JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Planéta Solaris a myseľ našinca

Kríza žánru | Editorial | Zuska Kepplová | 28.04.2015

_ma_small

Prokremeľské stránky možno nepracujú s agentúrnymi správami, necitujú relevantné zdroje, ani sa neunúvajú s poctivou analýzou. Stačí, že kopírujú strachy, nedôveru a kritiku naakumulovanú v spoločenskom podvedomí. Niekedy je to naozaj dosť na vybudovanie popularity a dôvery, pretože tak dostáva podobu a priestor to, čo zostávalo v spoločnosti dlho nevyjadrené.

Vhodnú metaforu toho, čo „alternatívne“ weby znamenajú pre časť verejnosti, možno nájsť aj v Tarkovského filmoch „Solaris“ a „Stalker“. Návštevníci filmových klubov si budú pamätať: Psychológ odletí na palubu vesmírnej stanice v blízkosti planéty Solaris, aby vyšetril, prečo posádka blaznie. Pôsobenie planéty však zasiahne aj jeho. Musí čeliť prízraku svojej ženy, ktorá si pred časom vzala život. Iný príbeh: Sprevádzač zvaný Stalker vedie dvojicu – spisovateľa a profesora – do Zóny, teda na miesto, ktoré má naplniť ich túžby, zhmotniť predstavy.

Obsah „alternatívnych“ webov pripomína takúto zrkadliacu plochu Solaris alebo stalkerovskú Zónu. Palcové titulky, hysterické ilustračné snímky a šokantné koláže reflektujú spoločenské podvedomie mnohých Stredoeurópanov. Najstaršia generácia si pamätá hrozby fašizmu, stredná studenú vojnu a ekonomickú brutalitu tranzície, mladší si častokrát zamieňajú kritické myslenie s púhou negáciou toho, čo správcovia týchto webov úspešne pokrstili „mainstreamom“. A „alternatívci“ umne užívajú z každého rožku trošku.

Ponúkajú mravnú kritiku Západu, napádajú údajnú jednostrannosť médií a tvrdia, že podpora západných bezpečnostných štruktúr znamená ďalšie zlyhania ako Irak, Guantanámo alebo Snowden. Kritické hlasy však vyčítajú, že „alternatívci“ zavádzajú, keď prednostne atakujú Spojené štáty ako hýbateľa symbolického Západu. Uznajte, sociálna situácia v Rusku, imperiálna história aj súčasné demonštrácie sily, nerešpektovanie suverenity postsovietskych krajín, potláčanie domácich opozičných hlasov a ľudských práv, vytesnenie informačných kanálov, ktoré nie sú solidárne s vládou, to všetko možno len ťažko dávať za príklad. V tom majú kritici tzv. kremeľskej propagandy pravdu.

Avšak úspech „alternatívy“ nie je v tom, že by ponúkala lepšie riešenie či akékoľvek riešenia. Funguje len ako platforma, na ktorej sa zlievajú a prejavujú okrajové hlasy v našej spoločnosti. Ultrakonzervatívni kresťania zrazu nachádzajú spoločnú reč s pseudohistorikmi, odporci očkovania s radikálnymi ekológmi. Nejde zďaleka len o tieto vyhranené názorové prúdy, ale aj o artikuláciu pocitov nepohodlia až zatrpknutosti z blízkej minulosti či obavy z budúcnosti. Tieto si častokrát hľadajú zástupné vyjadrenie.

„Zapáchající realita 25 let po Sametu: Půl druhého miliónu Čechů pod hranicí chudoby, 2 milióny lidí bez práce, 100 tisíc Čechů bez domova, 2 milióny Čechů v exekuci, nájemné až 30x vyšší než tehdy… ale to nevadí, hlavně že jsou dnes levné banány!“ píše šéfredaktor českého webu AE News.

Takéto „statusy“ pripomínajú prúd reči ľudí, ktorí sa vám prihovoria v električke alebo na trhovisku, v čakárni u doktora alebo na vedľajšom nemocničnom lôžku. „Alternatívne“ weby praktizujú bruchomluvectvo. Odvolávajú sa na názorovú pluralitu presadzovanú v liberálnej spoločnosti, postmodernistickú relativitu hľadísk a domáhajú sa svojho miesta na slnku. Hovoria o vyvažovaní diskusií a objektivite. O návrate k bipolárnemu svetu, ktorý by bez bližšieho vysvetlenia mal byť lepší, rovnovážnejší, aj keď si ho tak mnohí nepamätajú.

Volanie po rovnováhe však mnohí čitatelia a čitateľky „alternatívnych“ stránok môžu chápať ako premennú, za ktorú si dosadia to, čo sami uznajú za vhodné. Ak ich napríklad štve tupé materiálno kultúry nákupných centier, z ktorej si dnes už ani nikto nerobí srandu, ako začiakom 90. rokov, tak pod rovnováhou si predstavia nejasné duchovno, mravné hodnoty, spolunáležitosť. Či už v podobe ezoterických teórií, tzv. tradičnej rodiny alebo usporiadania sveta ako v „starých dobrých“ časoch. To všetko je hlboko pochopiteľné, aj keď v niektorých prípadoch mylné, možno až nebezpečné. Kritika totiž nemusí vychádzať len z usporiadaných a logicky ošetrených názorov. Niekedy má podobu nejasného nasratia, ktoré bohužiaľ vhodne podchytili a včlenili pod svoju správu prevádzkovatelia „alternatívnych“ webov.

Asi nebude stačiť dôsledne pomenovávať nástroje zavádzania a spôsoby šírenia propagandy. Takéto demaskovanie je totiž len spätne včlenené do logiky „alternatívcov“. Napríklad takto, citujem opäť výrečný AE News: „Začalo mohutné tažení proti alternativním webům. Víme, proč jsme náš server pojali od počátku jako anonymní, protože tuto situaci jsme očekávali, věděli jsme o ní, že nastane. Upozorňujeme v našich článcích už dlouho, že v rámci End Game plánů Nového světového řádu se chystá pogrom proti opozičním názorům a jejich představitelům.“

Jazyk používaný nielen na bombastickom AE News, ale aj u iných „alternatívcov“, je radikálne odlišný od toho, čo zvyčajne nájdeme v novinách alebo časopisoch. Je to častokrát jazyk manifestov, buričských pamfletov, absurdných drám, ale aj akýsi politický bulvár, ktorý sa spolieha na čitateľskú pamäť žánrov fantastiky, sci-fi či danbrownoviek. Počíta tiež so znalosťou príbehov z histórie, ktoré mieša v divokom koktejle: znárodnenie, mccarthyovské čistky, disidentské či partizánske hrdinstvo... Stačí urobiť narážku a naliehavo intonovať, každý si už dosadí svoje.

Do tretice AE News: „S proříznutým hrdlem zazpívej píseň míru, člověče a pohlédni, toto je seznam a na něm jméno Tvé! Episkopálním altem zazpívej, holoubku a kápni božskou, přiznej se, že jsi placen Ruskem? Podepiš, Vávro! Nepodepíšu! Podepiš! Nepodepíšu! Nedělej drahoty a podepiš… mysli na děti, na ženu! Podepiš! Vezmeme ti děti, máš na ně špatný vliv, nevychováváš je v souladu s našim společenským zřízením! Podepiš! Nepodepíšu, raději zhebnu! Přijdeš o všechen majetek, vezmeme ti ho, když nepodepíšeš! Podepiš! Nepodepíšu! Tak alespoň odvolej! Odvolej a potom podepiš! Neodvolám a nepodepíšu! Táhněte k čertu! Pravdu neumlčíte!“

Odpoviem Horáčkovým piesňovým textom: „Chytil jste mě v smyčce hada./Ale kdo jsem? Zkuste hádat./No, to sotva uhodnete./Budu totiž vším, čím chcete.“

„Alternatívci“ odviedli dobrú prácu na poli mobilizácie politického vedomia. Bohužiaľ. Postihli nálady časti spoločnosti, položili vhodné výroky pod zväčšovacie sklo titulkov a dizajnovali takú kritiku, ktorá udomácnila mnohých nespokojných. A čo je najdôležitejšie, dala im pocit kontroly nad informáciami a potrebné pochopenie, spolupratričnosť.

Kremeľ s najväčšou pravdepodobnosťou nemá úprimný záujem o sociálnu spravodlivosť či vyváženosť mediálnej sféry u nás. To by najprv museli demonštrovať u seba doma. Kritiku, ktorá si získala časť verejnosti na svoju stranu, by sme však mali zaznamenať. Je to konkrétna práca pre našu spoločnosť, nie kremeľská mrkva na paličke. Planéta Solaris „alternatívnych“ webov totiž poukázala na niektoré dlho neadresované problémy.

Najlepšiu spätnú väzbu obyčajne poskytnú neprajníci, ktorí pozorne striehnu na chyby a slepé body. Takýmto slepým bodom je určite aj kritická reflexia transformácie a úloha inštitúcií vrátane médií v nej. Adresovať bude treba aj rozšírené presvedčenie verejnosti, že tí, ktorí by mali predstavovať jej elity, sú bábkami veľmocí či záujmových skupín. Nie vzdelaní odborníci či nezávislí myslitelia, ktorí vyšli „spomedzi nás“, ale ľudia niekým nasadení a platení, doslova „vyškolení“ vonku. Nakoľko sú tieto predstavy legitímne, ako sa viažu na skúsenosti z transformácie a ako v takomto prostredí prevádzkovať demokraciu a participovať na tých štruktúrach, ku ktorým sa Slovensko prihlásilo, to sú otázky, ktoré sa naliehavo vynárajú aj v súvislosti s „alternatívnymi“ webmi.

Bookmark and Share

Hodnotenie

6

Tento článok zatiaľ hodnotilo 71 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist