JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Prevolúcia- demokracia ako trhací kalendár

Kríza žánru | Editorial | Jaroslav Drobný | 01.08.2013

_ma_small

Letecké snímky ľudí na námestiach nemôžu nahradiť hlasovanie občanov ani v tej najbláznivejšej egyptskej komédii.

 V Egypte sa dnes deje to, čo sa tam malo diať vo februári 2011. Do pozícií sa vymenovávajú ľudia, ktorí tam mali nastúpiť pred dvoma rokmi. Používajú sa postupy, ktoré mali byť použité vtedy. Mubáraka mal nahradiť predseda ústavného súdu vo februári 2011.

Naprávajú sa snáď teraz vtedajšie chyby? Reštart revolúcie, druhá (tretia, štrvrtá...) revolúcia, pokračovanie revolúcie? S odstupom niekoľkých týždňov sa však ukazuje skôr to, že za „revolúciou 30. júna“, je skôr armádny prevrat, než naopak.

Hrozili vari Egyptu nejaké hrozby, pre ktoré bolo potrebné odstrániť zvoleného prezidenta okamžite a neodkladne? Nuž, hrozili. A hrozia stále, neprestanú hroziť pokiaľ bude v Egypte nejaká vláda a nejaké obyvateľstvo. Škody, ktoré Mursího vládnutie Egyptu urobilo napravené neboli. A úplne rovnaké robí nová vláda.

  Nezanedbateľné nie sú ani geopolitické dôsledky (alebo skôr predpoklady?) prevratorevolúcie. Saudská Arábia, ktorá len krátko pred prevratom odstúpením katarského emíra dostala pod svoj vplyv Katar, podporou prevratu začala s likvidáciou katarských klientov v arabskom svete. Katar si podporou MB budoval sieť blízkych režimov, keďže (správne) predpokladal, že to budú práve regionálne skupiny Moslimského bratstva (alebo im blízke politické strany), ktoré v demokratických voľbách preberú v niekoľkých arabských krajinách moc. Isto, Katar to nerobil nezištne. Nádejal sa v budúcnosti ovplyvňovať krajiny, kde sa predpokladala vláda blízka, či priamo zložená z MB.

Odstránením MB v Egypte sa im podmienky zhoršia v iných krajinách.

Salafisti pravdepodobne pod vplyvom Saudov prejavili počas egyptskej prevratorevolúcie úžasnú zdržanlivosť. Teda, salafistické politické organizácie, nie jednotlivci. Pravdepodobne očakávajú, že ak niečo na spôsob "demokratického procesu" bude v Egypte pokračovať, majú šance na víťazstvo vo voľbách. MB stratí podporu, pretože si nedokázalo udržať moc... Tie milióny ľudí, čo sa videlo v islamskom modeli štátu prevratom nezmizlo.

Jasajúc nad pádom MB a tým pádom aj pádom katarských ambícií (a porážkou nenávidenej TV al-Džazíry) je však potrebné položiť si otázku – je saudská hegemónia v arabskom svete tou lepšou voľbou? Sú salafistickí fanatici lepšou alternatívou ku konzervatívcom z Moslimského bratstva? Že v demokratických voľbách môžu vyhrať aj liberáli? Snívajte s nami.

A ešte sú tu extrémisti – tí potrebujú formálne ospravedlnenie násilných činov. Saudská Arábia nemá pod kontrolou všetky salafistické organizácie, niekoľko ich je veľmi protisaudských. Tie môžu využiť situáciu a zneužiť odstránenie MB ako ospravedlnenie teroru. Ale však na to všetci čakajú – teroristi budú svoj teror ospravedlňovať prevratom, ten zase budú generáli ospravedlňovať terorom.

   Po troch týždňoch od prevolúcie (prevratorevolúcie) sa našla palica ja na exprezidenta – v januári 2011 ho bývalý režim spoločne s inými dôležitými figúrami preventívne uväznil a on z väzenia ušiel. Stalo sa tak počas slávneho úteku, keď vraj ozbrojenci Hamasu a Hizballáhu počas revolučných zmätkov oslobodili väzňov z Wádí Natrún. Nevedno, ako to naozaj bolo, ale bolo vari dosť času takéto podozrenie prešetriť. Morsí kandidoval za prezidenta, pretože na rozdiel od Šátira mal čistý register trestov. Ak by bol väznený právom, nesmel by predsa kandidovať. Obvinenie nesie všetky známky účelovosti. Kto chce prezidenta zvrhnúť, Hamas si nájde. Nezostáva než čakať, že ústavný súd vyhlási revolúciu z 25. januára 2011 za neústavnú a nariadi navrátenie Mubáraka do funkcie. Nie? A prečo nie? Vari preto, že na jeho kreslo si už brúsi zuby iný generál?

 Aký je vlastne rozdiel medzi Sísím a Tantávím? Jeden „obrovský“ tu je: Tantáwí bol Annánovou bábkou, Sísí je Annánov žiak.

Na udalosti minulého „prechodného“ obdobia mal generálmajor Sísí minimálne rovnaký vplyv, ako formálny šéf junty Tantáwí. Na armádne prechmaty a zločiny mal z pozície náčelníka vojenskej polície možno dokonca väčší vplyv. Masaker kresťanov pri Maspero, masaker v ulici Muhammad Mahmúd... kto by si ich všetky pamätal?

A pribúdajú ďalšie, teraz však armáda nevraždí kresťanov, revolučne naladenú mládež, ani futbalových chuligánov. Vraždí prívržencov Moslimského bratstva.

Aby bola absurdita politickej situácie v Egypte dokonalá, nezabúdajme na jeden dôležitý fakt - bol to bývalý prezident Mursí, kto penzionovaním Tantáwího a Annana dal moc nad armádou do rúk Sísímu.

Budúcnosť ukáže, či vybral Egypťanom nového Násira, Sadata, alebo Mubáraka.

Ak vykonal Mursí nejaké zločiny, za ktoré musel padnúť, nezabúdajme, že jeho minister obrany i minister vnútra pri tom stáli za ním. Nekritizovali, nevyjadrili nesúhlas s prezidentovými krokmi. Vraždy a masakre za úradovania prezidenta Mursího má na svedomí armáda a polícia, nie milície Moslimského bratstva.

Ako však ďalej?

 Moslimské bratstvo a jeho prívrženci nástoja na požiadavke návratu prezidenta Mursího. Myslieť si však, že sa prezident Mursí vráti do úradu, je od jeho priaznivcov neuveriteľná naivita. Nie je možné vrátiť udalosti, nie je možné, aby sa Mursí vrátil do prezidentského paláca, Adlí Mansúr na ústavný súd a Sísí by sa znova tváril ako lojálny minister obrany.

No ani druhá strana neprejavuje veľa citu pre pochopenie situácie. Slová terorizmus a fašizmus používajú oponenti Moslimských bratov s rovnakou ľahkosťou, ako príslušníci slovenskej pravice slovo komunizmus na všetko naľavo od Mikloša. Pred ľavicovými a liberálnymi silami, pred odborovými zväzmi a ľudskoprávnymi skupinami je veľká otázka: ako skĺbiť vlastnú nenávisť k Moslimskému bratstvu s hlásanými ideálmi demokracie a slobody? Ako potrestať politický islam za aroganciu  a zároveň si nezakrvaviť ruky spoluprácou s armádou?

Doteraz bolo na oboch stranách vidieť len nulovú snahu o nájdenie kompromisu, stupňujúcu sa nenávisť a radikalizáciu oboch táborov. Že niečo nie je v poriadku a že sú si toho Egypťania vedomí je zjavné aj z hysterických reakcií demonštrantov z oboch táborov. Žiadna úsilie o dialóg, žiadne vysvetľovanie názorov, presviedčanie. Len fanatická snaha prekričať názorového oponenta, ak nie rovno umlčať.

Moslimské bratstvo navrhuje rokovania s cieľom vyriešiť politickú krízu, ktoré by sprostredkovala Európska únia. Je to prvý krok k riešeniu situácie a je hanbou pre všetky slávne mená, ktoré zaštiťujú nový režim v Egypte, že s týmto návrhom muselo prísť Bratstvo. Možno práve preto nový režim intenzívnu diplomaciu Európskej únie dôrazne odmieta označiť za sprostredkovanie

A pritom, riešenie ako vyjsť z tohto bludného kruhu je možno celkom jednoduché. Ak niekomu záleží na vyriešení krízy, musí presvedčiť Moslimské bratstvo, aby prijalo zosadenie prezidenta. Najlepšie by bolo, aby sám Mursí prehlásil, že akceptuje odvolanie. Ako ho však presvedčiť tak, aby to aj prežil?

Referendom o jeho odvolaní.

Naozaj je otázne je, prečo tie desiatky miliónov demonštrantov nešli hlasovať za odvolanie bývalého prezidenta v referende. Samozrejme, lebo žiadne nebolo. Prečo? Lebo v takom referende by hlasy nesčítavali vojenské lietadlá a satelity a generáli by si tak nemohli navymýšľať výsledné čísla?

Možno bolo odstránenie prezidenta Mursího naozaj jediným možným riešením situácie. Ťažko sa tu škriepiť, ťažko hľadať pravdu. No na legitimizáciu takéhoto kroku je nutné použiť demokratické metódy, nie naivnú a primitívnu propagandu. Ak sú si revolučné sily, liberáli, koptský i moslimský klérus, armáda a hovorcovia „mlčiacej väčšiny“ naozaj istí podporou väčšiny obyvateľstva, referendum o ukončení Mursího prezidentovania nemôže byť pre nich hrozbou. Práve takéto hlasovanie bolo krajnou hranicou, kam umiernení Moslimskí bratia koncom júni boli ochotní ustúpiť požiadavkám demonštrantov.   

Jediné rozumné (a možno jediné možné) riešenie terajšej kritickej situácie je referendum o odstúpení bývalého prezidenta. Alebo skôr ratifikačné referendum schvaľujúce jeho odvolanie. Bratstvo tak získa možnosť prijať porážku.

Samozrejme, výsledok musí byť nespochybniteľný. To sa dosiahne len veľmi ťažko.  Ale... ak budú použité rovnaké postupy, ako v referende o novej (a medzičasom už neplatnej) ústave, ako vo voľbách do (už rozpusteného) parlamentu a ako vo voľbách (zvrhnutého) prezidenta, bol by v tom čert, aby Moslimské bratstvo referendum odmietlo. A boli by v tom čerti dvaja, ak by výsledkom referenda bolo odmietnutie Mursího pádu.

Referendum legitimizuje nový režim pred zahraničím. V tom musí byť jadro diplomacie EU, USA, Africkej únie a snáď i OSN – nový režim ich musí presvedčiť o svojej legitimite. Páky a nástroje na to majú.

Letecké snímky ľudí na námestiach totiž nemôžu nahradiť hlasovanie občanov ani v tej najbláznivejšej egyptskej komédii. 

 

Bookmark and Share

Hodnotenie

6

Tento článok zatiaľ hodnotilo 70 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 04.08.2013 (topvar)

Diskusia k článku obsahuje 11 príspevkov


Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist