JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Od Kominterny k Fašinterne

Kríza žánru | Editorial | Juraj Mesík | 09.10.2014

_ma_small

Nedávno som sa v Bratislave na Pride cítil tak troche ako Alenka v ríši divov. Nie pre našich neheterosexuálnych priateľov a priateľky: čo bolo na Pride bizarné, bola účasť viacerých mladých ľavicových aktivistov aj na Pride vehementne obhajujúcich Putina a agresiu Ruska v Ukrajine. Reku chlapci, vy ste si pomýlili destináciu – neonacisti sú na druhej strane bariéry.

Chcel som o tomto chaose v hlavách mladých slovenských ľavičiarov, niekdajších pacifistov a virtuálnych podporovateľov zjednotenej Európy napísať, ale predbehol ma Sabirzyan Badretdinov publikujúci na www.kasparov.ru Text, ktorý nasleduje je voľným prekladom textu uverejneného 27.9.

Ako je známe každému, kto sa len trochu zaujíma o dejiny, niekdajší ZSSR aktívne podporoval a financoval ľavicové a komunistické strany v Európe. Dnes je situácia trochu iná: aj keď sú niektoré ľavicové strany zo zotrvačnosti stále k Rusku lojálne, hlavní politickí spojenci Putinovho režimu sú dnes pravicoví radikáli. A sú dobré dôvody domnievať sa, že Kremeľ štedro financuje ich štruktúry.

Je ľahké uhádnuť, prečo je pre ultrapravicu putinismus tak atraktívny. Predovšetkým je to nadšenie Kremľa pre "tradičné hodnoty", teda predovšetkým pre homofóbiu, militarizmus, nacionalizmus, xenofóbiu a antiamerikanismus. Rovnaké hodnoty a politická orientácia vedú Putinovcov a európsku pravicu k podobným alebo dokonca rovnakým pozíciám v zahraničnej politike. Žiarivým dôkazom toho je ich postoj k ruskej agresii na Ukrajine.

Neprekvapuje preto, že z 24 európskych pravicových strán, 14 podporuje Rusko, 7 je viac či menej neutrálnych a iba 3 stoja v opozícii k Rusku.

Nuž, milí ľavicoví priatelia - apologéti Putina a ruskej agresie v Ukrajine – nasleduje zoznam vašich reálnych politických spojencov v Európe. Doma sú nimi Fico, Kotleba a SNS.

Rakúsko

Podpredseda rakúskej Strany slobodných (FPÖ) Johan Gudenus nedávno na pozvanie predsedu Štátnej dumy Sergej Naryškina znovu navštívil Moskvu: obvinil EÚ z eskalácie krízy na Ukrajine, odsúdil sankcie proti Rusku a vyjadril dôveru v Putina.

Belgicko

Traja poslanci z pravicovej strany Vlaams Belang navštívili Krym ako "pozorovatelia" v "referende o statuse Kryme", a nevšimli si ani najmenšie porušenie pravidiel. Neskôr ich vlastný stranícky kolega obvinil, že ich cesta bola zaplatená ruskou vládou.

Bulharsko

Vedúci xenofóbne nacionalistickej strany "Ataka" Volen Siderov opakovane naliehal na bulharskú vládu aby vetovala ekonomické sankcie proti Rusku. Odsúdil tiež "zásah do záležitostí Ukrajiny" a nadšene podporoval anexii Krymu Ruskom.

Maďarsko

Krajne nacionalistická, antisemitská a homofóbna strana Jobbik sa drží proruských pozícií a neustále kritizuje EÚ. Jej vodca Gábor Vona navštívil Moskvu v máji 2013 a apeloval na odstúpenie Maďarska z EÚ a jeho pripojenie k budúcej Euroázijskej únii.

Veľká Británia

V marci 2014 vodca Britskej národnej strany (BNP) Nick Griffin obvinil ukrajinských vlastencov že konajú v záujme "amerického imperializmu" a predpovedal, že ukrajinská kríza povedie v budúcnosti k vytvoreniu odrazového mostíka k útoku na Rusko. Ukrajinský národ bude podľa neho nemilosrdne využívaný európskymi a americkými bankami. Jeho kolega Nigel Farage zo Strany nezávislosti (UKIP) otvorene obdivoval Putina a povedal, že európski politici majú " na rukách krv ", pretože podporujú Ukrajinu.

Grécko

Vodca strany "Zlatý úsvit" Nikolaos Mihaloliakos obdivuje Putina a aktívne si z väzenia, kde je na základe obvinenia z vraždy a vydierania, dopisuje s veľkoruským ideológom Alexandrom Duginom.

Nemecko

Národná demokratická strana Nemecka (NDP) vystupuje proti vstupu Ukrajiny do EÚ a NATO a jej bavorská vetva ostro kritizovala Západ za jeho "anti-ruský postoj" k Ukrajine. Dokonca oveľa menej radikálna pravicová strana Alternatíva pre Nemecko (AFD) podporila tieto pozície a prijala uznesenie o "práve na sebaurčenie ľudu Kryme."

Španielsko

Katalánska separatistická strana Platforma pre Katalánsko (PXC) je Rusku tak vďačná za podporu nezávislosti Katalánska, že sa rozhodla vyjadriť svoju vzájomnosť podporou proruských separatistov v Ukrajine. Vodca strany Enrique Pavell navštívil Moskvu v roku 2006 a Krym v úlohe "pozorovateľa" v roku 2014.

Nórsko

Jedna z mála krajín, v ktorých pravicoví radikáli nepodľahli kúzlu Putina. Strana pokroku (Fremskrittspartiet) pod vedením Siv Jensena občas Rusko v ukrajinskej otázke kritizuje. To isté možno povedať aj o Fínsku, kde sa strana Skutoční Fíni (Perussuomalaiset) neponáhľa s oslavami Ruska - azda pod vplyvom svojich estónskych jazykových príbuzných.

Poľsko

Zástupca pravicovo radikálnej Falangy (ONR-Falanga) Bartosz Bekir v máji 2014 v Donecku predniesol pred separatistami prejav, v ktorom odsúdil NATO a niektorí aktivisti tejto skupiny dokonca sľúbil zostať v meste a bojovať proti ukrajinskej armáde.

Rumunsko

Vodca strany "Veľkého Rumunska" (PRM) Corneliu Vadim Tudor vyhlásil, že Ukrajina je "umelo vytvorený štát" ktorý údajne nelegálne okupuje územie severnej Bukoviny. Ukrajina by podľa jeho názoru mala byť pod medzinárodnou správou za účasti Ruska.

Francúzsko

Vedúci Národného frontu často vychvaľujú Rusko a kritizujú EÚ a považujú Putinov režim za protiváhu EÚ. Predsedníčku strany Marine Le Pen považujú za budúcu vodkyňu pro-Putinského bloku v Európskom parlamente kde ultrapravicové strany získali v máji 2014 rekordný počet hlasov.

Bookmark and Share

Hodnotenie

6

Tento článok zatiaľ hodnotilo 346 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist