsku a Taliansku. Môj svokor Jozef Mihalkovič sa priženil do Modry, do košatej Fialovsko – Gavorníkovskej rodiny. Sesternica jeho manželky Majky (zomrela krátko po svadbe, zostali po nej chlapci Boris a Marek) bola najlepšia slovenská poetka Lydka Vadkerti Gavorníková, aj s tou sme sa počas jej života dosť intenzívne stýkali. Jej syn Viktor pracuje v novinách ako technický redaktor. S Gavorníkovcami je príbuzný aj spisovateľ Michal Hvorecký... Okrem toho boli všetci Šikulovci muzikanti. Vynikajúci muzikanti! Vyššie uvedené som viackrát zdôraznila.

V ankete v Pravde som knižky svojho svokra Jozefa Mihalkoviča Listové tajomstvá I a II (vyd. F.R.G.) a švagra Borisa Mihalkoviča Slnko nad Modrou (vyd. F.R.G.) označila za najlepšie, čo som počas minulých dvoch rokov prečítala. Nešlo o žiadne porotcovanie, či rozhodovanie o peniazoch, šlo o osobné vyjadrenie čitateľskej skúsenosti. Nabudúce môžem uviesť rodinné či priateľské súvislosti, za ktoré sa nehanbím, naopak. „Môžem ja za to, že sme najlepší?“

Ešte aj čierna listina pána Rehúša ma potešila, pretože som sa ocitla v dosť dobrej spoločnosti. To, čo pán Rehúš označuje ako delikt, považujem za normálne. Ide o osobný názor, ktorý má zanedbateľný vplyv na predajnosť akejkoľvek knižky.

Autorovi textu, teda listiny, prajem všetko najlepšie v Novom roku, veľa tvorivých úspechov na poli experimentálnej a nekonvenčnej tvorby, veľa dobrých čitateľských zážitkov aj veľa naozajstných dobrých objavov, ktoré stoja za publikáciu.

PS: Příteli Šimako, kam teraz s tou listinou? Aby som sa vedela pripraviť. Dáte nám na zadok, budete nás finančne trestať, alebo zostane tam kde patrí - v kloake?    

 

Bookmark and Share

Hodnotenie

6

Tento článok zatiaľ hodnotilo 186 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 15.01.2013 (patrik)

Diskusia k článku obsahuje 87 príspevkov


Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist