JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Neľudská doba

Kríza žánru | Editorial | Rado Sloboda | 28.08.2015

_ma_small

Slovensko sa zmieta vo vlnách nenávisti. Rómovia, gejovia a lesby, utečenci. Dlho som veril, že toľko nenávisti musí nevyhnutne vyvolať protivlnu lásky alebo hodnôt slobody, rovnosti a solidarity alebo aspoň čohosi nezreteľne pozitívneho. Nestalo sa. Pravidelne sa stretávať s kamarátmi a známymi je síce prínosné pre sociálne väzby, ale na zmenu je to ohromne málo. Hľadiac do zástupov mojej generácie pociťujem len skepsu. Ideály a utópie sú out. Like ani share však nestačí.

Voľby sa blížia a v troskách ideálov demokracie sa strach ukazuje ako najefektívnejšia forma upevňovania moci. K voľbám však nepôjdeme. Nepozbierame ani posledné zvyšky dôstojnosti, aby sme vytlačili od kormidla lúzrov bažiacich po moci. Asi nevieme ako na to. A nikto nám to nikdy nepovedal. Zostávame paralyzovaní strachom, vylievame si mindráky na internetových diskusiách, pochody a protesty frustrovaných holohlavých chlapcov ochromujú aj to posledné, čo z tej našej protoobčianskej spoločnosti na Slovensku pretrvalo.

Minulý týždeň som bol súčasťou festivalu Ľudia z rodu Rómov. Skvelý program, skvelí ľudia. Napriek tomu to prehlušila tragédia v Polomke. Jeden hrozný čin, spáchaný zlým človekom odsúdil zase raz definitívne všetkých Rómov. Aj tých, čo sa ešte len narodia.  Umne to opätovne využil neofašista Kotleba /a ostatní politici sa držia len v tesnom závese za ním/, ktorý plachtí vo vetre nenávisti znamenite. Strach stačí. Skutočné výsledky nie sú podstatné. Stačí jednoznačné a definitívne označenie skupiny, ktorá môže za naše posrané životy. Slovenská spoločnosť dokazuje, že nepotrebuje napredovať. Veľmi rada sa uspokojí s vedomím, že za to zlé môžu tí druhí. Tí, čo nie sú ako my.

Ani tých 50 utečencov nebolo ako my. A preto schvaľujeme ich smrť. Dobre im tak. Nás taká smrť nečaká, no zdá sa, že celkom veľké šance máme skapať od nenávisti.  A pred tým sa budeme poriadne báť a riadne nenávidieť, lebo toto je naša krajina, v ktorej do kruhov empatie patria len „normálni“ ľudia.

Stojíme pred priepasťou naplnenou nenávisťou a strachom. Máme holé ruky. A jediným prekvapením by bolo, keby sme to ustáli. Kedysi minulý rok som napísal, že je „potreba prelamovať ticho tak, ako aj konať dobro a v rozličných variantoch sa usilovať o autentické napĺňanie lásky k blížnemu stále aktuálnou misiou“, ale dnes ma čoraz viac slovenská spoločnosť presviedča o tom, že podobné žvásty sú len mokrým snom idealizmu a optimizmu.  Pochody, protesty či, internetové diskusie sú už obsadené. Neoľudáci sú tu. Držme sa!

Bookmark and Share

Súvisiace články:

Hodnotenie

7

Tento článok zatiaľ hodnotilo 266 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist