JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Neonacisti sa do Jojky hodia

Kríza žánru | Editorial | Juraj Sloboda | 21.09.2010

_ma_small

Exponent bratislavskej neonacistickej scény, Rastislav Rogel sa nedávno objavil v seriáli Panelák televízie Joj. Televízia to prostredníctvom svojho hovorcu odbila slovami: „Podľa našich informácií zatiaľ nebol odsúdený za žiadny trestný čin, preto sme ho ako herca nediskriminovali.“

Fajn. Neonacista, ktorý v tričku s Adolfom Hitlera spieva na koncerte o vyhladení svojich nepriateľov v plynových komorách a na obal albumu umiestni fotografiu vychudnutej ženy z koncentračného tábora Osvienčim je teda podľa tejto televízie čistý ako ľalia a do hlavného vysielacieho času sa „typovo i charakterovo“ hodí.

 Je potrebné veľmi rázne vystúpiť a ohradiť sa proti takejto legitimizácii neonacizmu, ktorá na Slovensku nemá obdobu. Kotleba s Mišúnom sa môžu len učiť. Kým túto dvojicu, všade kde sa objaví, prenasledujú desiatky až stovky ťažkoodencov a striehnu na to, pod akou zámienkou ukončiť ich zhromaždenie, dlhoročný násilník a propagátor neonacizmu s vytetovaným hákovým krížom na bicepse je bez problémov odtolerovaný v hlavnom vysielacom čase najsledovanejšej televízie. Pán hovorca aj celé vedenie TV Joj si kľudne mohlo zavolať rodiny obetí neonacistov na Slovensku - napríklad v roku 1995 benzínom upáleného Mária Gorala a ďalších, napľuť im do tváre a tváriť sa, že sa nič nedeje.

 Pán spevák

 Rastislav Rogel je spevákom neonacistických kapiel Krátky Proces a Juden Mord. Kým Krátky Proces nahrával v deväťdesiatych rokoch v štúdiu Slovenského rozhlasu a texty konzultoval s právnikom tak, aby boli nepostihnuteľné, jeho nasledovník Juden Mord je už iná káva.

 Juden Mord, v preklade z nemčiny Smrť Židom, je otvorene neonacistická kapela, ktorá si servítky v textoch spievaných Rogelom pred ústa nedáva. „Koľkých sme vás upálili - milión či šesť Klameš zas ty pes - skončíš v peci tiež! Judenmord!“ alebo „Zdvihnite pravice, hajlujte s nami! Volajte Sieg heil! Večer je náš!“ sú úryvky len niektorých Rogelových skladieb, ktoré sa na celom albume nesú v podobnom duchu. Na obale albumu skupiny Juden Mord je fotografia vstupnej brány koncentračného tábora v Osvienčime.

 Zaujímavý je aj priebeh vyšetrovania tejto neonacistickej kapely štátnymi orgánmi. Polícii sa záhadne nepodarilo stotožniť hlas z nahrávky Juden Mordu s kvantom dostupných nahrávok Rogelovho hlasu, ktorý si privirába ako dabingový herec a nakoniec CD s albumom Juden Mordu vraj stratila! Ďalšou zaujímavosťou je, že pritom tento disk sa dal pod pultom kúpiť v obchode House of Fun v centre Bratislavy, spolu s iným neonacistickým tovarom, ktorý polícia zhabala v roku 2005.

 Skupina pritom neustále koncertuje – najčastejšie pod menom „odľahčenejšieho“ Krátkeho Procesu, pričom v repertoári sa vždy objavia skladby Juden Mordu. Rogela dokonca dodnes pozývajú nahrávať covery zahraničných neonacistických kapiel na rôzne kompilácie.

 Väzby na neonacistckú scénu

 Spolu s poprednými slovenskými neonacistami pózoval pred niekoľkými rokmi ako model v uvádzacej kampani novej neonacistickej značky Eighty Eight. Po jeho boku stáli Andrej Vítko a Radúz Kmeťko, majitelia spomínaného obchodu House of Fun, či zakladateľ neonacistickej skupiny futbalových chuligánov Slovana Bratislava - USP (Ultras Slovan Pressburg), Tomáš Straka.

 Ako ďalší model značky Eighty Eight, pre ktorú pózoval Rogel bol aj jeho priateľ Matej Bulík, známy bratislavský neonacista s ktorým hrá v kapele Juden Mord. V mikine Eighty Eight, čiže 88 čo je v neonacistickej scéne akronym pre pozdrav „Heil Hitler“ Bulík pózuje na mieste, kde bol zavraždený Daniel Tupý. Bulík sa zúčastnil aj Rogelovej oslavy 36. narodenín, spolu s členom poprednej českej neonacistickej kapely Vlajka Tomášom Filkom.

 Násilník a propagátor

 V tričku neonacistickej značky Eighty Eight sa v roku 2007 Rastislav Rogel objavil aj v jednej časti seriálu Ordinácia v ružovej záhrade. Jeho účinkovanie síce vyvolalo u verejnosti a v médiách jemné náznaky pohoršenia, ale zjavne nie dostatočné na to, aby sa táto nehoráznosť neopakovala.

 Rogel sa v roku 2005 zúčastnil neonacistického koncertu v Zohore, kde bol legitimovaný políciou. V roku 2008 spolu s dvomi ďalšími útočníkmi napadol slovne a následne fyzicky prevádzkara a hostí hudobného klubu Obluda v Bratislave. Po zadržaní Rogela následne prepustili, pretože podľa prokurátora vraj neboli dôvody na väzbu. Momentálne je obvinený z výtržníctva a propagácie hnutí smerujucích k potláčaniu práv a slobôd občanov.

 V súčasnosti Rogel vlastní bufet na bratislavských Zlatých Pieskoch, kde sa v letných mesiacoch grupujú neonacisti, ktorí následne terorizujú okolie. Rogel si takisto privyrába ako občasný dabingový herec.

 Stačilo

 Vždy, keď sa neonacisti snažia infiltrovať do spoločnosti a legitmizovať svoju ideológiu je potrebné vyvolať na tieto skupiny tlak a použiť akékoľvek prostriedky, aby sme im ich drzé plány prekazili. Len spoločnou aktivitou vo forme publikovania informácií, odhaľovaním pozadia neonacistickej scény a konfrontáciou neonacistov zabránime tomu, aby obsadili čo i len centimeter štvorcový verejného priestoru. Nastal čas prestať sa konečne spoliehať na to, že im v tom zabránia štátne orgány, alebo majitelia televízií. Im sa náckovia len hodia.

Autor je študentom Univerzity Komenského v Bratislave a pracuje v oblasti informačných technológií.

 

ZDROJE:

 antifa.cz:Rogel opäť na scéne www.antifa.cz/content/rogel-opat-na-sceneHektick víkend Rasťo Rogela www.antifa.cz/content/hekticky-vikend-ras%C5%A5o-rogelaRogel - nejen Eighty Eight ale i hajlování www.antifa.cz/content/rogel-nejen-eighty-eight-ale-i-hajlovanists.tym.sk:eighty eight sts.tym.sk/index.php

Bookmark and Share

Hodnotenie

7

Tento článok zatiaľ hodnotilo 161 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 27.09.2010 (Igor D.)

Diskusia k článku obsahuje 10 príspevkov


Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist