JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Nejasná správa z Planéty opíc

Kríza žánru | Editorial | Rado Procházka | 03.01.2012

_ma_small

V novom románe Pražský cintorín píše Umberto Eco, že ľudia uveria len tomu, čo už vedeli. Možno preto sa nám, ktorí svoj dospelý život žijeme v Krajinke, tak ľahko verí správam z Planéty Goríl; hoci sme možno nevedeli, tušili sme určite. Čo s tým, čomu sme uverili?

Jedna dobrá správa a jedna zlá. Dobrá správa je, že namiesto našej apatie môže Gorila posilniť náš cynizmus, a to v prípade, že sa skutky, ktoré popisuje, vyšetria a ľudia, ktorí sú ich aktérmi, za ne ponesú trest. Zlá správa je, že v nič viac, ako vyššiu mieru cynizmu, ani nemôžeme dúfať. Ono sa totiž to podstatné z toho, čo Gorila zvestovala, už neodstane, aj keby išla sedieť hneď polovica lotrov.

Osobitným problémom je to z dôvodu, o ktorom už dlhšie hovorí Martin Filko: tie najväčšie straty na verejných peniazoch sa nedejú pri rozdávaní provízií, ale pri legislatívnom a exekutívnom prideľovaní nárokov na priemyselnú rentu. Málokto si to asi v tej džungli úplatkov všimol, ale to najdesivejšie poznanie rozsahu opičej lásky, ktorou tento štát zahŕňal svojich obľúbencov, súvisí s tým, že práve renta sa tu, Filko dictu, rozhadzovala vidlami. Za bieleho dňa a na tisíce dní dopredu.

A predsa máme prinajmenšom psychohygienické dôvody na to, aby sme trvali na odpovediach. Spoločenská zmluva je fikcia, ktorej podstatou sú dve požiadavky: moc sa vykonáva len so súhlasom tých, ktorí jej podliehajú a len medzi vopred vymedzenými mantinelmi zákona. Realizácia tejto fikcie v praxi, akokoľvek nedokonalá, činí fakt moci (ergo obmedzenej slobody) ako-tak znesiteľným. Bez splnenia týchto dvoch podmienok nemá naša poslušnosť voči moci absolútne žiadne morálne opodstatnenie a predstavuje kapituláciu, uprednostnenie odovzdanosti pred síce možno donkichotskou, ale predsa len akciou.

Rozdiel medzi cynizmom a apatiou spočíva v presvedčení o význame vlastného úsilia. Slovenský občiansky cynizmus vychádza z presvedčenia, že politika ľudí kazí a že sa v nej nikomu nedá veriť. Apatia by znamenala, že už niet dôvodu deliť sa s politikmi ani len o pocity hnusu z toho, čo robia. Cynický občan neverí na možnosť dosiahnuť svojou voľbou uspokojivý výsledok, apatický rezignuje na predstavu, že má význam sa o nejaký výsledok vôbec pokúšať. Cynizmus berie voľbe a iným formám občianskej participácie „iba“ nadšenie, apatia jej upiera opodstatnenosť.

Predpokladám, že na rozdiel odo mňa sa pravidelní čitatelia tohto portálu z niekoho, ako je Peter Schutz, nijak zvlášť pokakať nejdú, ale predsa len si i tu vypomôžem jeho myšlienkou: „Podľa toho, či  sa Gorila objasní, alebo bude odložená, spoznáme, či Slovensko dokáže ešte predstierať, že je fungujúca demokracia, alebo už ani to nie.“ Ak dostaneme príležitosť predstierať, dostaneme šancu živiť v sebe namiesto apatie cynický postoj k moci; ak si nevymôžeme ani to, stratíme väčšinu dôvodov tento režim akokoľvek legitimizovať svojou účasťou na ňom.

 

Ešte pred dvoma mesiacmi by ani o Rusoch nikto nepovedal, že sa proti verchuške ozvú v tak masovom počte. Od Slovákov to nikto nečaká ani dnes. Ale Zeitgeist je sviňa, a hoci čas áno, miesto si nevyberá. O chvíľu sme možno na rade.

blog.jetotak.sk/kriticka-ekonomia/2012/01/02/vitalita-ludoopov/

blog.jetotak.sk/kriticka-ekonomia/2012/01/03/slovenska-republika-s-r-o/

Bookmark and Share

Hodnotenie

9

Tento článok zatiaľ hodnotilo 236 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 10.01.2012 (Tomas .. Husar)

Diskusia k článku obsahuje 73 príspevkov


Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist