JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Poznámky substitúta

Kríza žánru | Editorial | Mária Modrovich | 10.04.2013

_ma_small

II. Nejaké problémy s imunitou - žena

Stál som na okraji kráteru, keď zavolal klient.

„Kde ste?“

„Volcan Poás, úžasný vzduch!“

Údajne obrovský kráter bol celý vyplnený hmlou. Ľudia sa s tou s hmlou fotili. Snáď sme všetci nepodľahli nejakému marketingovému ťahu.

Začal som klienta oboznamovať s meteorologicku situáciou-

„Zmenil som vám letenku. Vyzdvihnete na letisku v San José moju ženu a vrátite sa s ňou na pobrežie do domu. Zatiaľ na neurčito, budem vás informovať.“

Než klient zavesil, povedal ešte: „Nejaké problémy s imunitou – žena“.

Šofér sa so mnou nebavil už predtým, teraz bolo v Nissane vyslovene napäto. Na pobrežie poletíme 10-miestnym lietadlom spoločnosti Sansa Regional. Tridsať minút v 1-motorovom hračkárskom lietadielku zvíťazilo nad niekoľkohodinovým peklom s dotknutým penzistom.

Nejaké problémy s imunitoužene je to jedno. Pôsobí letargicky. Renáta (33-39?) už to na dvadsiatničku neuhrá, ale je to pekná žena, dlhé nohy, dlhé ramená.

Mínus: viditeľné vrásky nad čele – asi sa veľa vraští. Plus: kozy držia tvar aj pozíciu - ešte. Plus: nenosí podprsenku. Mínus: má so sebou malé dievča. Dcéru Denisku. Klientovu dcéru.

Počas letu nad krajinou sa ani Renátka ani Deniska nenadchnú ani výhľadom na Cordilleras, ani na Pacifik. Pozerajú von okienkami a mlčia. Našťastie to nie je konfrontačné ticho, len sa oťukávame. Si myslím. Asi budú celkovo nenadchnuteľné - prepychom otupené hlavičky. Deniska občas kontrolne pozrie na Renátu, potom si nanovo usporiada korešpondujúcu letargickú minitvár.

Až po pristátí, na vrchu strmých schodíkov prejaví dieťa emóciu, konkrétne strach: „Genátka pomôž pgosím“. Bože môj, račkujúci štvoročný génius, oslovujúci svoju matku jej kaderníckym menom. Snáď po večeroch necvičí na flaute.

V chladničke je ešte pár mojich Imperial pív, nedopitá fľaša rumu, kúsok bieleho kravského syra, ktorý chutí a vrźga ako náš ovčí a zrelé marakuje. Zamrlmlem niečo o laxnosti upratovačiek a vyberiem si pivo. Genáta bočné priehradky zaplní fľaštičkami, téglikami a krabičkami, popísanými rukou pani magistry. Pošvové čípky 1x denne večer pred spaním, živé baktérie 3x den. min. 2 hod pred a po jedle, antimykotická masť 2-3x d. vonkajšie rodidlá, antibiotiká na vnútorné užitie kaž. 12hod.

Genáta rýchlo prezlečie seba aj Denisku do plaviek. Sú absurdne biele, ako zima, z ktorej som pred dvoma týždňami prišiel. Genáta bez otáľania skočí do bazéna aj so svojou dezimunizovanou vagínou. Mentálna poznámka: bazén nepoužívať, infikovaný. Ale mentálnemu orálu nič nebráni. Mokrá Genáta v čiernych bikinách s vlasmi ulízanými od vody, voňajúca po chlóre kľačí na vyhriatych kachličkách otvorenej kuchyne na poschodí, odkiaľ pozerám na bazén. Mentálny orál má tú výhodu, že sa pri ňom dá popíjať Imperial a nikto sa necíti dotknutý.

Krpec čupí na brehu v spodnom dieli ružových bikiniek s červenými srdiečkami a paličkou sa pokúša zviesť z cesty mravce, pochodujúce v dlhom zástupe.

„Nejdeš do vody, Deniska?“ zakričím na ňu.

Zavrtí blonďavou hlavičkou, ale neotočí sa ku mne. „Mám atopickú pokoššku.“

Ako inak. Zavolám ju hore, nech sa ide pozrieť na kolibríky. Nehlučne vycupká po schodoch do kuchyne a oprie sa vedľa mňa o zábradlie. Čakáme. Ku krmítku priletí kolibrík, trepoce mušacími krídelkami, ako špendlíky tenké nožičky sa na sekundu pridržia okraja krmítka. Strká zobáčik dnu, sosá. Vystrie hlavu, skloní hlavu, sosá, vystrie hlavu, zaspieva, urobí kolečko popred terasu, celé odznova. Krídelká sú celý čas v pohybe.

„On si nikdy neoddýchne?“ pýta sa Deniska.

„Nie. Umrie na infarkt.“ Asi som to nemal hovoriť, z viacerých dôvodov.

Za kolibríkom priletí ďalší, naháňajú sa okolo krmítka. Deniska ich pozoruje rovnako sústredene ako ja prsia jej mamičky vynárajúce sa z bazéna. Sleduje každý vtáčí pohyb so stoporcentnou koncentráciou, nežmurká. Možno už rozoznáva aj jednotlivé zábery vibrujúcich krídiel. Kolibríky zapištia a letia ďalej, miznú pod palmovými listami, slalomujú pomedzi liany. Deniska sa nehýbe, jej telo s atopickou pokošškou stojí vedľa mňa, ale inak odletela s kolibríkmi. Za domom začína džungľa.Bookmark and Share

Súvisiace články:

Hodnotenie

5

Tento článok zatiaľ hodnotilo 33 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist