JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Post-gorilia spoločnosť

Kríza žánru | Editorial | Alena Krempaská | 27.02.2012

_ma_small

V histórii občas prichádzajú zvláštne zvraty, ktoré poprú predchádzajúcu dobu alebo z ničoho nič posunú kyvadlo spoločenskej diskusie niekam, kde pár dní pred tým nik ani nedúfal. Kauza Gorila.

Protesty Gorila, nech už si o nich myslíme čokoľvek, mali dôsledky v minimálne troch smeroch. V prvom rade spravili priečny rez sedliackym verziám neoliberálnych selaniek, ktoré pred Gorilou spievali všetky vtáčky, od ekonomických think – thankov, mienkotvorných denníkov až po politické elity. Do zverejnenia Gorily sme všetci vedeli, že nič nie je v poriadku. Pocit zostával jasný – politika je predajná a skorumpovaná, ale zasloviť, ako sa to presne deje, vyčísliť sumy alebo ukázať prstom na aktérov s jasným dôkazovým materiálom, to sme nevedeli. Ale keď sme si potom prečítali, že Malchárek dostal 100 miliónov na jednom kšefte a Haščák ešte viac, a že poslanca kúpiš už aj na trhu, kráľ ostal nahý. Prekvapený a nahý!

Aj bez titulu z ekonómie je všetkým jasná spojitosť medzi úplatkom a dôchodkom, tendrom a zdravotným poistením, províziou a cenou kúrenia. Sme klamaní a kabátení, ale od decembra 2011 vám to len tak nespapáme. Financie vo verejnom rozpočte zjavne sú, len sa veselo prelievajú do súkromných rúk, ktoré nám predražujú služby. Politické témy nastolené počas mesiaca protestov sa tak dostali do inej dimenzie a zaktivizovali podstatne širšie spektrum občanov. Nielen že diskusie o ACTA prebiehali na hodinách kulturológie fakulty v Banskej Bystrici, aj v krčme na Orave ľudia diškurovali o tom, ako to bude vyzerať, „keď príde tá priama demokracia“. Všade bolo cítiť závan čerstvého vzduchu tam, kde pred tým prehnívala naša vlastná frustrácia nad prehnitosťou politických špičiek. A médiá sú zrazu plné príbehov predražených tendrov, premrštených odstupných, novinári sa neboja nazývať veci pravými menami a bohatí a mocní sa spájajú so všetkým len nie s poctivou prácou.

Ďalším nepopierateľným prínosom je posilnenie, resp. potvrdenie úlohy žien v spoločnosti. Ocitajú sa sporadicky na postoch alebo kandidátkach, ale vnímame, že nie sú líderky, že riadiace posty akosi prirodzene patria mužom. Počúvať zrazu v televízii Luciu, ktorá kamenným hlasom rozpovie svoju víziu lepšej spoločnosti alebo ďalšie ženy, ktoré majú možnosť jej racionálne sekundovať na pódiu, je neuveriteľné. Vždy tam stáli muži po štyridsiatke, vážení, lídri, charizmatickí, akíkoľvek, ale rozhodne nie mladice. U nás, kde sa stále v kútiku duše utiekame k patriarchálnej spoločnosti, kde ženy nemajú rovnaké platové podmienky, kde od nich neočakávame rovnaké výsledky, je to významný podprahový posun smerom k rodovej rovnosti.

Ako najväčší prínos vnímam paradoxne niečo, čo mnohí protestom vytýkali: a to, že ich prvými organizátormi a hybnou silou boli radoví občania, neznáme tváre. Neboli súčasťou žiadnej elity, skutočnej ani samozvanej, nepochádzali z radov dlhoročných občianskych aktivistov, mali guráž a mali sen, boli človekom- milión v tom najpozitívnejšom slova zmysle. Aktívny občan môže byť ktokoľvek, každý, všetci! Človek nemusí ovládať celé znenia zákonov, aby sa postavil a konal v prospech niečoho lepšieho. Na paragrafy máme 150 ľudí v parlamente, ktorým platíme s príplatkami okolo 7000 eur mesačne – a tisícky ďalších v štátnej správe.

My máme právo (povedala by som, že dokonca povinnosť) sa zaujímať o to, ako si svoju prácu plnia, kontrolovať ich činnosť, zapájať sa na každej úrovni, ktorú považujeme za dôležitú. Máme právo organizovať protesty a adresovať naše požiadavky, nenechajme sa miasť, že na ulicu má vychádzať len človek, ktorý má pripravenú stratégiu, prepísané zákony a musí byť pendantom diskusií s mazanými politikmi. Ak sme spôsobilí voliť a byť volení, tak sme spôsobilí aj na spoločenskú diskusiu. Povinnosťou verejno-právnej televízie a vzdelávacích inštitúcií je teda poskytovať nezaujatý priestor na diskusie a vzdelávanie v otázkach vecí verejných. V tom, čoho sa dotkli protesty Gorila, všeobecnej nespokojnosti s deravým systémom financovania strán, nefunkčným referendom, s astronomicky drahými oblbovacími predvolebnými kampaňami, netransparentnými verejnými financiami, voľbami, ktoré už nelegitimizujú ani volebnú komisiu, plíživým prepadom do chudoby, nefunkčným súdnictvom a mnohých ďalších tém. Povinnosťou Národnej rady a miestnych samospráv je poskytovať priestor a možnosti občanom sa do prerokúvaných záležitostí zapájať predovšetkým efektívnym informovaním, verejným zvažovaním a diskusiami.

Ak sme dlhodobo nespokojní, máme právo protestovať, ak sú naše protesty ignorované, máme právo štrajkovať, ak je štrajk potlačený či znemožnený, zlyháva demokratické zriadenie a máme právo vyhlásiť občiansku neposlušnosť. Ale pred tým všetkým sa predovšetkým musíme stať občanmi, ktorí sa zaujímajú a naozaj aktívne dohliadajú na veci verejné.

 

Autorka bola spoluorganizátorkou a hovorkyňou Protestov Gorila

Bookmark and Share

Hodnotenie

8

Tento článok zatiaľ hodnotilo 196 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 28.02.2012 (verfolgt)

Diskusia k článku obsahuje 19 príspevkov


Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist