JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Nerobte Putinových užitočných idiotov: páni z SDKÚ, Novy a SAS, je čas rozpustiť sa

Kríza žánru | Editorial | Juraj Mesík | 25.09.2014

_ma_small

Vážení členovia a funkcionári SDKÚ, SAS a Novy,

od porážky mečiarizmu v roku 1998 Slovensko nečelilo tak zásadnej otázke pred akú ho postavil súčasný premiér Róbert Fico. Róbert Fico sa vyprofiloval ako nadšený propagátor budovania širokorozchodných železníc a ruských atómových elektrární na Slovensku. Ako bezškrupulózny demagóg prirovnávajúci prípadnú prítomnosť vojenskej základne NATO na Slovensku k okupácii našej krajiny polmiliónovou ruskou armádou v roku 1968.

Ako neúnavný spochybňovač sankcií, ktoré zaviedla Európska únia v reakcii na ruskú okupáciu Krymu a rozpútanie a živenie vojny na východe Ukrajiny ticho naznačujúci, že reakcia Západu na ruskú inváziu by mala byť „držať hubu a krok“. Ako verný zosilňovač Putinovej propagandy nazývajúcej okupáciu Krymu a rozpútanie krvavej vojny v susednej krajine „sporom Ruska a Spojených štátov o vplyv na Ukrajine“.

Premiér s takýmto profilom vyvoláva vážne pochybnosti nie o sebe, ale o krajine, ktorej vládne. O civilizačnom, kultúrnom a politickom zakotvení Slovenska v demokratickej a slobodnej Európe. Keby bol Róbert Fico agentom ruských záujmov, nehovoril by nič iné, ako to, čo hlása.

Jediný spôsob, ako môžu občania Slovenska odvrátiť riziko, že sa z našej krajiny stáva alebo už možno stala piata kolóna záujmov fašizujúceho sa Ruska v Európe je porážka Róberta Fica a jeho strany Smer v parlamentných voľbách. Ak nepredvídané okolnosti nepovedú k predčasným voľbám, parlamentné voľby sa budú konať o krátkych 18 mesiacov, v marci 2016.

Voľby roku 2016 nebudú o zvládnuteľných ideologických rozporoch medzi jasne prozápadnými stranami: tak ako v roku 1998 budú opäť o základnej civilizačnej patričnosti Slovenska. Budú to voľby medzi Ficom a prozápadnými stranami, osudovou voľbou medzi orientálnym nevoľníckym Ruskom na jednej a euroatlantickou civilizáciou na druhej strane. Jediný, kto má šancu zbaviť našu krajinu Putinovho deštruktívneho vplyvu je, rovnako ako tomu bolo v roku 1998, stabilná vláda koalície dostatočne silných stredopravých politických strán. Veľké egá by nemali stáť v ceste k volebnému výsledku, ktorý o rok a pol zostavenie takej vlády umožní.

Prieskumy preferencií voličov už dostatočne dlho ukazujú, že kandidovanie SDKÚ, SAS a Novy vo voľbách na jar 2016 by znamenalo prakticky istotu straty okolo 10% hlasov prozápadných voličov a znechutenie mnohých ďalších. Strany a politici, ktorí po rokoch pôsobenia stratili dôveru svojich niekdajších voličov už nové hlasy nedokážu získať. Špinu a zlyhania môže čas zmyť, tetovanie nie. Bez spochybňovania vašich zásluh o úspechy Slovenska v období nášho návratu do civilizácie po roku 1998 je čas, aby ste urobili západne a demokraticky orientovaným občanom Slovenska ešte jednu veľkú službu: stiahli sa z politiky. Pokiaľ nechcete u voličov prehlbovať dojem ľudí neschopných robiť čokoľvek iné ako politikárčenie alebo, v horšom prípade, vytvárať dojem, že ste Putinovi užitoční idioti, odíďte z politického života hneď po komunálnych voľbách a so zvyškami cti, ktorú ešte máte. Nie ste nenahraditeľní: vaši voliči si dokážu nájsť strany a kandidátov hodných ich podpory.

Juraj Mesík 

(Autor v minulosti volil SDK aj KDH)

Bookmark and Share

Hodnotenie

5

Tento článok zatiaľ hodnotilo 513 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist