JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Ropný trojuholník skazy

Kríza žánru | Editorial | Alexander Ač | 10.09.2014

_ma_small

Čoraz viac krajín ťažiacich ropu zažíva sociálne a etnické nepokoje. Za normálnych okolností by to bol dôvod, aby cena ropy vystrelila nahor. Súčasná globálna finančná a ekonomická situácia je však všetko iné, len nie normálna. Čo sa deje na trhu s ropou a prečo je to dôležité?

Globálnu finančnú krízu sprevádzal najväčší prepad ekonomickej aktivity od čias Veľkej depresie v 30. rokoch. Jednu z dôležitých úloh v tom zohrávala ropa, respektíve jej cena. Ekonomickým problémom predchádzali historicky rekordne vysoké ceny ropy. Pred krízou stála ropa 147 dolárov za barel. Po rýchlom prepade na 35 dolárov nasledoval opätovný, pomerne rýchly rast. Cena však už nikdy nevzrástla výraznejšie nad sto dolárov a okolo tejto hranice sa drží dodnes. V posledných týždňoch dokonca cena klesla pod túto hranicu a teraz sa pohybuje na šesťmesačnom minime.

Tento vývoj je veľmi zaujímavý, ak si uvedomíme niekoľko skutočností. Tou prvou je, že centrálne banky rozvinutého sveta „natlačili“ do ekonomiky bilióny (áno, čítate správne, tisíce miliárd) dolárov, libier, či japonských juanov. Kľúčové úrokové sadzby, teda tie, za ktoré centrálne banky požičiavajú peniaze komerčným, sú od začiatku krízy prakticky nulové. V niektorých kľúčových producentských či tranzitných krajinách rastú etnické a sociálne nepokoje (Líbya, Irak, Ukrajina). A Rusko, druhý najväčší vývozca ropy na svete, sa pomaly, ale isto blíži k úrovni vzťahov z čias studenej vojny. To všetko sú faktory, ktoré zásadným spôsobom tlačia na rast ceny ropy.

Podľa najnovších údajov americkej Energetickej informačnej agentúry (EIA) ropné spoločnosti v roku 2013 nahromadili dlh v celkovej výške 106 miliárd dolárov. Je to preto, aby mohli pokryť prudko rastúce náklady na ťažbu, prieskum nových ložísk a udržiavanie ťažobnej infraštruktúry. Takisto predali majetok v celkovej hodnote 73 miliárd dolárov. Je to dôsledok toho, že zatiaľ čo zisky z predaja ropy od roku 2011 stagnujú, celkové náklady na údržbu a ťažbu neprestajne rastú. Ide o bezprecedentný vývoj a odchýlku od dlhodobého vývoja v minulosti. Medzi analytikmi to vyvoláva otázky o schopnosti dlhodobého prežitia veľkej časti ropného priemyslu a biznisu okolo neho.

Prečo teda nerastú ceny ropy stále vyššie a vyššie, ako by to potrebovali ropné spoločnosti na bezpečné pokrytie svojich nákladov? Práve tu sa dostávame k pomyselnému „trojuholníku skazy“, ako niektorí analytici označujú tento vývoj. Zdola tlačia na cenu ropy už spomínané rastúce náklady na ťažbu (t. j. vyčerpávanie ľahko dostupných zásob). Zhora tlačí na cenu ropy obrovský dlh, ktorý sme ako globálna spoločnosť, vlády, firmy aj jednotlivci hromadili v posledných desaťročiach čoraz rýchlejšie. Spotrebitelia – či už sú to vlády, firmy alebo jednotlivci – fungujú už prakticky na doraz a aj mierny rast ceny ropy by mnohých dotlačil k bankrotu. Naopak, aj pokles ceny ropy ohrozuje vlády závislé od jej predaja. Napríklad Rusko podľa aktuálnych odhadov potrebuje cenu ropy najmenej 100 až 115 dolárov za barel, aby si udržalo vyrovnaný rozpočet. V opačnom prípade musí výdavky obmedziť.

Spotreba ropy si doteraz vďaka efektívnejšej, aj keď kontroverznej ťažbe nekonvenčných zásob udržiava mierne rastúcu tendenciu. Lenže v okamihu, keď sa strany trojuholníka pretnú a priemerné náklady na ťažbu definitívne prekročia cenu, ktorú dokážu spotrebitelia zaplatiť, nastane trvalý pokles globálnej ťažby. Potom budeme vnímať súčasné udalosti, napríklad vzostup teroristických praktík Islamského štátu či obnovenie studenej vojny, iba ako predohru k oveľa zásadnejším zmenám na globálnej geopolitickej šachovnici.

Bookmark and Share

Hodnotenie

6

Tento článok zatiaľ hodnotilo 203 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist