JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Proti biskupom- Adversus episcopos

Kríza žánru | Editorial | Michal Havran ml. | 03.12.2013

_ma_small

Milí bratia v Kristu, viem, že vy tento pozdrav smerom k luteránom neradi používate, ale predsa len, verím, že mi odpustíte. Dočítal som váš "pastiersky list." Na druhej strane musím priznať, že som chvíľu váhal, či vás ešte môžem nazvať bratmi v Kristu. Mám totiž isté pochybnosti o tom, ako vy rozumiete biblickým textom a učeniu Nazaretského.

To bol ten chlapík, na ktorého si občas spomeniete, niekde na konci vášho pohanského panteónu obývaného sadrovými soškami stredovekých biskupov, princov, trónov a mocností, celej ten presvätej perepúte, ktorá v Boschových obrazoch končí v ľavom dolnom rohu, na mieste vyhradenom pre stratených. Ale nič proti, pred pár rokmi som z nudy tiež maľoval postavičky z Warhammer 40 000. Akurát som sa k nim nemodlil.

Čítal som teda ten váš bohorúhačský hanopis, ktorý ste sa odvážili predniesť v kostoloch a opäť som poďakoval Veľkému Architektovi, že s vami nemáme v našej rodine už 500 rokov nič spoločného, že nemusíme počúvať tieto nepríčetné zmesi sexuálnej posadnutosti, sebaľútosti a nehnevajte sa, že vám to hovorím, žiadnej, ale naozaj žiadnej teológie. Keby ste totiž používali texty nie na to, aby ste nimi mlátili ľudí po hlavách, ale ako zdroj poznania, zistili by ste, že Evanjelium stálo vždy na strane najslabších a do našej kultúry prinieslo emancipáciu a zbavenie sa strachu.

Povedzte milí muži, čo z toho prinášate vy? Necítite sa ako idioti, alebo inak, nehanbíte sa nazvať živé ženy a mužov, vašich spoluobčanov, vaše sestry a bratov nositeľmi "kultúry smrti"? K akému Bohu sa modlíte, keď okolo seba šírite nenávisť, intrigy a konšpiračné teórie? Uvedomujete si, že ste postavili celé skupiny ľudí na úroveň démonov, pretože iba oni a ich pomocníci môžu podľa magickej teológie konšpirovať proti Bohu? Ak by ste čítali texty, ktorými sa oháňate, tak by ste vedeli aj to, že ceremoniálne rúcha vás nezbavujú osobnej zodpovednosti za vaše slová a skutky. Naopak, zneužívanie symbolického postavenia v spoločnosti na presadzovanie vlastných sexuálnych fantázií a neustáleho spochybňovania slobodnej vôle a morálnej integrity ľudí je, povedané starým jazykom, hriechom. O hriechoch sa nemusíme baviť, však? Nezdá sa mi preto zákerné, pripomínať vám, že ste sa dodnes nevyjadrili k zneužívaniu detí vašimi zamestnancami, alebo, celkom nedávno, k tomu, že človek s rovnakou politickou teológiou ako je tá vaša, získal miesto župana. Kde ste boli vtedy? Jedli ste sušienky v refektári a skúšali s miništrantmi nové rúcha?

Ale späť k teológii smrti. Možno poznáte nemeckého filozofa Hans Jonasa. Aj keď pochybujem. Prečítal som si Hríbovu promo knižku Bezáka a uvedomil si, že vy tam vlastne všetci pestujete jarmočný katechizmus namiesto myslenia. Hans Jonas po druhej svetovej vojne pomenoval skutočný problém teológie. Tou je "božie ticho", jednoducho podozrenie, že modlitby idú do spamu. V koncentračných táboroch sa modlili milióny ľudí a naozaj si nemyslím, že to bol Stvoriteľ, kto poslal Rusov a Američanov oslobodiť Európu. Pripomínam to preto, aby sme si ujasnili pojmy. Kultúrou smrti, akú vymyslela konferencia vo Wannsee, sa myslí fyzická a morálna deštrukcia ľudského života priemyselným spôsobom. Niečo podobné obdivuje ten, ktorého požehnal Sokol. Kultúrou smrti rozumieme udržiavané vyvolávanie úzkosti a šírenie šialenstva, útok na podstatu bytia a našu metafyzickú ukotvenosť.

Nič z toho rodová agenda nepredstavuje. Jednoducho ste vo vašej intelektuálnej lenivosti podľahli vášmu najradikálnejšiemu krídlu, pretože ho dokážete poľahky mobilizovať a ovládať. Svojim textom ste legitimizovali apokalyptický katolicizmus v čase, keď už ľudia nevládzu a potrebujú počuť niekoho, kto im povie, aby sa nebáli, prorocké slová o nádeji, niekoho, kto usporiada mikádo chaosu do zrozumiteľnej perspektívy. Mali ste príležitosť povedať niečo inšpirujúce a oslobodzujúce, no ostali ste tým, čím ste. Malými, ustrašenými mužmi s neprimerane rozvinutou démonológiou. A nedokázali ste odolať pokušeniu vlastného postavenia.

Bookmark and Share

Súvisiace články:

Hodnotenie

8

Tento článok zatiaľ hodnotilo 891 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist