JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Priestor pre Rostasa

Kríza žánru | Editorial | Michal Havran ml. | 02.06.2015

_ma_small

Zhrniem argumenty, prečo som do talk šou v Nu Spirite pozval Tibora Rostasa a Juraja Smatanu. Objavili sa výčitky, že prvému menovanému dávame neprimeraný priestor, že slušní ľudia sa s ním nebavia, že ho istým spôsobom legitimizujeme.

Musím pripomenúť, že moje názory na Rostasa sú známe, a po minulom týždni som sa presvedčil, že ich nemám prečo meniť. Prečo som ho teda pozval? Samozrejme, vždy sa dá o každom napísať, že je stádo, ficovolič, tupovolič. Lenže táto u nás pomerne rozšírená analytika nám neumožňuje poznať spoločnosť. Vzniká teda paradox- hovoríme o nejakých skupinách ľudí, ktorých síce nepoznáme, no chceme aby sa zmenili, aby prestali veriť nezmyslom a dali sa trochu dokopy. Ak máme takúto ambíciu, a ja ju mám, nestačí mi už iba na Rostasa nadávať a neuspokojím sa s jeho textami. Chcel som ho vystaviť kvalifikovanej oponentúre a vybral som formát zábavnej šou, inak by sme museli riešiť bezpečnosť, napätie a odpútalo by nás to od našich zámerov. Rostas dnes predstavuje niečo ako temný prúd spoločenského vedomia, oslovuje tisíce ľudí a navyše má, na rozdiel od Dana Browna politické ambície.

Rostas si svoj priestor vytvoril sám, nepotrebuje na svoje pôsobenie ani moje ani iné odobrenie. Čo mu chýba je kvalifikovaná diskusia. On ju nevytvára a zjavne nevie, čo si môže k diskutérom dovoliť a čo nie. Opakovane sa vracal k údajnej kauze jeho pôsobenia vo Večeri, kde sme ho pozvali na výrobu nevysielateľného pilota a nakoniec pozvánku zrušili. Rostas, Páleš a ďalší akoby nechápali, že keď niekoho pozvem do televízie, nie je to preto, aby som ho nevysielal a už vôbec nie preto, aby vznikol pocit, že na trinástom dnes už neprístupnom poschodí v Mlynskej doline sedí detašovné pracovisko Bildebergu, ktoré mi prikazuje, komu mám dať priestor.

Rostas zároveň nevníma, že jeho názory proste nie sú zaujímavé, všetko to čo povedal napríklad o vojne v Iraku napísali roky pred ním veľké zahraničné média. Čo je zaujímavejšie, je jeho vplyv na množstvo ľudí a otázka ako jeho popularita súvisí s nedôveryhodnosťou našich médií. Rostas je dnes katalyzátorom viacerých prúdov a zďaleka nejde iba o rozkopané pozostatky bratislavskej neonacistickej scény a stalinistických aktivistov, ktorým dáva priestor. Je predstaviteľom vzbury iracionality, porážky pokorného pozorovania sveta a priznaním si toho, že isté veci jednoducho nechápeme ani vtedy,. keď sme mobilizovali všetku našu zvedavosť.

Mal by si zároveň uvedomiť, že nositelia autentickej pravdy a poznania nevyvolávajú u svojich priaznivcov tak nechutné psychické procesy, ako sa to deje čitateľov Zeme a Veku. Pravda ľudí väčšinou oslobodzuje, robí ich pokojnejšími a umožňuje im chápať svet o trošku viac. Rostasove pravdy robia z jeho čitateľov zúrivých psychotikov, ktorí sa vyhrážajú a strácajú nad sebou kontrolu. Správanie sa jeho stúpencov je v rozpore s tým, ako sa chovajú ľudia nosiaci v sebe vedomie istého poznania. Chcel som to vidieť na vlastné oči a zažiť pohľad vyšinutého dievčatka v treťom rade ktoré sa neuroticky ovievalo a usmievalo.

V tejto diskusii som nebol nestranný. Boju s takýmto myslením som venoval mnoho rokov a energie. Obaja hostia to vedeli a hru prijali. Myslím, že sa nám čiastočne podarilo odtabuizovať niektoré jeho pochody, ukázať, že na mnohé otázky jednoducho nemá ako odpovedať. A navyše sme na konšpirátoroch zarobili, čo teda nemôže povedať každý.

Bookmark and Share

Hodnotenie

6

Tento článok zatiaľ hodnotilo 525 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist