JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Nech ti njb

Kríza žánru | Editorial | Michal Havran ml. | 16.06.2015

_ma_small

Nie si rasista, však počúvaš Rytmusa. Poznáme sa zo steny, každé ráno si meníš video, tvoj otec si lepil Samanthu Fox na skrinke v šatni v Dimitrovke, ty si ovládol technológie a vieš si nalinkovať filmík. A rozhorčiť sa. Vidíš tých emigrantov, sú všade, v Štokholme, v Miláne, čo len s nami bude. Budúci víkend prídeš do Bratislavy, aby si ich zastavil.

Nie si ani fašista, no každá ruka je dobrá a tak pôjdeš s futbalovými gangstrami a neonacistami po ulici, ziapať ako na čierneho futbalistu zo Žiliny, ale nie si rasista, si iba nahnevaný občan. Z videa nejakého trtka v tričku Tchor Štajnar si sa dozvedel, že musíš ako "správny európsky muž" chrániť svoju rodinu, už si mi ho postol trikrát, aj do diskusie, aj do mailu, spolu s popravami Iračanov katmi Islamského štátu. Toto tu nechceš, nebudú nám bradatí popravovať na Hlavnom námestí našich ľudí, nebudú nám bobos z kaviarne hovoriť, ako sa máme správať. Tvoji rodičia ťa to naučili. Otec ti jednu prijebal, matka ušla z domu, vyrastal si sám, ledva si sa zamestnal v automechanickej dielni, máš svoj malý svet, bezpečný, ohraničený tunovaním Felícii a káblovými stanicami Kickboxu. Nenávidíš ich všetkých, tých, čo to zbombardovali, a tých čo prežili. Nevieš koho z nich by si zabil ako prvých, nie z nenávisti, ale v sebaobrane.

Hovoríš že miluješ Slovensko, no vždy, keď ťa večer stretnem, ako v piatok na Hlavnom námestí, chceš sa s niekým biť. Nevadí, že po tebe nič neostane, že krajina si ťa nebude pamätať, že vynikáš iba agresivitou, čo nie je v evolučnom reťazci nič nové, že opovrhuješ kultúrou a náboženstvom, že civilizáciu považuješ za nepriateľa mužnosti. Dobro ti nič nehovorí, nevieš čo to je, myslíš si, že to je vedľajší následok homosexuality. Ty, analfabet, s nacistickou kérkou, s desiatkami predvolaniami na políciu veríš, že stelesňuješ našu kultúru a našu spoločnosť. Donedávna si bol vyrušený z buzerantov, predtým z Rómov, teraz sú na rade imigranti. Nie si ale rasista, však už desať rokov rozkopávaš bielych muzikantov, študentov, bol si pri vražde Dana Tupého a to sú bieli, tak čo kurva, čo ti mám čo vyčítať. Žiješ v primitívnom prostredí, aj za ojazdené pneumatiky musíš bojovať s nejakými zmrdmi, sleduješ zľavy v Lidli, od pondelka sa tešíš nie na prácu, ktorá ťa nebaví, ale na piatok, aby si sa rozbil a potom niekoho rozbil.

Chcel by si ísť na krížovú výpravu, alebo aspoň na box do Vegas, no nemáš odvahu, tak ako ju nemáš, keď ťa niekto upozorní na to, že tento štát rozkrádajú belosi. Radšej si budeš postovať videá, nestojí ti z Belladonny, ale z útoku talianskej polície na prisťahovalcov, však sú už tu, iba hodinu od Bratislavy a v igelitkách majú red bull. Čo je to odvaha? Niekoho kopnúť? Dostať verejný záchvat? Na Facebooku? Volať po popravách a fyzickej likvidácii iných ľudských bytostí? Hovoriť oplzlosti, vysmievať sa slabším? To je to, čo ťa doma naučili, na toto si chodil jak kkt trénovať Kickbox, aby si dával dole utečencov? Nie. Odvaha je urobiť aj veci, ktorými si si nie celkom istý a netušíš ako dopadnú. Napríklad sa stať na chvíľu veľkorysým človekom. Nehovorím ti, že máš doma niekoho ubytovať, alebo zamestnať, to neurobíš ani pre príbuzných. Hovorím ti aby ti na sekundu prestalo jbť a zamyslel si sa nad tým, čím sa zaoberáš a čo hovoríš o iných ľuďoch. Hovorím ti to v mene našej civilizácie, našej kultúry, v mene ľudí, čo nesú na sebe dedičnú zodpovednosť za transporty, etnické čistky a genocídy. Ani prenasledovaní a utekajúci ľudia nie sú všetci dobrými a láskavými, ale to nie si ani ty, nechápem prečo ťa to pohoršuje. Mne a tejto krajine tvoj primitivizmus a neochota urobiť zo seba niečo lepšie ubližuje viac, ako všetci, čo sa vynorili v Taliansku. Tak smelo, keď budeš pochodovať s nacistami, spomeň si na chvíľu keď sa raz urobil niečo naozaj dobré, niečo z tvojho vlastného rozhodnutia, keď si zacítil láskavosť a vďačnosť a cítil si sa nie ako sídliskový kápo, ale ako človek, za ktorého sa nebudeš musieť hanbiť.

Bookmark and Share

Súvisiace články:

Hodnotenie

7

Tento článok zatiaľ hodnotilo 1048 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist