JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Postupné odumieranie

Kríza žánru | Editorial | Rado Geist | 02.11.2015

_ma_small

Dva najambicióznejšie projekty európskej integrácie – spoločná mena a voľný pohyb osôb – postupne zanikajú. V príčinách i spôsobe, akým sa to deje, je možné vidieť silné paralely. Sú tiež najviditeľnejším prejavom postupného odumierania sna o európskej jednote.

Euro a sloboda cestovať bez ohľadu na štátne hranice sú najvýraznejšími znakmi ambície prekonať dedičstvo rozdeleného starého kontinentu. Koniec koncov kontrola nad menou a teritoriálnymi hranicami patrila medzi kľúčové atribúty moderného konceptu štátnosti. Zároveň sú to oblasti, v ktorých integrácia vstupuje bezprostredne do života Európanov. Čoskoro to nemusí byť pravda. V oboch oblastiach sa opäť vynárajú hranice, ktoré sme považovali za vec minulosti.

Kríza menovej únie ukázala, že euro v našej peňaženke nemusí byť to isté ako v nemeckej. A už vôbec nie euro uložené v banke v Grécku či na Cypre a iné kdesi na účte v Holandsku. Okrem toho od leta vieme, že menová únia nie je jednosmerným procesom. Návrh na „dočasné suspendovanie“ Atén síce v júli neprešiel, no už o pár mesiacov to môže byť inak. A v tej chvíli spozornejú ďalšie krajiny periférie. Mechanizmy, ktoré by mohli udržať menovú úniu pokope – spoločný rozpočet schopný tlmiť dôsledky kríz, spoločný dlh, reálna banková únia – neexistujú a v dohľadnom čase ani nevzniknú. Namiesto spoločného postupu prevládajú individuálne stratégie. Berlín pretláča prísne rozpočtové pravidlá bez nástrojov solidarity, taliansky premiér vyhlási, že ich bude jednoducho ignorovať.

Menová únia nezaniká veľkým krachom, ale tým, že pre rastúci počet členov dáva stále menší význam. Pokope ju ešte drží najmä strach z toho, čo by nasledovalo po jej zániku.

Podobný osud stíha voľný pohyb osôb. Vážne sa hovorí o stavaní plotov, a to aj medzi krajinami Schengenu. Vlakové spojenia sú suspendované, vrátili sa hraničné kontroly. V Európe, ktorá nie je schopná prijať spoločné riešenia, sa štáty utiekajú k individuálnym stratégiám. Niektoré neochotne, pod tlakom udalostí, iné nepokryte sebecky.

Medzi Slovinskom a Slovenskom je predsa len rozdiel. Voláme to „dočasné opatrenia“, no bezbariérová cesta medzi Viedňou a Mníchovom je minulosťou. Podobná situácia sa môže zopakovať medzi Viedňou a Bratislavou.

Nejde však iba o utečencov a o Schengen. Snahy o obmedzenie voľného pohybu ľudí v EÚ, ktorého súčasťou je aj právo usadiť sa v ktorejkoľvek krajine, sú dlhodobejšie. Diskusie o obmedzení prístupu prisťahovalcov z iných členských štátov k sociálnym benefitom a službám budú viesť k vzniku dvoch kategórií európskych občanov. „Domácich“ a tých druhých, s neúplnými právami.

Znovu platí: pretože únia nie je schopná nájsť spoločnú odpoveď na tlaky integrácie na sociálne systémy, štáty hľadajú riešenia individuálne. Právo voľného pohybu sa formálne zachovalo, no jeho náplň sa vytráca.

Sen o jednotnej Európe sa nemusí zrútiť v rachote a prachu. Môže postupne odumrieť. Je takýto koniec nevyhnutný? Nie, „len“ je čoraz pravdepodobnejší.

Bookmark and Share

Hodnotenie

3

Tento článok zatiaľ hodnotilo 342 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist