JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Milá Aliancia za rodinu,

Kríza žánru | Editorial | Michal Havran ml. | 02.12.2014

_ma_small

chutnučká budúcnosť morálnej nápravy krajiny, zvestovatelia skorého Ježišovho príchodu i vy, drahí vymetači spoločenského diabla.

Nikdy som nedôveroval poisťovniam. Podsúvajú mi pocit, že sa mi môže stať niečo nepredvídateľné, s čím si nedokážem poradiť. Vytvárajú predstavu, že zlo sa nachádza takmer vždy mimo nás, vždy sú to zlí kamaráti, čo nás navádzajú na drogy a šikanovanie mladších spolužiakov. Lenže zlo, ako ste sa naučili v letných táboroch zrýchlených kurzov čítania Biblie, je najskôr v nás. Nedá sa poraziť, pretože prichádza na svet s narodením každého človeka. Iste, rovnako prichádza na svet aj dobro, život si vždy ťahá karty dovtedy, dokiaľ nemá full hand.

Ale podobne ako v kasíne sa to podarí len málokedy: viacerí sme takými devätnástkami, chýbajú nám králi a esá. A pred tým nás nikto nepoistí. Vy si, usudzujúc z vášho panenského zápalu, zrejme myslíte, že ste dvadsaťjednotkami a radi by ste aj z nás, ako vravíte, hriešnikov, urobili sebe podobných. Jednoduchšie by sa nám obcovalo nad textami malých prorokov, veselo by sme peli v chrámoch spolu s anjelmi, zásobovali charitu naším prebytkom.

Mám podozrenie, že vy o nič také neusilujete, vzdali ste sa, ako hovoril Nazaretský, presviedčania a láskavosti. Možno je to preto, že sa považujete za vyvolenú čriedu. Možno si myslíte, že v Kráľovstve nebeskom sa vám už teraz pripravuje päťhviezdičkový rezort, postele obložené nie svätými obrázkami, ale svätými, bohoslužby slávené nie dedinským alkoholickým farárom, ale Melchisedekom.

Uverili ste, že si vás vybral Boh, aby konal skrze vás svoju vôľu? Myslíte si, že Hospodin o vás vie? Dajme tomu, že áno, že naozaj viete ako s ním hovoriť, aj keď od čias Auschwitzu existuje medzi teológmi istá pochybnosť o tom, čo vlastne Hospodin počúva okrem svojej tvorivej mysle. Máte pocit, že hlasovaním v referende –lebo toto nie je hlasovanie skautského oddielu o tom, či pôjdete v nedeľu na púť do Marianky s obedom v reštaurácii, alebo do Lourdes so suchou večerou na nemeckej pumpe – si získate jeho pozornosť, ba čo viac, jeho sympatie? Ako iste viete, ale možno preháňam, Nazaretský stál na strane slabých, proti establišmentu. Ak mi nerozumiete, lebo na Slovensku sa ľudia nehanbia, ale chvália tým, že niečomu nerozumejú, establišment je tá vec, s ktorou ste sa spojili proti najslabším. Vysvetlím vám to. Myslíte si, že ste Alianciou pre rodinu, že poistíte rodinu ústavou, že si splníte náboženskú povinnosť, ak urobíte zo Slovenska domov pre výlučne jednu jedinú skupinu ľudí. Myslíte si, že v ústave by mal byť priestor nielen pre ľudské práva, ale predovšetkým pre to, čo považujete za Božie práva, myslíte si, slovenská Ústava sa stane po vašom úspechu Najnovším Zákonom, treťou časťou biblickej spisby, že vaše hrdinské skutky, zber podpisov v daždi pred kostolom vojdú do Zlatej Legendy, a že sa možno niektorí z vás stanu martýrmi za prepisovačky a zmoknuté hárky, za stratený hlas, keď ste na svadbe v rodnej vieske vysvetľovali, že rodina agonizuje a vy ste jej Iskou a Árom a záchrankou, Hasselhoffom z Baywatch a Doktorom Houseom.

Možno veríte, že nebeský kódex, čo študujete po pastoračných centrách namiesto toho, aby ste študovali život, je životu nadradený. Musím vás sklamať: existuje morálka, existuje aj veda – etika, čo sa zaoberá zápasom dobra a zla v človeku, existuje aj zlo, ktorého ľudský pôvod sa nám zdá nemožný kvôli tomu, že sa prejavilo v dejinách často démonicky. No dobro a zlo sa nedajú rozoznávať lžami.

A vy, milí pasáci rodinného života, klamete. Klamete, pretože hovoríte, že ľudia, čo s vami nepijú po večeroch bylinkové čaje a nečítajú bludy o anjeloch, predstavujú hrozbu. Klamete, pretože podsúvate, že homosexuáli sú presne takým problémom pre spoločnosť, akou boli v minulosti ženy, ktoré váš establišment označoval za bosorky. Fyzicky ste ich zlikvidovali, drahí križiačikovia, a dnes sa chystáte zničiť ľudí, ktorí si nemyslia, že za to, že niekoho milujú a nebudú mať vlastné deti, sa budú potulovať po deviatom kruhu pekla. Klamete, keď tvrdíte, že konáte pre naše dobro, keď medovúčko hovoríte o tom, že homosexualitu chápete, no na sociálnych sieťach by ste buzerantom odoberali ich buzeranstké deti. A klamete, keď hovoríte, že napĺňate nejaký nebeský kódex, že ste morálkou živšou ako oživený Lazar, že vy ste tí, ktorí napravíte spoločnosť.

Nie, zosmiešňujete kresťanstvo, robíte z neho sexuálnu úchylku, vaša voyerská zvedavosť, typická pre skautov pod spoločnými sprchami, nikoho nezachráni. Najhoršie na to celom je, že rodinu takto neochránite, rodiny nepotrebujú ochranu detských potulných kazateľov, z ktorých väčšina nevie, čo znamená starať sa o deti v tejto dobe. Vaše referendum je proti rodine, je proti myšlienke rodiny ako miesta, kde sa učíme slobode, a nie teroru. Vaša teológia rodiny nemá nič spoločné s biblickým učením, no má blízko k stredovekej posadnutosti a neuróze miešať náš svet s myšlienkovými konštruktmi šialencov. Vaša aktivita povedie k definitívnej strate vážnosti postavenia kresťanstva v spoločnosti, degradujete ho na politickú štetku. V ezoterickej spoločnosti akou Slovensko je, predstavovala kritická teológia voči ideológiám zásadnú alternatívu. Táto disciplína vyhrala zápas sama so sebou a stala sa súčasťou osvieteného myslenia, v centre ktorého je človek. Vaše politické hnutie, pretože ste rozbehli mechanizmus politického života, je opakom snáh o pochopenie človeka v jeho komplikovanosti.

Milá Aliancia, neviem, čo očakávate od hlasovania, kde ste sa odvážili porušiť krehkú európsku tradíciu, podľa ktorej väčšina nebude už nikdy viac hlasovať o menšine. Menšinu ste označili za zlo, za zlo, pred ktorým treba chrániť spoločnosť, no to, čo nás dnes ohrozuje, nie sú menšiny, ale také väčšiny ako vy. Pyšné, moralizátorské a s politickými ambíciami. Neviem, ako to celé skončí, možno sa vrátite do vašich centier pre "mladých", aby ste sa nekontaminovali hriechom života, no už teraz viem, že ezoterizmus zvíťazil aj tam, kde by som to neočakával. Vaša neochota premýšľať o svete a o vzťahoch prehĺbila vaše náboženské neurózy, chorobnú túžbu po čistote a potiahne nás smerom, ktorý si nemôžeme dovoliť.

Bookmark and Share

Súvisiace články:

Hodnotenie

7

Tento článok zatiaľ hodnotilo 905 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist