JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Potrebujeme brániť západné európske hodnoty?

Kríza žánru | Editorial | Joe Grim Feinberg | 26.05.2015

_ma_small

Západné hodnoty sú v ohrození. Každý poctivý Európan by sa preto mal za ne postaviť. Len nech mi niekto povie, aké hodnoty to vlastne sú.

Postkomunistickí technokrati boli v deväťdesiatych rokoch presvedčení o tom, že to vedeli: západ, to je individualizmus, prosperita a voľný trh. Potom vstúpili do Európskej únie a so zdesením zistili, že na Západe si priveľmi vážia a hája solidaritu, rovnosť a reguláciu.

Liberálna inteligencia sa ešte na začiatku nového tisícročia domnievala, že Európa predstavuje oporu kultúry a stability vo svete, kde prevláda konzum a neľútostný boj každého proti každému. Lenže prišla hospodárska kríza a všade sa znižovala podpora kultúry, a nič už nebolo isté.

V roku 2010 lákali západné hodnoty ukrajinského prezidenta Janukovyča, ktorý si myslel, že veľkodušná Európa uvíta chudobnú Ukrajinu s pochopením a s pomocou. Zistil však, že Európska veľkorysosť je vecou minulosti a že dnešná Európa chce Ukrajinu ešte chudobnejšiu a za podmienky, že sa zbaví sociálneho cítenia (alebo v prípade Janukovyča aspoň jeho pretvárky).

V roku 2013 protestujúci proti Janukovyčovi vyhlásili, že na nich padla úloha hájiť západné hodnoty demokracie a ľudských práv. Alebo čistoty od škvŕn Židov a Eurázijcov. Podľa toho, ktorých z nich ste sa spýtali.

Vypukla vojna. Východ zaútočil na západ. Alebo západ sám na seba. Vieme len, že západné hodnoty sú v ohrození. Nie je ale vôbec jasné: ktoré?

 

V mene Európy sa bojuje o kus európskeho východu. Medzitým sa Európa ako keby snažila zbaviť kúsku svojho juhu. A severozápad si začína hovoriť, že bude európskejší bez ostatku Európy.

O Grécku sa zvyklo hovoriť, že je rodiskom európskych hodnôt: vlády ľudu (demokracie), rozumu (logos), lásky k múdrosti (filozofia). Grécku teraz Európa ukazuje hlúposť, krátkozrakosť a nenávisť v nadvláde veriteľov.

Kedysi európske mocnosti hovorili o potrebe súdržnosti a vyrovnania regionálnych rozdielov. Teraz rozprávajú o efektivite tých bohatších a o trestaní tých chudobných. Nemali by sme sa ale čudovať. Tiež kedysi hovorili, že Európa má za úlohu civilizovať svet, lenže na to si ho musela ukradnúť a jeho obyvateľov zabíjať dovtedy, kým sa nerozhodli pokojne nechať civilizovať. Je síce pravda, že Európa (s pomocou jej kolonií) vynašla modernú demokraciu, ale dokázala to len v boji proti samotnej Európe, ktorá bola zároveň najväčším presadzovateľom autokracie. Je síce pravda, že Európa vyhlásila nutnosť univerzálnych ľudských práv, ale k tomu ju vyprovokovala najstrašnejšia genocída v ľudských dejinách, tiež vykonaná Európou. Je síce pravda, že Európa vypracovala hodnoty humanizmu, ale len v reakcii proti nevídanej dehumanizácii, rovnako európskej. Je síce pravda, že Európa vymyslela ideály socializmu, ale mohla k nim dospieť len vďaka tomu, že tiež vytvorila tie najhoršie hrôzy kapitalizmu.

Ktorú Európu nám teraz ponúkajú?

 

Žijem v Európe. Chcem veriť v tú lepšiu Európu. Nezdá sa mi však, že európski lídri chcú, aby som v ňu veril. Rozprávajú o zodpovednosti a udržateľnosti hospodárstva, ale presadzujú politiku, ktorá nemôže viesť k ničomu inému, než k všeobecnému krachu. Rozprávajú o morálke (tých, ktorí nemajú s čím morálne hospodariť), ale praktizujú otvorenú chamtivosť (tých, ktorí najmenej potrebujú). Rozprávajú o demokracii, ale demokratické rozhodnutia anulujú pred bezprostrednými potrebami trhu. Rozprávajú tiež o povinnosti hájiť západné hodnoty proti východnej hrozbe, ale čo má poctivý Európan robiť, keď hájiť krásne západné hodnoty znamená hájiť aj stupídne západné praktiky?

Snáď by teraz mal byť čas, aby sme polemiky nechali stranou. Celá Európa čelí hrozbe. Možno, že potrebujeme najprv jednotu a neskôr všetko ostatné. Lenže samotné európske mocnosti neusilujú o jednotu. Už dali najavo, že je dôležitejšie nútiť Ukrajinu, aby šetrila a rozbila svoj sociálny štát, než presvedčiť obyvateľov celej Ukrajiny, že byť súčasťou Európy za niečo stojí. A teraz dávajú najavo, že by radšej vylúčili Grécko z Eurozóny než si dovoliť najmenšie ústupky k rozumnému hospodáreniu, pri ktorom by juhoeurópske spoločnosti prežili a mohli splatiť svoje dlhy len o niečo pomalšie. Dávajú najavo, že Európa ako zjednotiteľ a redistribútor je menej dôležitá, než Európa ako úžerník a exekútor.

Európske elity ešte rozprávajú, možno len zo zvyku, o integrácii, ale usilujú o dezintegráciu. Vyhlasujú otvorenosť, ale upevňujú hranice. Vyhlasujú univerzálnosť západných hodnôt, ale nazývajú ich hodnotami západnými, a tým ich partikularizujú, lebo ten, kto sa chce stať univerzálnym, musí sa stať európskym a všetko, čo zostáva mimo európskeho mainstreamu stráca univerzálnosť. Európske elity sa chvália nadnárodnosťou, ale pokladajú na jej miesto šovinizmus.

Kedysi bolo považované za nevhodné rozprávať o nadradenosti západnej civilizácie nad východným barbarstvom. Teraz tieto slová používajú aj pokrokoví liberáli. Kedysi bol šovinizmus veľkých politických celkov považovaný za zásadne nespravodlivý. Teraz je prezentovaný ako liek proti nacionalizmu malých alebo neeurópskych národov. Celoeurópsky šovinizmus je väčší než nacionalizmus malých národov, ale čím je lepší? Nacionalizmus malých národov je bez debaty problém, ale čo je to v porovnaní s pokusom klásť celú Európu proti ne-Európe? Najhorší extrémizmus v dnešnej Európe sa nekoná v mene národov, ale v mene Európy. Najstrašnejšiemu násiliu vo Francúzsku nečelia tradiční nepriatelia Nemci, ale prisťahovalci z Afriky či z Blízkeho východu. Na Slovensku či v Maďarsku nie sú najviac ohrození Maďari a Slováci, ale Rómovia, prezentovaní ako cudzí živel proti európskym hodnotám. Nacionalistické strany v Európskom strede a severe nenadávajú až tak jedna na druhú, ako na obyvateľov európskeho juhu, ktorí nie sú zjavne dostatočne európski. Xenofóbi po celom kontinente rozprávajú o potrebe vytvoriť z Európy „pevnosť“ proti neeurópskym votrelcom.

Západoeurópske elity majú samozrejme pravdu, keď kritizujú Putina. Je to však pre nich veľmi pohodlná pravda. Zbavuje ich nutnosti pýtať sa, čo sú zač a čo robia oni sami. Či ich vlastné kroky neodcudzovali viac východných Ukrajincov, než Putinova propaganda. Či ich vlastnými krokmi neriskujú stratiť viac v južnej Európe než chcú získať na východe.

Každá zem si zaslúži pozornosť a sympatiu. Žiadna moc si nezaslúži bezpodmienečnú lojalitu. Mám rád Európu. Ale čo robí európska moc, aby sme mali dôvod stáť za ňou?

 

Podľa čoho posúdime, že európske hodnoty sú civilizáciou a nie kolonializmom, univerzálnosťou a nie imperializmom, prosperitou a nie škrtaním? Kto sa na ľudské dejiny díva nezaujato, veľmi ťažko sa vyhne záveru, že Európa zatiaľ priniesla svetu viac zla než dobra. Čo je rozšírenie kresťanskej lásky vedľa páchania genocídy Indiánov? Čo je krása Wordsworthových selaniek vedľa desivých tovární popísaných Blakeom a Dickensom? Čo je kozmopolitizmus Kanta vedľa bezohľadnosti Hitlera? Prepáčte, ale váhy ešte ani zďaleka nie sú vyrovnané.

Neznamená to, že hra je u konca. Dúfam, že máme ešte čas pridávať na tú lepšiu stranu váh. Ak to ale nestihneme a Európa zahynie, obávam sa, že to nebude Putin, kto ju zabil.

 

Bookmark and Share

Hodnotenie

7

Tento článok zatiaľ hodnotilo 137 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist