JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

S Vatikánom na večné časy?

Kríza žánru | Editorial | Miroslav Kocúr | 22.06.2010

_ma_small

Základná zmluva medzi Vatikánom a Slovenskou republikou bola podpísaná 24. novembra roku 2000 a začína sa konštatovaním, že Svätá stolica a Slovenská republika vychádzajú pri uzatváraní tejto zmluvy z dokumentov Druhého vatikánskeho koncilu a kánonického práva ako aj z ústavných noriem Slovenskej republiky. Odvolávajú sa pri tom na medzinárodne uznávané princípy náboženskej slobody, na významné poslanie Katolíckej cirkvi v dejinách Slovenska, ako aj na jej aktuálnu úlohu v sociálnej, morálnej a kultúrnej oblasti.

V článku sedem zmluva uvádza, že Slovenská republika uznáva každému právo uplatňovať výhrady vo svedomí podľa vieroučných a mravoučných zásad Katolíckej cirkvi. Rozsah a podmienky uplatnenia tohto práva ustanoví osobitná medzinárodná zmluva uzavretá medzi zmluvnými stranami. Práve o tejto zmluve o výhradách svedomia sa v posledných dňoch hovorí. Najsilnejšia strana politickej scény sa napriek svojej deklarovanej sociálno-demokratickej orientácii snaží podkladať za veľmi komických okolností ako alternatívny a akože jediný spoľahlivý partner KDH. Kresťanskí demokrati majú doplnenie základnej zmluvy so Svätou stolicou o čiastkové zmluvy vo svojom volebnom programe. Hnutie chce, aby sa stali aj súčasťou programu budúcej koaličnej vlády. „Rozlepený“ SMER nedôveryhodným brnkaním na strunu „hodnôt“ túži zvrátiť povolebný vývoj a chce sa zlepiť s hocikým. Napríklad s KDH. Je jasné, že pre SMER je to kľúčová téma len do tej miery, do akej mu to dá do ruky mocenské kľúče. O nič viac mu nejde. Kľúče k vatikánskym zmluvám predsa držal v rukách celé uplynulé štyri roky. Pre slovenskú spoločnosť sú však tzv. Vatikánske zmluvy zaujímavé z iného dôvodu.

Zmluva o výhradách svedomia si z právneho hľadiska zaslúži pozornosť právnych expertov z oblasti medzinárodného aj ústavného práva. Abstraktne povedané - svedomie a výhrady svedomia nepoznajú konfesionálne zákutia. Konfesionálne interpretácie však môžu ohroziť ľudí iných konfesií, prípadne ľudí bez vyznania. Konfesionálne interpretácie bioetických tém spojených s vykonávaním umelého – aj medicínsky indikovaného – ukončenia tehotenstva, umelého alebo   asistovaného oplodnenia, pokusmi alebo nakladaním s ľudskými orgánmi, ľudskými zárodkami a ľudskými pohlavnými bunkami, eutanáziou, klonovaním, sterilizáciou alebo úkonmi spojenými s antikoncepciou sa môžu stať problémom už len pri pohľade na súčasnú úroveň vedeckého interdisciplinárneho dialógu v danej oblasti.

Slovenský zákonodarný zbor by mal vedieť, že názory tzv. Magistéria nie sú všeobecne prijímanými názormi ani medzi odborníkmi katolíckej konfesie a vedecká diskusia je v tejto oblasti inhibovaná veľmi často práve z ideologických dôvodov. Svätá stolica nie je demokratická krajina a jej legislatívny proces je veľmi špecifický. Dokonca do tej miery, že kanonické právo, na ktoré sa vo svojej vnútornej činnosti odvoláva, pripúšťa sofistikovanú perzekúciu názorových oponentov. Vo svojej vnútornej činnosti Svätá stolica nepripúšťa názorovú ani politickú pluralitu. Interpretuje sa to ako dôsledok vieroučných interpretácií a náuky o tzv. neomylnosti hlavy tohto špecifického štátneho útvaru vo veciach viery a mravov. Tieto východiská si však zasluhujú pozornosť, keďže jej obeťami sa stali v minulosti mnohí skvelí predstavitelia akademického ako aj spoločenského života. Stojí za preskúmanie ako svoju slobodu teologického bádania a svedomia museli vybojovať ľudia ako Leonardo Boff, Bernhard Häring, Edward Schillebeeckx, Pierre Teilhard de Chardin, Hans Küng, Jon Sobrino, Jacques Dupuis ako aj mnohí iní v priebehu predchádzajúcich storočí  - za všetkých môžeme spomenúť napr. Jan Husa či Martina Luthera.

Vo svetle nedávnych škandálov spojených so zneužívaním mladistvých v rímskokatolíckej cirkvi jej duchovnými sa zo strany Ríma ozvalo nesmelé priznanie viny. Na rôznych úrovniach riadenia štátu, ktorý sa volá Svätá stolica sa ukázalo, že zločiny jednotlivcov boli systematicky utajované a že táto kultúra zasiahla veľkú časť cirkvi. Pápež – hlava štátu Svätá stolica - sa ospravedlňoval obetiam v USA, Mexiku, Taliansku, Nemecku, Írsku a nakoniec všetkým veriacim a celému svetu počas slávnostnej bohoslužby 11. júna 2010 pri príležitosti ukončenia roku kňazov.

Toto sú vnútorné protirečenia štátu Svätá stolica, ktorý sa má stať garantom výhrady vo svedomí obyvateľov Slovenska. Tí, ktorí budú dodatky k základnej zmluve zostavovať, by v rámci legislatívneho procesu mali vziať do úvahy aj tieto momenty. Výhrada svedomia nemusí byť problém, príležitosť na kreatívny legislatívny vklad v tejto oblasti by však mohla poslúžiť širšej diskusii o tom, kde sa ktoré svedomie začína a kde sa začína a končí racionálna diskusia.

Dôležitým spoločným konštatovaním základnej zmluvy je to, že Svätá stolica a Slovenská republika sa vzájomne považujú za nezávislé a autonómne subjekty medzinárodného práva a budú tieto princípy uplatňovať vo svojich vzájomných vzťahoch. Zo zmluvy o výhrade svedomia by preto malo vyplývať aj to, do akej miery sa občania, ktorí nie sú subjektami kanonického práva môžu vo svojom svedomí oprieť o svojich spoluobčanov, ktorí si svoje výhrady budú uplatňovať na základe vierouky Magistéria Svätej stolice a na služby ktorých môžu byť niekedy odkázaní.

 

Bookmark and Share

Hodnotenie

7

Tento článok zatiaľ hodnotilo 257 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 27.06.2010 (Kaifáš)

Diskusia k článku obsahuje 31 príspevkov


Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist