JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Putin je opäť v hre

Kríza žánru | Editorial | Rado Geist | 05.10.2015

_ma_small

Ešte pred pár mesiacmi mohol Vladimir Putin vyzerať ako globálny vydedenec. Pevne usadený na tróne v Moskve, no nepozývaný do „lepšej spoločnosti“ lídrov tzv. vyspelého sveta.

Z G8 sa stala zase G7, sankcie sa kopili a vyhlásenia na adresu Kremľa boli čoraz tvrdšie. Eskalácia konfliktu so Západom možno Putinovi zvyšovala domácu popularitu, pravdepodobne však chápal, že je z dlhodobého hľadiska neudržateľná. Ruská ekonomika a záujmy oligarchov sú prepletené so Západom.

Po lete je však všetko inak. Moskva prispela k dôležitej jadrovej dohode s Iránom. Augustové zostrenie bojov a náhle septembrové prímerie ukázali, že je v ukrajinskej občianskej vojne spoluvinníkom, no zároveň neobíditeľnou súčasťou hľadania riešenia. A v posledných dňoch sa de facto zmenila na spojenca v boji proti ISIS.

Mohlo by to vyzerať ako výsledok veľmi šikovnej taktiky. Putin však skôr len pragmaticky využíval zlyhania Západu a protirečenia jeho postojov a činov. Jadrový program Teheránu bol predovšetkým dôsledkom politiky USA a ich spojencov v regióne.

Irán si z útoku „medzinárodnej“ koalície na Irak mohol vziať jedno základné ponaučenie: najlepšou zárukou proti podobnému vývoju je skutočné vlastníctvo jadrových zbraní a ich výkonných nosičov. Alebo režim záruk, ktorého súčasťou bude čo najširšia skupina mocností.

Pripojenie Krymu k Rusku bolo nebezpečným precedensom (z hľadiska vplyvu na medzinárodný režim porovnateľným s inými krokmi Západu na Balkáne či na Blízkom východe). No angažovanie sa na Ukrajine je len pokračovaním dlhšieho trendu konsolidácie moci Moskvy v jej bezprostrednom susedstve.

Priestor na to otvoril vnútropolitický rozpad Ukrajiny i neschopnosť (či neochota) Európy ponúknuť jej reálnu politickú a ekonomickú alternatívu. Napriek unáhleným vyhláseniam niektorých politikov Kyjev nikdy nemal skutočnú šancu na plnú integráciu do EÚ. A únia nedokázala pre krajiny v susedstve vytvoriť dôveryhodnú alternatívu členstvu.

Na Blízkom východe sa Spojené štáty a európske krajiny pokúsili využiť nestabilitu režimov (vychádzajúcu najmä z vnútorných príčin) na reštrukturalizáciu mocenských vzťahov. Svoje kroky halili do požiadavky „demokratizácie“, boli však plné vnútorných protirečení.

Niektorých diktátorov a autokratov sme hodili cez palubu (vrátane viacerých bývalých „spojencov“), iných sme ďalej podporovali (napríklad keď saudskoarabský režim potlačil demokratizačné hnutie v Bahrajne).

Keď sme sa v Sýrii pokúsili zopakovať „víťazstvo“ z Líbye, iba sme prispeli k rýchlemu rastu Islamského štátu, ktorý je sám dieťaťom našich tragických prešľapov v Iraku. Výsledkom je Vladimir Putin ako spojenec. A čoskoro možno Bašár Asad ako trpené zlo.

Neostáva iné, než zbaviť sa zbytočných emócií. Ruský prezident nie je arcidiablom zo staronovej Ríše zla o nič viac, ako majákom akéhosi lepšieho, nezápadného sveta. Je pragmatikom, ktorý využíva naše zlyhania. Ak to akceptujeme, neznamená to, že obhajujeme jeho politiku či oligarchický režim. Len si nastavíme potrebné zrkadlo.

Bookmark and Share

Hodnotenie

6

Tento článok zatiaľ hodnotilo 181 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist