JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Plebs v Opere

Kríza žánru | Editorial | Peter Weisenbacher | 14.01.2013

_ma_small

Vyvrcholením tohtoročnej plesovej sezóny bol tradičný Kontrabál pokračujúci v tradícii založenej Egonom Bondym. V sobotu večer vystúpili mladí slovenskí umelci, čítali sa básne, stretla sa intelektuálna (minimálne ľavicová) elita národa a dobročinným rozmerom tohto podujatia bolo rozdávanie teplého jedla ľudom bez domova a to všetko s kulisou historického národného divadla.

Škoda len skupinky hulvátov, ktorí v nevkusnom oblečení a so svojimi kolotočárskymi odrhovačkami znešvárili tieto slávnostné chvíle. Vtedajšie Mestské divadlo od architektov Fellnera a Helmera, ktoré spája Bratislavu s ostatnými stredoeurópskymi metropolami v kultúrnej tradícií, obložili červenými závesmi a farebnými reflektormi ako v podpriemernom videoklipe z 80. rokov a zabrali kus verejného priestoru.

Vážne, toto som videl v sobotu večer v Opere a pred ňou. Televízne hviezdičky vo vulgárnych šatách, aké si v civilizovanom svete obliekajú jedine "herečky" na udeľovanie výročných cien porno-priemyslu, ozvláštnené lacnými napodobeninami toho čo bolo "in" na mólach v Miláne či New Yorku pred niekoľkými rokmi. Do toho zopár protagonistov spisu Gorila a ich prisluhovačov.

Vraj výťažok pôjde na "choré detičky". Preboha, to už nič prvoplánovejšie sa nenašlo? 500 eur za pár od ľudí, čo tejto krajine a jej obyvateľom za posledných dvadsať rokov ukradli desiatky miliárd, vďaka čomu je aj zdravotníctvo na úrovni krajín tretieho sveta, to má byť pokus o vtip? Nehovoriac o tom, že skôr ako niekomu odkázanému, chorému naozaj pomôžu, skončia vo vreckách manažérikov farmaceutických korporácií spíjajúcich sa pod obraz okresnej nemocnice v Hornom Výplachu na tom istom plese.

Ešte podarenejší ako "smotánka" sú slovenskí "novinári". Pokus narušiť riadne ohlásené verejné zhromaždenie organizácie Food Not Bombs vulgárnymi a násilnými neonacistami opísali ako "spory medzi protestujúcimi". Pozoruhodné je, že polícia nijako nezakročila voči osobám porušujúcim zákon o zhromažďovaní a verejný poriadok, a to dokonca ani voči tým osobám, ktoré majú zakázaný pobyt na území Bratislavy vzhľadom na predošlú trestnú činnosť a podiel na násilnostiach (update: zatiaľ neprávoplatné, nakoľko sa odvolali). Teda, ak by vládlo právo pre všetkých a pravda mala nejakú hodnotu, musela by primárne zakročiť proti tým vystupujúcim z limuzín, ale zasa buďme realisti- zákony platia len pre chudobných.

A aby toho nebolo dosť, vrcholom výsmechu zdravého rozumu bol jediný, hudobný, zásah polície. Pokutovala organizátora Róberta Mihályho za to, že do mikrofónu sa okrem príhovorov a básni ozvala aj hudba oných mladých umelcov. Ono totiž jedna píšťalka a bubienok, bez akejkoľvek aparatúry, podotýkam, spadá pod "hudobnú produkciu", na ktorú treba mať v Starom meste špeciálne povolenie a tak musel zaplatiť 30 eur a hudobníci museli prestať hrať. Povolenie navyše mal, ibaže nejaká múdra, z našich daní platená, hlava na Miestnom úrade zakreslila do mapy, že hudobníci môžu byť až pri soche Hviezdoslava i keď verejné zhromaždenie bolo pri Ganymedovej fontáne (nie, to nie je výňatok z Hlavy XXII ani absurdnej drámy Eugena Ionesca, to je rozhodnutie samosprávy pod vedením starostky Rosovej).

Čerešničkou na torte papalášizmu a chrapúnstva bolo kompletné zastavenie premávky električiek po Jesenského ulici, ktoré vzhľadom na dlhodobú nefunkčnosť tunela pod hradným kopcom znamenala de facto kolaps verejnej dopravy na viac ako hodinu. Vďaka Plesu v opere teda k mrznúcim ľudom pribudli aj ďalšie desiatky na zastávkach.

Vyššie spomínanú pokutu, ktorá sa mnohým z nás môže zdať bežným výdavkom, musel Robo zaplatiť zo svojich a pre študenta bez príjmu to nie je málo. Navrhujem teda, aby sme sa mu, keď sme už nič iné nespravili, zložili. Účet 2920872011/1100, prvých 10 eur som dal sám a keďže verím, že dokážeme dať dokopy viac ako dvacku, rovno ohlasujem, že "nadbytok" pôjde na podporu ďalších akcií Food Not Bombs, ktorá rozdáva teplé jedno každú nedeľu na Hlavnej stanici.

Foto: Zolo Mikeš

Bookmark and Share

Hodnotenie

8

Tento článok zatiaľ hodnotilo 280 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 23.01.2013 (Robo)

Diskusia k článku obsahuje 36 príspevkov


Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist