JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Merkollande v Štrasburgu

Kríza žánru | Editorial | Rado Geist | 12.10.2015

_ma_small

Stredajšie vystúpenia Angely Merkelovej a Françoisa Hollanda v Európskom parlamente boli naozaj symbolické. Symbolizovali hĺbku problémov, ktorým Európa čelí, a neexistenciu vízie, ako ich riešiť. Je mnoho dobrých dôvodov žiadať, aby Európa bola jednotná. Otázkou je, aká má byť a pre koho.

Prejavy v Štrasburgu mali vzbudiť predstavu funkčného nemecko-francúzskeho motora. V poslednom čase slúži táto idea viac na zakrytie francúzskeho úpadku a nemeckej hegemónie. Merkelová a Hollande totiž vystupovali predovšetkým ako predstavitelia „veľkej koalície“, ktorá drží v rukách politické kormidlo Európy.

Obe vystúpenia (vzhľadom na podobnosť by sme ich mohli považovať za jedno) vyzerali ako takmer kompletná diagnóza najväčších súčasných problémov Európskej únie. Nedostatočnosť jej inštitucionálnej štruktúry a rastúce odstredivé sily. Neexistencia dôveryhodnej vízie pre krajiny v susedstve EÚ a nástrojov na jej presadenie, čo sa tragicky ukázalo pri Ukrajine. Nepripravenosť na utečeneckú krízu, ktorú sme pomáhali spustiť a v prvých mesiacoch odmietali vidieť. Rastúca neistota vytvárajúca v spoločnosti atmosféru strachu.

Prezident Hollande mal pravdu, že dvadsať miliónov mŕtvych nemá na svedomí Európa. Idú na vrub nacionalizmu, boli dôsledkom politického rozdelenia kontinentu. Problémom je, že strašenie vojnou na udržanie jednoty únie nestačí. Ani nie tak pre často opakovaný argument, že je druhá svetová vojna vzdialená a Európania zabudli na jej hrôzy. Jednota, ktorú ponúkajú, je však plná protirečení, príliš mnohým ponúka príliš málo.

Tým základným je volanie po jednote a solidarite a súčasne presadzovanie politiky oslabujúcej kohéziu. Vnútri európskych spoločností aj medzi nimi. Berlín a Paríž chcú dnes budovať silné integračné jadro. Predpokladajme nateraz, že francúzske prezidentské voľby na tom nič nezmenia. O detailoch tohto jadra zatiaľ veľa nevieme, môžeme však hádať z doterajšieho vývoja. A z toho, čo v prejavoch Merkelovej a Hollanda povážlivo chýbalo.

Nebude pravdepodobne obsahovať systém rozpočtových transferov, aké vo federálnych štátoch zabezpečujú rovnováhu medzi silnejšími a hospodársky menej výkonnými regiónmi. Ak sa jeho súčasťou stanú menej rozvinuté krajiny, budú odsúdené na pozíciu trvalej hospodárskej periférie.

Sociálna politika sa bude ďalej prenechávať štátom – s klesajúcimi právomocami a kapacitami. Spoločné opatrenia sa budú obmedzovať len na nástroje podporujúce mobilitu pracovnej sily – cezhraničnú i medzi sektormi. Nedostatok sociálnej spravodlivosti, ktorý dnes podkopáva legitimitu integračného procesu, je zakódovaný v DNA „silnejšej a jednotnejšej Európy“, o ktorej sníva politický mainstream.

Ak nemá byť volanie po európskej jednote rétorickým cvičením, musí čosi ponúkať aj zvyškom európskej strednej triedy, ktorej rady, sociálno-ekonomické postavenie i práva sú okresávané. Musí reflektovať potreby zväčšujúcej sa skupiny prekariátu – ľudí bez stálych pracovných kontraktov či nezamestnaných, odkázaných na okliešťované sociálne služby. Marketing a spomienky stačiť nebudú.

Bookmark and Share

Hodnotenie

6

Tento článok zatiaľ hodnotilo 91 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist