JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Premeraj, rež a rúbaj

Kríza žánru | Editorial | Michal Havran ml. | 02.10.2012

_ma_small

V Krásnohorskom Podhradí boli cez víkend špeciálne policajné jednotky, psy, médiá, vystrašené rómske deti a tradičná banda neonacistov.

Marián Kotleba neprišiel  merať svoj majetok, ale mieru akceptácie rasovej nenávisti v slovenskej spoločnosti. Kotleba má pritom s politickým establishementom  zásadnú spoločnú črtu. Tou je zbabelosť a v sobotu sme ju opäť videli v akcii. Skupina pravicových radikálov nešla pred ukradnuté lesy, fabriky a hotely patriace oligarchom. Nemajú gule ísť pred sídla majiteľov politických strán, alebo si to rozdať s niektorou z bratislavských mafiánskych skupín. No celý rok sa v posilke pri Redbulle trénujú na najbiednejšiu časť obyvateľstva. Rovnako zbabelo sa zachovali politici a predstavitelia takzvanej osvietenej verejnosti. Rómov, nie ich zničujúcu životnú „úroveň,“ neprišiel brániť ani jeden poslanec, biskup, nezahrala žiadna kapela, ktoré bežne vidíme na pódiách pred voľbami.

Každý má svoju výhovorku. Napríklad, že ísť brániť Rómov znamená zbytočnú reklamu extrémistom. Túto sprostosť počúvam už 20 rokov. Rozdiel medzi náckami z 90. rokov, okrem toho, že sú tučnejší a majú značkové handry, je v aj v tom, že dnes majú vďaka tejto politike „nerobenia reklamy“ vlastnú politickú stranu, média a členskú základňu, o akej sa im v čase, keď dostávali na hubu pred Účkom ani nesnívalo.  Ľudia s väzenskými ksichtami dokážu vďaka tomu mobilizovať tisíce „rozhorčených spoluobčanov“ na pochodoch v Partizánskom a inde. Prienik neonacistických myšlienok zo subkultúry premiešanej s  organizovaným zločinom do politiky, vidieť aj v parlamente. Fašounskú nenávisť si osvojili politici, ktorí namiesto o serióznej ekonomickej a sociálnej politike hovoria  o „cigánskom probléme,“ „neprispôsobivých“ a „parazitoch.“

Aj preto sa čoraz viac bojím, že udalosti z ostatných dní môžu skončiť tragédiou, podobnou útokom neonacistov na Rómov v Maďarsku a Čechách. Drahá policajná mobilizácia je síce účinným spôsobom demonštrácie sily, no nijako nezamaskuje fatálne zlyhanie generácie politikov vo vzťahu k nezanedbateľnej časti našich spoluobčanov. Samotný fakt, že sme dovolili,  aby sa sociálna a civilizačná dráma  Rómov zúžila na bezpečnostný problém, o ktorom diskutujú iba neonacisti a polícia, nás  usvedčuje z toho, že  na Slovensku sa  hlásime k tým najneľudskejším tradíciám.

To že žijú v otrasnom svete hladu, negramotnosti, prostitúcie, špiny a drog, neznamená, že netúžia po niečom inom. Pokusy domestikovať Rómov prostredníctvom misií patria k tým najhlúpejším riešeniam. Ich existenciálna situácia nesúvisí s našou vierou vo večný život.
Je priamym dôkazom kolapsu  vitálnych funkcií štátu, oslabovaného desaťročia ideologickými klišé o tom, že každý sa mať postarať sám o seba. Keby to tak bolo, nepotrebovali by sme psychiatrie a geriatrie.

Viera v ľudskú dôstojnosť, ako základnú podmienku existencie živého spoločenstva nás v Európe naučila pomáhať si. Prečo nie sme schopní použiť takú obyčajnú etickú zásadu, aj v prípade Rómov? Slovensko zlyhalo v mnohých oblastiach a častokrát rezignovalo aj na svoje údajné kresťanské tradície. A preto, keď vidím teroristické bandy neonacistov, vidím iba ich pohanskú nenávisť. A keď počúvam zbabelých politikov, tak počujem iba začínajúci príbeh zrady. Podobný tomu, aký sme pripravili  našim židovským a rómskym spoluobčanom pred 70 rokmi.

Foto: Silvia Ruppeldtová a Jakub Mišák v rómskej rodine v Krásnohorskom Podhradí počas obliehania miesta neonacistami a políciou. Nikto iný neprišiel vyjadriť svoj postoj.

Bookmark and Share

Hodnotenie

7

Tento článok zatiaľ hodnotilo 304 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 11.10.2012 (s)

Diskusia k článku obsahuje 126 príspevkov


Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist